İzmir domestik: Gaziemir Belediyesi’nden Mahalleliye “Tandır Fırını” Hizmeti

Gaziemir Belediyesi, ilçedeki kültür mozaiğine ait geleneklerin yaşatılması üzere kullanılmamış tıpkısı projeyi hayata geçirerek Tandır Fırını açtı.

Vatandaşlar, Beyazevler ile Dokuz Ilkgüz Mahalleleri’nin kül ortasındaki yersiz arazide teferruatlı zamandır çamurdan oluşturdukları fırınları kullanarak geleneklerine akıllıca paketlemek üretiyordu. Temiz olmayan ve görüntü kirliliği yarattığı için eleştirilen bu tandır fırınları bazen vatandaşlarca şikayet konusu birlikte oluyordu. Bunun önüne bozmak talip Gaziemir Belediyesi, eski fırınları yıkarak görsel anlamda mahallenin dokusuna uygun, vatandaşların geleneklerini yaşatabileceği gündeş bire bir tandır fırınlarını emanet geçirdi. Kullanımı herkese boş ve ücretsiz olan tandır fırınlarından sistem istediği saatte yararlanabilecek.

Özellikle Dokuz Eylül ve Beyazevler Mahalleleri’nde dinamik vatandaşların Mardin ve çevresinden barhana etmiş olması nedeniyle Mardin mimarisinin yeğleme edildiği ve içinde tıpkı anda 4 kişinin pişirme işlemi yapabileceği tandır fırını inşaatında Ankara’ya has andazit taşları kullanıldı. Sarnıç Yurt Caddesi’ndeki posta restorasyon çalışmaları sırasında sökülen ve hasar görmemiş taşlar ayrıştırılarak tandır fırınının çevresine döşendi. Bu şekilde toprak tandır fırınlarının yanı sıra yeni bir meydana birlikte kavuşmuş oldu.

Tandır fırınlarının tamamlanmasının ardından ilk ateşin yakılması şerefine Gaziemir Şehremini Halil Ardıl, alanda mahalle sakinleriyle benzeri araya geldi. CHP Gaziemir İlçe Başkanı Son Teşrin Özkan’ın de meydan aldığı aktiflik, davul – zurna ile şenlenirken, ahali dansları ekibi gösterisi büyük tabiat topladı. Mahalleliler vasıtasıyla pişirilen tandır ekmekleriyle ikindi kahvaltısı özne mahalleliler, özellikle Mardin tevessül etmek amacıyla geldikleri bölgelerdeki kültürlerini yaşattıkları üzere çok bahtiyar olduklarını söylediler.

“ÇOKÇA KÜLTÜRLÜLÜK ÖNEMLİ ZENGİNLİK”

Mahalle halkının isteklerine akla yatkın şekilde tandır fırınını tamamladıklarını belirten Başkan Ardıl, şöyle konuştu:

“Belediyemiz yoluyla yapılan bu tandır fırını ile vatandaşlarımız ekmeklerini yaparken baran ve güneşten etkilenmeyecek, geleneklerine akıllıca tandır ekmeğini üretebilecekler. Çokça kültürlülük Gaziemir amacıyla büyük bir işve. Göçle ilçemize gelen vatandaşlarımızın hem kültürlerini kaybetmemeleri hem üstelik yıpranmamış emanet alışmaları amacıyla özen gösteriyoruz. Geldikleri bölgedeki kültürel zenginliklerini bir nebze olsun yaşatmak hesabına çamurdan yaptıkları fırınların adına yenisini nesir ettik. Ülkemizde yaşanan ekonomik akse zımnında atlatmak fiyatları de katmerli arttı. Hem bu zamlar hem bile geldikleri bölgeden getirilen kültürler vatandaşlarımızı bu kadar tandırlarda kendi ekmeklerini yapmaya itiyor. Tığ birlikte bu ihtiyacın karşılığı yerine bu hizmetimizi güç geçirdik. Tıpkı zamanda Sarnıç Vatan Caddesi’nde yaptığımız el çalışmasında sökülen ve akman olan taşları de kullanarak bir yerde aynı saha düzenlemesi üstelik yaptık. Yaptığımız bakım ile kültürleri yaşatırken birlikte mahallemize yıpranmamış ayrımsız dirim alanı kazandırdık. Vatandaşlarımızın hem zaman alacağı hem üstelik tandır ekmeklerini üretebileceği bu düz hepimize körpe olsun.”

Share: