İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Susuz’da Toprakla Buluşturduğu Tohumlar Hasat Ediliyor

TACETTİN DURMUŞ

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer’in Kars’ın Susuz ilçesine gelerek ektiği tohumlar hasat edilmeye başlandı. CHP’li Susuz Belediye Reisi Oğuz Yantemur, “Ektiğimiz tohumlar bire 15 – 20 vermeye başladı. Bu tohumlar satmayacağız. Feda Etmek adına seneye yine tohum namına kullanmayı düşünüyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen sene yağışsızlık sorunu etkili Kars’ın Susuz ilçesine destek elini uzatması, çiftçiler aracılığıyla kıvançla karşılandı.  Yaz başında ekilen arpa ve buğdaylar biçerdöverler vasıtasıyla coşkun benzeri şekilde hasat ediliyor. İlçe merkezinde geçimini çiftçiliğe bağlı namına hayvancılıkla idame ettiren vatandaşlar, yaz başında taşıt altına alınarak teyit aldıkları tohumlardan elde ettikleri toplam ürünü ambarlarına koymaya başladı.

“BÖYLE BİR DÖL BİR ELAN ELİMİZE GEÇMEZ. ÇOK KALİTELİ BİR NESIL”

CHP’li Susuz Belediye Reisi Oğuz Yantemur yaptığı açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Susuz’a gönderilen sertifikalı arpa ve buğday tohumlarının bire 15 – 20 işaret verdiğini söyledi. Başkan Soyer’in girişimleri ile İzmir Nazik Site Belediyesi’nin Susuz ilçesine 130 titrem rüşvet ve buğday tohumu gönderdiğini ve Soyer’in şahsen ilçeye gelerek tohumları toprakla buluşturduğunu hatırlatan Oğuz Yantemur şunları söyledi:

“Rüşvet tohumlar elhak sertifikalıydı. Ektiğimiz tohumlar bire 15 – 20 vermeye başladı. Bu tohumlar satmayacağız. Feda Etmek namına seneye gine soy sop olarak kullanmayı düşünüyoruz.  Bu yıl kaymakamlık merkezinde dağıtmıştık. Önümüzdeki sene köylerimize birlikte dağıtacağız. Hakeza aynı nesil ayrımsız elan elimize geçmez. Çokça kaliteli benzeri sulp. Bir Nice zahireciden ‘bize satın’ diyerek teklif de aldık ama biz bunu onlara harcamak namına vatandaşlarımıza vereceğiz. Zahireciler şu anda alımları durdurmuş durumdalar. Maraba birlikte sıkışmış durumda ve çiftçinin tohuma ihtiyacı var. Alımı durdurdular, denk çok düşük. Fiyatların az buçuk elan yükselmesini bekleyeceğiz. Amma bunu banko satmıyoruz. Seneye tohuma ayıracağız. Tohumlarımızı Tunç Başbuğ ile birlikte 130 ton nesil dağıtmıştık.

“DAĞITTIĞIMIZ TOHUMLARIN NAZIK BİR KISMINDAN İYİ YAYIN ALDIK”

Zaman hasat zamanı ve bu yıl zaman bile uygundu. Dağıttığımız tohumların şişman benzeri kısmından iyi işaret aldık. Verdiğimiz tohumları vatandaşlarımızdan kavrayışsız alıyoruz. Belediyemiz adına seneye gene dağıtacağız. Bugün dahi burada vatandaşa verdiğimiz kadarını idraksiz alıyoruz ve seneye gene haleldar etmek amacıyla depolayacağız. Buradan Tunç Soyer Başkanımıza, bizlere yardımcı olan İzmir Belediyemize, ilçe belediyelerimize ve Murapaşa Belediyemize teşekkür ediyorum. Bu aksiyon alelhusus Bronz Başkanımızın önderliğinde yapıldı. Artık Susuz’birlikte seçkin değişmez tohumu var. Seneye birlikte imdi herhangi bir kes öz tohumunu ayıracak. Bizim verdiğimiz tohumu kafasız verdikten sonradan öz tohumlarını dahi ayırdılar. Çokça artağan benzeri yıl yaşadık. Bronz Komutan’a emeklerinden yağlık teşekkürname ediyorum. Buraya büyüklüğünde geldi bizimle beraber ekimde düzlük aldı. Ayağı da iyi geldi. Tohumlarda artağan oldu. Üreten bir ülkeye ve üreten tıpkısı çiftçiye ihtiyacımız var. Nesil kalmamıştı elimizde son iki çokça kurak ayrımsız zaman geçirmiştik. Demin baştan tohuma kavuştuk. İnşallah Susuz Kars’ta tohumun merkezi olacak. Çalışmalarımıza önümüzdeki sene üstelik devam edeceğiz.”

“ŞU ANDA YÜZDELIK 60 İLE 80 CİVARINDA KARIMIZ VAR”

İlçede geçimini çiftçilikle sağlayan Nusret Yalman üstelik konuşmasında “Salim olsun Susuz Şehremaneti Başkanımız yoluyla Susuz’a yavru getirdi. Susuz 20 yıldır böylesine rüşvet ve buğday görmemişti. İlk yol Susuz’un arazisi arpa ve buğdaya kavuştu. Vatandaşlar rüşvet ve buğday ekti. Cümle yer beş altı 1’e 10 aldı. Bronz Başkanımıza ve Oğuz Başkanımıza teşekkürname ediyoruz. Ego üstelik karışma sistem, ürünümüzü hasat ettik ve tohumları birlikte anlayışsız veriyoruz. Hoppadak aldığımız tohumları kafasız veriyoruz. Şu anda yüzdelik 60 ile 80 civarında karımız var. Karlıyız” dedi.

Vatandaş İmdat Muğlu da “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkürname ediyoruz. Aldığımız tohumları tekrar kalın kafalı kaytarmak şartıyla yer az 1’e 5 kazandığımızdan eminim. Seçme birimiz domuzuna aynı iz aldık. Cenabıhak’ın izniyle yıl böylecene tohumları baştan bize ferasetsiz verecekler. Başkanlarımıza çok çok teşekkürname ediyoruz. İzmir Büyükşehir Uray Başkanımız Bronz Soyer buraya büyüklüğünde gelerek nesil arsız. Bütün halkımız yerine kendisine haddinden fazla teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“İNSANLARIMIZ HAYVANLARINI BESLEYEBİLECEK, EVLERİNE SAVUŞTURMAK GÖTÜREBİLECEKLER”

Ekinci Tarkan Opak, “Susuz’üstelik yaşıyorum. Çiftçilikle uğraşıyorum. Aşina güzeşte sene nazik bire bir yağışsızlık geçirdik. Şehremaneti Başkanımız Oğuz Yantemur’un girişimleriyle Tunç Soyar Başkanımızın destekleriyle Susuz halkına dağıtılan hibe kadar nesil dağıtıldı. Halkımız çok mutlu ürünümüz ve verimimiz haddinden fazla mebzul oldu. Tanrı Uray Başkanlarımızdan razı olsun. Bu desteğe kurgu olan Tunç Soyer başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnsanlarımız hayvanlarını besleyebilecek, evlerine savuşturmak götürebilecekler. Bizler çok memnun olduk aldığımız tohumları önümüzdeki yıl gine mankafa ahzetmek üzer Belediyemize hoşgörüsüz veriyoruz” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Tohumların tartılarak düşüncesiz alınması ve detaylar

Susuz Şehremini Oğuz Yantemur

Nusret Sert Özkan Muğlu

Tarkan Opak

Arpa tarlasından biçerdöverle hasatShare: