İzmit Körfezi’nde popülasyonu kalan kalkan balıkları ve fantom ağlar görüntülendi

Kocaeli’dahi balıklandırma çalışmaları kapsamında İzmit Körfezi’ne popülasyonu küsurat kalkan balıkları ve hayalet ağlar, su şeş belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan ve ekibi vasıtasıyla görüntülendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Trabzon Su Ürünleri Forma Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce ölçülü “İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi” kapsamında başlatılan icraat 5 yıldır sürüyor.

İzmit Körfezi’nde konsept balıkçılığına üstelik katkı sağlayıcı proje çerçevesinde, şu esas büyüklüğünde 30 bin balık yavrusu suyla buluşturuldu.

Akarsu altı belgesel yapımcısı Tahsin Ahu ve ekibi aracılığıyla, İzmit Körfezi’nin biyoçeşitliliğinin belirlenmesi üzere su altında yapılan belgesel çalışmalar sırasında, yıllar önceki markalandıktan sonraları denize bırakılan koruyucu balıklarından biri da görüntülendi.

Öte yandan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde Kocaeli’nin Azmak ilçesinde su altında küsurat yapıları ve yıkıntıları muhasır hayalet ağların üzerinde hayat kuran deniz yıldızları ve balıklar üstelik görüntülerde düzlük aldı.

“Çokça fazla koruyucu balığı görüntüledik”

Tahsin Ahu, AA muhabirine, Gölcük ilçesi açıklarında gerçekleştirdikleri dalışta, Büyükşehir Belediyesi yoluyla yıllar evvel denize bırakılan kalkan balıklarından birine rastladıklarını belirtti.

Belediyenin değme sene makul dönemlerde, laboratuvar içre çoğaltılan balıkları İzmit Körfezi’ne bıraktığını hatırlatan Ceylan, denize bırakılan balıklarda işaretler bulunduğunu anlattı.

Ahu şöyle bitmeme etti:

“Biz da dalışta şişman ayrımsız rast eseri kendisine işaretli koruyucu balığı, biraz sene önce bırakılan balığı, iri bire bir halde görünce çokça sevindik. Yani hayatta kalmasına sevindik, yetik olmasına sevindik ve bu birlikte iyice benzeri mesai. Dilerim kim oradaki faal popülasyonun artmasına bindi evet. İzmit Körfezi’nde haddinden fazla çok koruyucu balığı görüntüledik. Bu dahi güzelce benzeri şey. İzmit Körfezi’nde koruyucu nesli tehlike altında olan bire bir kabil. Tıpkı bile kalkan balığının haddinden fazla hususi ayrımsız durumu bile var. Denizde yeryüzü teferruatlı dirilik topluluk bir balık. 38 yıl yaşadığı kayıtlanmış. Koruyucu balığı 8 yaşına eriştiği antlaşma olgunluğa ulaşabiliyor. Henüz er yaşlarda bu avlandığı antlaşma, tenasül yeteneğini kazanamadan avlanmış oluyor. Dolayısıyla siktirici kalkan balıklarının, mutlaka avlanılmaması gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Koruyucu balığı hususi aynı soy. Bunların çok sayıda artmış olduklarını gördük.”

“Batık şehirde fantom ağlar oldukça yoğunluktaydı”

Ahu, Marmara Depremi’nin ardından fay hattının Taşmak Değirmendere Mahallesi Çınarlık Meydanı’nda kayran düzlük otel, vapur iskelesi, öz bahçesi, eş kabil yapıları denize çekmesiyle oluşan “batık şehir”bile dahi çekimler yaptıklarını anımsattı.

Bu bölgedeki fantom ağları da görüntülediklerini, fantom ağların bahir ekosistemine balaban zararlar verdiğini kaydeden Ahu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görüntülerde var. Bire Bir yengeç altında kalmış. Tığ o yengeci sonrasında kurtardık. Nezaret zaten bu fantom ağlarla ilişik bire bir faaliyet yapıyor. Fantom ağlar sürekli hırs saçmaya bitmeme ediyor. Bu ülkenin denizlerinin fantom ağlardan temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum amma çokça uzun yıllardır, o bölgede mevcut hayalet ağları çıkartmak de bu kez ekosisteme engel veriyor. Hakeza benzeri riziko var çünkü o ağ imdi oraya yapışmış ve üstünde bir nice faal da yaşıyor. Örneğin batık şehirde hayalet ağlar oldukça yoğunluktaydı. Çok balaban tıpkısı alanı kapsıyor.”

Share: