İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen ayyarlık operasyonunda 18 yabansı yakalandı

İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen operasyonda ayyarlık yaptıkları iddiasıyla 18 meşkûk gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilişkin içtimai medya hesaplarından yüksek soylu erki “forex” yatırımıyla ilgilendiren paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda fena kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden efdal algı vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında para kâm ettikleri, bu kişiler için çok mal kazandıkları yönünde cali dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri üzere “idrak ve dosya masrafı” adı altında ecir istedikleri ve işlemlerin kanuncu olduğuna terennüm etmek için Hak Bakanlığının resmi hava logosunu ve genel ağ sitesine ilgili görüntülük resimlerinin olduğu vesika ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 bed hakkında kontrol kararı verildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, dolandırıcılık zanlılarının gözaltına alınması amacıyla İzmir’in yanı sıra Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin Ağacı, Trabzon ve Van’da eş zamanlı cerrahi müdahale başlattı.

Ekipler, belirlenen adreslere planlı operasyonda 18 şüpheliyi gözaltına aldı, firari zanlının yakalanması üzere çalışmalar sürüyor.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda çokça sayıda dijital materyale el konuldu, tıpkı ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Zanlıların, İzmir’de 9, büyüklük genelinde 121 kişiyi dolandırıp yaklaşık 1 milyon 800 bin liralık nahak yere alacak elde ettikleri ati sürüldü.Share: