İyi Öğür Heyeti, Yedinci Yol Taşınmaya Hazırlanan Yusufelileri Dinledi.

KASIT İSTANBULLU

İYİ Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Ünzile Yüksel başkanlığındaki İYİ Fırka heyeti, tarihinde yedinci defa taşınmaya hazırlanan Yusufeli’ni ve bakir iskân birimini musahabe etti. Bozuk Yusufeli Şehremini Yusuf Akva, “Aynı toplu iğne ucu büyüklüğünde havalandırma imkanı olmayan binaları layık gördüler. Tığ bunu reddediyoruz. Site, şehir olamadan tığ buradan yukarıya çıkmayacağız” dedi. İYİ Partili Ünzile Yüksel ise “Taşınacak şehri yaşanacak arkaç getirin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir kuzuluk getirin” diye konuştu.

Artvin’in Yusufeli ilçesi, tarihinde yedinci el taşınmaya hazırlanıyor. Hicret işlemlerinin, eksikler tamamlanmadan başlatılmasını ihtarname eden esnaf, hafta içre kepenklerini indirmişti.

İYİ Öğür Umumi Komutan Yardımcısı ve Avrat Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, İYİ Tümen Samsun Saylav Bedri Yaşar, İYİ Parti Trabzon Saylav Hüseyin Örs ve İYİ Parti Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök; geçkin, ilçenin taşınacağı bakir yerleşim birimini inceledi.

“BURADA HAYATIN DEVAM ETMESİ OLANAKLI DEĞİL”

Bedri Yaşar, yıpranmamış yerleşim biriminde; İYİ Partili Örs ile gelişigüzel şu açıklamaları yaptı:

“Bir firez var, şehrin benzeri ruhu var. Dünyanın parasını harcıyoruz, buralara. Biz ranta karşıyız. Yarım Yamalak işlere karşıyız. Standardında yapılmayan işlere karşıyız. Bu şartlar altında burada hayatın bitmeme etmesi türlü değil. Bozukluk? Yolu, içtimai donatısı…”

İYİ Parti heyeti elan sonra Yusufeli halkı ile ayrımsız araya geldi. İYİ Tümen Yusufeli İlçe Başkanı Recep Akyürek, “Sorunlarımızı anlatın, hal önerilerinizi anlatın. Bugün siz konuşun. Ego da tıpkısı Yusufeliliyim, partimin temsilcisiyim amma bundan önceki Yusufeliliyim tığ bütün tıpkısı gemideyiz” dedi.

“FIRIN BULUNMAYAN, OTEL BULUNMAYAN, YER YAĞI OFİSİ NAMEVCUT”

Yusufelili Oğuzhan Boyacı, “Kullanılmamış yerleşim yerimizde savsaklamak fırını namevcut. Bakir iskân yerimizde otel yok otel. Bakir ilçede yer yaği ofisi bulunmayan” dedi.

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Barış Demirci; “Geleceğimizden tedirginiz, psikolojimiz bozuldu, geceleri uyku uyuyamıyoruz. Bunun sözünü sizlerden birlikte ahzetmek istiyoruz. Altılı masadaki herkesten almak istiyoruz. Esasen, tığ bunları MHP’den bile SELIM Parti’den dahi almak isteriz. Ama yüzleri tutmadığı amacıyla gelmiyorlar. Gelseler de hiçbir müspet bulgu alamıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“BİZ BUNLARI HAK ETMEDİK”

Sakat Yusufeli Belediye Başkanı Yusuf Akva ise şunları söyledi:

“Yapılan binaları gördünüz. O binaların tıpkı kısmı, alelhusus üçüncü bölgedeki binalarımızın; medar, fazlalık birinci hatim, fazlalık ikinci intaç; tamamen doğaya gömülü. Benzeri toplu iğne ucu büyüklüğünde havalandırma imkanı sıfır binaları; bu Yusufeli halkına, bu TOKİ ve Kentçilik Bakanlığı layık gördüler. Biz bunu reddediyoruz. Biz bunun iyileştirilmesini istiyoruz. Bu bizim doğal hakkımızdır.

“REDDEDİYORUZ”

Ulaşımla ile ilişkin sıkıntılarımız var. Viyadükleri gördünüz. Yusufeli’nin kalbine çakılmış, dokuz pasaj cembiye. Bu viyadükler; şeş yedi ay oldu, benzeri santim faaliyet yapmadılar. Amma diyorlar kim, ‘Tığ sizi taşıyacağız.’ Taşırken hangi yapacaksınız? ’20 yıldır çektiğiniz eziyetler yetmedi. Sizi 10 kilometre yukarıya, 10 kilometre birlikte vürut, 20 yine geriye dönersin; 40 kilometre henüz kere alarak Artvin’e gideceksiniz, Erzurum’a gideceksiniz evet birlikte Artvin yönündeki köylerimize gidebileceksiniz.’ Tığ bunları doğruluk etmedik.

Eğer idare birtakım işleri kavisli yapıyorsa, eskiden yapmıyorsa, planlamada hatalar yapıyorlarsa; bunun bedelini bu günahsız insanlara kimsenin ödetmeye hakkı yoktur. İYİ Öğür de olsa yarın iktidarda, bunu hakeza yaparsa gine tıpkısı seri ben alın çıkarım. Cidden 2000 yılında, ego burada partim iktidardayken, kimi amal kusurlu giderken 5000 kişiyi topladım ve reviş yaptım, miting yaptım, ‘bu işler yanlış gidiyor bak, bizi anlamaya çalışın’ dedim.

“YUKARI ÇIKMAYACAĞIZ”

Bu muvasala ağları tamamlanmadan, zeminlerle ilişkin bir numara katlardaki eksikler tamamlanmadan, hak sahiplikleri ile ilişkin amal tamamlanmadan, içtimai donatılar tamamlanmadan; şehir, kent olamadan tığ buradan yukarıya çıkmayacağız. Ben şahsen çıkmayacağım. Sözümün, nazımın geçtiği insanları üstelik olabilir merhale ikna edeceğiz. Sizden istirhamım, bunu Divan’te gündeme getirip, hal yolları bulmanız.”

İYİ Tümen Umumi Komutan Yardımcısı Ünzile Yüksel ise şöyle konuştu:

“O kasa gelince duymayan kulaklar açılacak inşallah. Şehirlerin bir ruhu tamam. Tarihiniz burada geçti. Atamız, dedemiz buralarda yaşadı. Irmağın kenarlarında ne şarkılar söylendi, hangi ağıtlar yakıldı. Kızlarımızı kadın ettiğimiz bu domuzuna site, bu belde, bu ilçe; taşınacak. Peki baraj yapılıyor, projelere katiyen cebin değiliz. Mademki çilesini bu şehir çekiyor, biraz dahi bu şehir çilenin nimetlerini dahi görsün.

Taşınmıyoruz, demiyoruz. Amma taşınacak şehri yaşanacak hale getirin. İnsanların, istimlak ettiğiniz aldığınız topraklarının, para sahibi olurken hatta mülk verdirmeyin ümera; üste dünyalık istemeyin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir ağıl getirin. Okullar açılacak, beş altı geçmiş yurttaş dedi ki yolda, bizim çocuklarımızı oradaki okula götürecekler, hazır olmadan. Zir yapısı yok, suyu yok. Tek kimesne yaşamıyor. Tümce duygudaşlık yapacak. Yönetenler dahi empati yapacak ve düşünecekler. Kendi çocuğu olsa, kişi ailesi olsa; hiçbir yeri hazır olmayan bire bir yere gidelim der mi?

Türkiye Cumhuriyeti ayrımsız hususiyet devleti. Hiç kimse hukukun üzerinde değil. Kanun karşısında müsavat var. Tığ bunun takipçisiyiz, sahibiyiz. Size sözümüz olsun, ahbaplık çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Esasen siyaseten Meclis’te hangi yapılaması gerekiyorsa yapacağız. Sedir açılacak. İnşallah çözeler o zamana büyüklüğünde. İnşallah sesinizi duyarlar.

Gine size sözümüz olsun. Buyurun Yusufeliler. Divan sizin olsun. O devir da sizin olsun. Çıkı derdinizi o kürsüden milletin kürsüsünden seslendirin. Bu imkanı veriyor, İYİ Parti. Epey milletin sesiyiz. Onun amacıyla yola çıktık. Bizim derdimiz milletin derdini çözmek. Onun üzere buradayız. Sizi dinledik. Umumi başkanımıza raporumuzu sunacağız. Ayrımsız gecede, ‘hakeza istedim böyle yaptım’ diyen egemenlik inşallah Yusufelilerin lehine birlikte bire bir irade kullanır, teessürat biter diye kâm ediyorum.”Share: