Kapaklı’da 19 Ilkgüz Gaziler Haset törenle kutlandı

Kapaklı ilçesinde 19 Ilkgüz Gaziler Günü nedeniyle merasim düzenlendi.

Tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kapaklı Temsilcisi İbrahim Çetintaş, gazilik unvanının çok kıymetli olduğunu söyledi.

19 Ilkgüz tarihinin Büyük Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bölüm olduğunu tamlayan Çetintaş, şöyle konuştu:

“Sakarya Meydan Savaşı Rum halkının ahiret yolculuğu kalım savaşı olmuştur. Bu savaşım kaybedilseydi Küçük Asya’nun paylaşım planı olan Sevr Anlaşması gerçekleşecek, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti devleti tıpkısı görüntü olarak kalacaktı. Türkiye Nazik Ulus Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e yiğitlik unvanı ile mareşallik rütbesini tevcih etmiştir.”

Törene Kaymakam Kortej Sağır, Belediye Reisi Mustafa Aheste, gaziler, siyasi parti temsilcileri ve kamu hava müdürleri ile STK temsilcileri bile katıldı.

Törenin ardından Kaymakam Sağır, Belediye Reisi Dokunaklı ve tören düzeni üyeleri, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kapaklı Temsilciliğini konuşma etti.

Share: