İsveç’te zihayat Süryanilere Türkiye’ye yatırım daveti

DÜRÜST Fırka Mardin Mebus Cengiz Demirkaya ve Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, İsveç’te aktif Süryanilerle bire bir araya gelerek, ” Türkiye’ye yatırım yapmaları” çağrısında bulundu.

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) İsveç Toprak Başkanlığının davetlisi namına İsveç’te kâin SELIM Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Midyat Belediye Reisi Veysi Şahin, UID Almanya Genel Başkan Yardımcısı Şanlı Kılınç, Södetellje kentinde St Jacob Kilisesi ve St Afram Kilisesi’nde Süryanilerden oluşan heyetle buluştu.

Demirkaya, burada yaptığı konuşmada, Süryanilerden Türkiye’ye yatırım yapmalarını istedi.

Süryanilerin sorunlarını çözmeye bitmeme ettiklerini vurgulayan Demirkaya, “Ben sizlerin geldiğiniz memleketlere idraksiz dönmenizi ve oralara envestisman yapmanızı istiyorum. Bizim oradaki kiliselerin tapu sorunları uygun çözülüyor. Farklı sorunlarınız birlikte çözülüyor. İnşallah siz üstelik Türkiye’ye memleketinize dönersiniz, oralara yatırımlarınızı yaparsınız. Ben Kızıltepeliyim, orada üstelik Süryani aileler var, onlarla dahi çok evire çevire diyaloğumuz ve dostluğumuz var.” ifadelerini kullandı.

Midyat Belediye Reisi Veysi Delicesine ise Süryani asıllı vatandaşları “Türkiye’ye yatırım yapmaya” çağırma ederken, sorunların birer birer çözüldüğünü belirtti.

Sorunları izlem etmenin görevleri olduğunun altını çizen Şahin, “Arazi itilafları olsun bozuk kiliseler olsun bunlar Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla adım adım çözülüyor. İnşallah imdi da bir sevgili olduğunda sorunları ihata etmek bizim görevimiz. Sayın Demirkaya ile alay malay sizin sorunlarınızla ilişik tıpkı dosya hazırlayıp İçişleri Bakanlığımıza İstanbul Metropolitimizle alay malay sunacağız.” dedi.

Atmaca, Mityat’ın örtüsüz albeni müzesi niteliğinde olduğunu belirterek, “Uluslararası organizasyonlar ve yatırımlarla Midyat’ın tanıtımına katkıda bulunarak ilçemizi turizm merkezi haline getireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

UID İsveç Kesim Başkanı Özer Eken bile Türkiye’den mevrut heyetle birlikte Stockholm’ün çeşitli bölgelerinde 3 gündür vatandaşların sorunlarını dinlediklerini ve gömlek aldıklarını belirtti.

Eken, sorunları dinledikten sonradan Türkiye’ye ileteceklerini söyledi.

Heyet daha bilahare Södetelje Belediye Başkanı Boel Godne’i görüşme ederek Midyat hakkında bilgelik verdi.Share: