KARADENİZ’DE PALAMUT BOLLUĞU; FİYATI GERİLEDİ

KARADENİZ’üstelik, av yasağının 1 Eylül’da sona ermesiyle ‘Vira bismillah’ diyen ve denize açılan balıkçıların ağları, palamutla doluyor. Rize’bile bolca avlanan palamudun tanesi 70 TL’den 40 TL’ye geriledi. Karadeniz’da sivri bereketi sürüyor. Bu hafta Karadeniz’dahi gelgel şartlarının üstelik normal gitmesi ile eli nimetli mübarek denize açılan balıkçılar, palamutla geri döndü. Tezgahlarda tanesi sabık hafta 50 ile 70 TL beyninde olan pelit bol avlanınca fiyatı birlikte 25 ile 40 TL arasına geriledi .Yaklaşık 800 gram palamut 25 TL’den, 1 kilogram 300 gram olanlar ise 40 TL’den tezgahtaki yerini aldı.

‘DENİZ SÜRPRİZLERLE DOLU’

Bu hafta havaların haddinden fazla iyice geçtiğini ve denizinde beklenileni verdiğini belirten balıkçı Ali Zerrin “Bu hafta tezgahlarda 800 gram palamudun fiyatı 25 TL iken 1 kilogram 300 gram palamudun fiyatı 40 TL’den satılıyor. Bu hafta havalar çokça güzel geçti, denizde beklenileni verdi. Vatandaşın de bu fiyata dolabını doldurmasını bekliyoruz. Önümüzdeki haftalarda albeni yağışlı olacağı üzere durumun hangi olacağını tığ bile kestiremiyoruz. İnşallah bu fiyatlarda sezona devam edeceğiz ancak bahir sürprizlerle meşgul” dedi.

‘TEZGAHLARDA SIVRI BOLLUĞU VAR’

Hafta böylece mangal keyfi amacıyla balık alacağını söyleyen Tahsin Çakır ‘Köye çıkacağım. Çıkarken da balık alayım dedim. Tabiki denizin kralı çinekop alacağım. Balığı korluk yapacağız. Yakıttan dolayı balıkçılar balıklarını biraz pahalı kıymak zorunda ama yeniden bile mevsiminde yenilecek balıklar bunlar. Tezgahlarda palamut bolluğu var. Az Daha tıpkı tanesi 1 kilograma yakın. 4 tanesi 4 kilo. Fiyatı 100 TL gayet ongun. Vatandaşın şu an sivri yemesi geçişsiz şeklinde konuştu.

Söz Endişe ise ‘Bu akşam menüde palamut var, fiyatları da bitik değil. 25 ile 40 TL’ye var. Güzeşte hafta fiyatları 70 TL’ye kadar çıkmıştı. Tezgahlarda bollanınca fiyatları dahi düştü ifadelerini kullandı.

Share: