Kaçakçılık operasyonunda yakalanan 4 İranlı casusluk suçlamasıyla tutuklandı

Esenyurt’ta göçmen kaçakçılığı yaptıkları tayin edilen şüphelilere yönelik bire bir adrese yapılan operasyonda, İran uyruklu 4 dirilik gözaltına makbuz. Şüphelilerin evlerinde haddinden fazla sayıda çaşıtlık cihazı ele geçirildi. Şüphelilerden Irade S.’nin ‘Eşim yasak aşkımı açıklanmış emreylemek için o cihazları koymuş türlü’ diye niteleyerek kendisini savundu.

İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Son Kapıları Büro Müdürlüğü ekipleri, Büyükçekmece Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca göçmen kaçakçılığı ve belgede düzmecilik suçlarına karıştıkları tespit edilen şüphelilere müteveccih planlı anket kapsamında, Esenyurt’ta tıpkısı adrese yeğin düzenledi. Baskında evde kâin İran uyruklu J.B., P.A., Masoumeh M., ve Ferman S. isimli 4 çirkin gözaltına alındı.

EVLERİNDE ESPIYONAJ MALZEMESİ ELE GEÇİRİLDİ

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda değişik ülkelere ilişik çokça sayıda pasaport, yeterlilik, kimlik, durma izni, sağlık kartı, Schengen vizesi, methal yokuş mührü, 10 skor boş mühür, 1 nüsha büyüteç, 5 kanı kartı, 8 el telefonu ve 20 bin 200 lira ele geçirildi. Tıpkısı adresler casusluk faaliyetlerinde beğenilen yassı dinleme cihazı, gizlli azrail, böcek arama cihazı ile espiyonaj cihazlarının tespitinde makbul cihaz üstelik ele geçirildi.

‘YASAK AŞK’ İDDİASINI KARISI ÇAP SORGUDA AKSEPTANS ETMEDİ

Göçmen polisi, evlerinde çaşıtlık malzemesi ele geçirilen şüphelileri mugayir sorguya aldı. Şüphelilerden Egemenlik S.’nin vakit kaybetmeden kamu görevlilerine verilen ve üzerinde ismi mevcut ‘yeşil pasaportu’ kabul etmediği, ilk kez sizin elinizde görüyorum dediği öğrenildi. Evde mevcut cihazlar ile ilgilendiren birlikte ‘Masoumeh M. eşim evet. Onu aldattığımı düşünüyor. Haram aşkımı deşifre demek amacıyla o cihazları koymuş tür. Ego evimi günü angajman kiraya veriyorum. İranlılar kalıyor. Onlar üstelik koymuş olanaklı’ diyen Buyuru S.’nin iddialarını uymaz sorguda eşi çürüttü. Masoumeh M., ifadesinde Buyuru S.’nin tersine öyle aynı molekül olmadığını, evdeki herkesin kardeşi olduğunu, eşinin kendisini aldatmadığını söyledi.

ULUSLARARASI ESIRGEME BELGESİ CALI ÇIKTI

Masoumeh M.’nin ise kullandığı uluslararası esirgeme belgesinin cali olduğu, şüphelinin Türkiye’ye giriş sorti bilgilerine ulaşılamadığı, evde yakalanan gayrı çiftin üstelik Türkiye’ye balayına geldiklerini, o sırada da İran’dan tanıştıkları Buyuru S.’nin evinde kaldıklarını söyledikleri öğrenildi.

SAVCI ‘CASUSLUK’ SUÇU VAR DEDİ

Şüphelilerin iddiaların tamamını yalanlaması, Irade S.’nin çökertme telefonunu kapatarak şifrelerini vermemesi, ele geçirilen çaşıtlık malzemelerini ise akseptans etmemeleri ve verdikleri çatışık ifadeler cihetiyle Cumhuriyet Altını Savcılığı, şüphelilerin Türkiye’üstelik casusluk faaliyeti yürüttüklerine kanaat getirdi. 4 ibret çıkarıldıkları mahkemece “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “devletin adsız sansız kalması müstelzim bilgilerini siyasal ve askeri espiyonaj için temin ika” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Share: