İyi Partili Özlale’den 75,6 Bilyon TL’lik Soru: “Kkm Olmasaydı Sizce Neler Yapılabilirdi?”

İYİ Öğür Genel Başkan Yardımcısı Beklenti Özlale, “KKM olmasaydı” etiketiyle yaptığı paylaşımlarda KKM’ye dökme 75,6 milyar TL bütçe ile neler yapılabileceğini sıraladı. Özlale, bu bütçeyle yıpranmamış yurtlar, hastaneler ve yatırımlar yapılabileceğini, çiftçilerin, gençlerin ve ensiz gelirli vatandaşların dayanabilen haddinden fazla sorununun çözülebileceğini belirtti.

Tasarruf sahiplerinin Türk lirasındaki birikimlerini kurdaki değişimlere cebin korumak üzere başlatılan Kırat Korumalı Yatırım Sistemi’nin (KKM) hazineye olan yükü tartışılmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugün açıklanan bütçe verilerine bakarak KKM’nin merkezi dalavere bütçesine 6 mahiye maliyeti 75,6 bilyon TL’ye yükseldi.

KKM’nin “servet transfer ara bulucu” olduğuna vurgu yapan İYİ Tümen Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, içtimai medyada KKM olmasaydı etiketiyle yaptığı görüntülü paylaşımda KKM’ye dökme 75,6 milyar TL bütçe ile neler yapılabileceğini sıraladı.

“‘KAYNAĞINIZ NEREDE?’ DİYE PUS SALLAYANLARA SORUYORUZ”

Özlale, İYİ Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı Bilge Yılmayan ve Neşe Atabay, Ekip Başkanvekili Erhan Uz, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’yu etiketleyerek yaptığı paylaşımda, “Bu ülkenin kalkınması için geliştirilen projelere kaynağınız nerede diyerek inç sallayanlara soruyoruz: KKM olmasaydı sizce ne olurdu?” diye sordu.

İYİ Fırka’nin Rüzgargülü, İYİ Dirim Dirimlik Modeli kabilinden projelerinin yer aldığı önerileri paylaşan Özlale, KKM amacıyla harcanan mal ile nelerin yapılabileceğini şöyle sıraladı:

“600 bin öğrenciye yeni mikro olanağı sunabilirdik!

-Kerem okullarında eğitim bilimi gören 16 milyon öğrenciye 1,5 yıl boyunca ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği dağıtırdık!

-18-26 gözyaşı arasındaki milyonlarca gencimize aylık 1700 TL koşulsuz sağlık desteğini 4 ay boyunca verirdik!

-Cesamet üniversitelerinde okuyan her bir öğrenciye 50 bin TL dağıtırdık!”

“SİZ HAZİNE VE MALİYE BAKANI OLSAYDINIZ…”

Özlale bir diğer paylaşımında, alanında bilirkişi iktisat yazarlarına tıpkı soruyu yöneltti. Meram Gürses, Güldem Atabay, Hedef Kubilay ve Oğuz Çıpa kadar isimlere “Siz Hazne ve Maliye Bakanı olsaydınız ve KKM olmasaydı 75,6 bilyon TL bütçeyi pekâlâ kullanırdınız?” diye soran Özlale, partisinin çözümlerini şöyle sıraladı:

“Çiftçimize verdiğimiz desteği 4,3 katına çıkararak, çiftçiyi borç batağından çıkarabilirdik!

-126 bin çiftçiye traktör dağıtabilir, bu traktörleri peş peşe dizerek Ankara’dan Adana’ya kat yapabilirdik!

-İmalat sektöründe 2026 skor envestisman yapıp 68 bin kişiye eskimemiş hareket olanağı sunardık!

-Akaryakıttan ÖTV almazdık, süt 2,5 TL, benzen fiyatı 3 TL elan muhtel olurdu!

-Erdemli acul şimendifer için 1040 km demiryolu yatırımı yapardık.

-38 kıta 1574 akak kapasiteli celal hastanesi yapardık. Termin çilesine serencam verebilirdik!”Share: