‘Kağıthane Deresi kirletildi’ tartışması; Bire Bir dil gene geldi, mazbata tutuldu

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’hangi (İBB) ilgilendiren aracın Kağıthane Deresi’ne atık su boşalttığı öne sürülen videoteyp tartışma yarattı. Bire Bir çevirici zaman yine öz kenarına geldi. Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, “Görüntülerin peşi sıra oluşan tepkiyle gelişigüzel durumunda müdahale yaptık. Polis ekipleri tarafından mazbata tutuldu” dedi. İBB’den ise tartışmalarla ilgilendiren izah yapılmadı.

Kağıthane Deresi’hangi atık su boşalttığı öne sürülen İBB’ye ilgilendiren araca ilişkin görüntüler toplumsal medyada ağız dalaşı konusu oldu.

Bugün sabahleyin saat 10.00 sıralarında yeniden dere kenarına gelen İBB’ye ilişkin öğün hizmet uzlaştırıcı, Kağıthane Belediyesi ekipleri ile karşılaştı. Misil bakım aracı, polis ekipleri vasıtasıyla öz kenarından uzaklaştırıldı. Yaşananlara tanık olan Kağıthane Belediye Reisi Mevlüt Öztekin açıklama yaptı.

“EKİPLERİMİZ YERİNDE ENGELLEME YAPIYOR”Kağıthane Belediye Reisi Mevlüt Öztekin, görüntülerin ardından mazbata tutulduğunu anlatım ederek, “Çokça şaşırdık ve üzüldük. Körfez gözümüz kadar baktığımız aynı düz. Aracısız Kağıthane Deresi’hangi atarak Koy’i kirletmiş olduklarını gördük. Görüntülerin ardından oluşan tepkiyle birlikte yerinde engelleme yaptık. Polis ekipleri yoluyla tutanak tutuldu. Onlara buraya ne akıttıklarını sorduk. Arka yetkililerden resmi tıpkısı yanıt alamadık. Tutanakla birlikte buradaki çalışmaları izlem ediyoruz. Ekiplerimiz burada. Körfez’e oluşabilecek seçme deşarjda engellememiz lazım. Deniz suyunun akıntısıyla gelişigüzel Koy sonsuz temizleniyor fakat bunun devamlılığını ulaşmak üzere Körfez’i hep saf sancımak lazım. Oluşabilecek çamurları dahi diplerden daim alabilmek lazım. Buraya temas deşarj olduğu zaman Körfez’teki balık canlılıkların bir anda bulunmayan olduklarını birlikte görüyoruz. Görüntüleri haddinden fazla keskin bir şekilde izledik. Bununla ilişik çalışmalara başlamış olduk. Şu zaman Kağıthane Deresi’hangi seçme boşalma yapılmaması üzere ekiplerimiz yerinde müdahalede bulunuyor. Geçmiş İBB Meclisi’nde istifham önergesi yerine sorduk. CHP grubu de bir şekilde duygunluk gösterdiklerini, hikmet alacaklarını söylediler” diyerek konuştu.

“MAKUL BULMUYORUZ”Mekân sakinleri üstelik duruma aksülamel gösterdi . Mamure Su, “Benzeri şeyleri güzelleştirmek amacıyla o kadar iş veriliyor. Görüntüleri içtimai medyada gördük” dedi.  Emine Özburun, “Akilane bulmuyoruz çünkü burayı güzelleştirmeye çalışıyorlar. Sanki tekrardan katletmeye meşgul gibi daim tıpkısı şeyler yapıyorlar. Seçme seferinde haddinden fazla özenerek buraya geliyoruz. Bunu yapmasınlar. Bura İstanbul’un ilçesi. İstanbul güzelleşecekse zaten lime lime bire bir yerlerden başlanmalı. Illet cebin geliniyor? el birliği ile yapılmalı” diye niteleyerek konuştu.Selma Rasat üstelik, “Çok kırıcı bayağı. Daha birlikte adamakıllı olanaklı buralar. Atılan elem amma sonuca atlamak lüzumlu” dedi. İBB ise tartışmalarla ait açıklama yapmadı.

Share: