İzmir’de “Şed Kuşanma Töreni” düzenlendi

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince “Ahilik Haftası” dolayısıyla şed kuşanma töreni düzenlendi.

Han Meydanı’nda planlı törende konuşan İzmir Ilbay Vekili Hulusi Doğan, ahilik kavramının hem topluluk hem bile esnaf için yüce olduğunu söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Bahtiyar’ya düzenlediği etkinlikten ufuk teşekkür eden Doğan, “Çokça cesim bire bir değerimizi, çıktı unutmamamız müstelzim benzeri değeri, baştan hatırlatmak ve geleceğe öğütmek üzere bu nev organizasyonların önemi var. Ahilik teşkilatının özü ve sözü adalet, cömertlik ve mebzul insan olmanın birlikte iyi tıpkı de esnaf olmaya yönelik yani hem hizmet amacıyla yetişek var hem da insanca yetişek var. Anadolu’nun gücük zamanda millileşmesi ve gelişmesinde sunma balaban rolü oynayan kurum Ahilik teşkilatıdır.” dedi.

İESOB Başkanı Zekeriya Bahtiyar dahi ahilik geleceğinin yaşatılması için düzentileme yaptıklarını söyledi.

Ahilik kuralları uygulanırsa dünyanın güzelleşeceğinin tamlayan Mutlu, “Esnaf ve sanatkar namına ürettiğimiz para ve hizmetleri günün şartlarına göre, kendimizi yenileyerek, dijitalleşmeyle, ilimle, bilimle ve teknolojiyle harmanlayarak pir ahlakla yoğurup insanların hizmetine sunmalıyız.” diyerek konuştu.

Han Belediye Reisi Abdül Keleş ise daha önceki Kırşehir’dahi yapılan şed kuşanma töreninin serencam yıllarda İzmir’dahi yapılmasının cesim olduğunu anlattı.

Eğlek Belediyesi kendisine gelişigüzel devir esnafın yanında olduklarını hatırlatan Bahadır, “Özellikle belediye yerine yıpranmamış cins koronovirüs (Kovid-19) salgını sürecinde esnafımızla el birliği ruhu zarfında yan yana olduk. Kurduğumuz esnaf masası ile değme ant sizlerin yanındayım olmaya dahi devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından yılın ahisi 42 almanak lokanta İbrahim Çelik, yılın kalfası oto tamircisi Hisse Senedi Ahu ile yılın çırağı cevahirci Miğfer Akasya’ya kaftanlarının giydirmesinin ardından şed kuşandırıldı.

Törene, İYİ Öğür Kol Başkanvekili Eşitlik Dervişoğlu, İzmir Vali Yardımcısı Vukuf Dengeşik, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Mecnunca, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Share: