Kafkas arısının yaşamı “sanal” ortama taşındı

Ardahan’da ilkin komütatör uzunluğu ve soğuğa dayanıklılığı açısından dünyada bildirme koca 4 ırktan biri olan Kafkas arısının yaşamı, tanıtımı ve korunması için mevhum ortama taşındı.

Kafkas Arısı Istihsal, Eğitim Bilimi ve Gen Merkezi Müdürlüğü koordinasyonunda, Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) desteğiyle Vilayet, İl Hususi İdaresi, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ile Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün kuma yürüttüğü projede sanal hakikat gözlükleri ile Kafkas arısının kamu hayat evreleri mevhum ortama aktarıldı.

Kafkas arısının çokça yönlü tanıtılması ve korunmasının amaçlandığı projede, mevhum ana gözlükleri ile Kafkas arısının bal alımından, ana arının testis atmasına büyüklüğünde kovandaki mecmu hayat evreleri izlenebilecek.

Kafkas Arısı Istihsal, Yetişek ve Jen Merkezi Müdürü Sinan Görgülü, AA muhabirine, projenin Ardahan ve Kafkas arısının geleceği üzere haddinden fazla heybetli olduğunu söyledi.

“Arının yaşamına tanık oluyoruz”

Hakeza tıpkısı projenin Kafkas arısı amacıyla ilk kez uygulandığını ifade fail Aydınlık, şöyle konuştu:

“Bal arısının bağırsak dünyasını, kapçık içindeki yaşamı deneyimlemek için çokça oylumlu tıpkı proje. İzlendiğinde kapçık içindeymiş kadar, ayrımlı aynı kalp, çok evire çevire ayrımsız yassı oluyor. Birebir kapçık içindeki yaşamı deneyimleyebiliyorsunuz. Arının tekmil faaliyetleri, anne arının haya atmasından tutun, lavra tıngır, iştirakçi arının doğumu, temas aşamasını muammer oluyorsunuz. Tam tıpkı ihtisas. Arının yaşamına şahit oluyorsunuz. Bunu izledikten sonradan ‘salt varsa hanay var, katışıksız yoksa maltalık yok’ diyorsunuz.”

Işıklı, arının yaşamını herkese ifşa etmek istediklerini belirterek, “Burada arının bal toplamasından kovan içindeki yaşamına büyüklüğünde her evresini görebiliyorsunuz. Bu gözlükle arıcılıktaki eğitimlerde farkındalıklar oluşacak. Temas sezonda kovanı açıp gösterme şansınız olmadığı amacıyla bu faaliyet ile seçkin sezonda arıyı aşinalık ve hikmet sahibi olabileceksiniz. Arıcılık eğitimlerine çok yavaş bir katkı sunacak. Bala ve gençlerin henüz çok ilişki duyması amacıyla dahi bazı çalışmalar yapılacak. Ülkemizde ilk defa hakeza aynı çalışmayı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Share: