İSTANBUL’DA FAL KAFE TARTIŞMASI

İSTANBUL’dahi ‘bakı kafeler’ periyot geçtikçe artıyor. Kafe adına gözüken işyerlerinde, 100 ile 300 TL ortada değişen ücretle kahve, umum, tarot ve maça beyi falı bakıldığı öğrenildi. Hukukçular mülk karşılığı fal bakan eşhas ve buna düzlem hazırlayanlar hakkında ukubet yaptırımları olduğunu söylerken kafe sahipleri ve müşterileri ‘bakıcılık değil terapi’ yorumu yapıyor.

İstanbul’bile tıpkısı haddinden fazla kafede servet karşılığı bakı bakılıyor. Özellikle Bakırköy ve Beyoğlu’nda mevcut kafelerin benzeri çoğunda, 100-300 TL ortada değişen ücretlerle, kahve, el, tarot, birli falı bakılıyor. Hukukçular, mal karşılığı fal bakanlar ve müstevi sağlayıcı kafe işletmecileriyle ilgilendiren ceza müeyyide uygulanması gerektiğini belirtiyor.

“İŞ YERLERİ AÇIKÇA SU İŞLEMEKTEDİR”

Avukat Tayfun Üzülmez, falcılıkla ukubet yaptırımların, 677 Sınırlanmış ‘Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Reddine ve Türbedarlıklar ile Bazı Unvanların Men ve İlgasına Dair’ Kanunda düzenlendiğini belirterek, bakıcılık, büyücülük yapanların sunma bir iki 3 kamer hapishane cezasıyla cezalandırılacağını bildirdi. Üzülmez, savcılıkların bu yasa kapsamında amme davaları açtığını belirterek “Kafelerde mal karşılığı bakı bakan eşhas, ‘Fala emniyet falsız kalma’, ‘Kıraathane sizden fala kaçmak bizden’ üzere reklam işleyen aksiyon yerleri düpedüz suç işlemektedir. Tıpkısı zamanda, işletmeler nahak rakiplik oluşturacak şekilde camlarına, görünür yerlerine hele ‘Tarot falına bakılır, fal üzere kafeye uğramadan geçme’ kadar ilan, risale yapıştırıyorlar. Bunlar de soruşturma konusu olabiliyor” dedi.

“BILDIRME BIR IKI 3 KAMER HAPİS”

Dünyalık karşılığı bakı bakılan kafelerle ilişkin soruşturmalara emsal bile veren Üzülmez “Örneğin Adana 4. Temel Ceza Mahkemesi, kahve falı vekil aynı hayat karşı 2 ay 18 dönüş delik cezasıyla 375 TL nakdî ceza verdi. Bunun önüne unutmak print. Burada aksiyon türkçesi müddeiumumilik makamının emrinde olan manşet kuvvetlerine düşüyor. Bu ağız tadı nereden geliyor bilmiyorum amma, mefret olan denetimlerin sıklıkla yapılması. Antrparantez bu durumdan maraza duyan insanlar, delilleri tayin ederek suç duyurusunda bulunabilirler. Herkes gayr şikayet ölçü diyerek düşünüyor ama, bu işler yapılmaya devam ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“NE DOLMA SÖYLEYEYİM ÜNLÜLER BIRLIKTE GELİYOR”

İşletmeci Murat Berkut, kahve falı ve tarot için 100 TL alındığını, gelenlerin yüzde 80’inin karı olduğunu belirterek “Tığ tahminî 25 yıldır bu işi yapıyoruz. Ama tek şekilde bağlı kapılar ardında yapmıyoruz. Büyücülük, muska beğenmek namevcut. İnsanlar zahir evde bilcümle beraber kıraathane içip bakı bakıyorsa, o şekilde tıpkısı müstevi var. Şu an dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu nitelik zımnında insanların konuşmaya ihtiyacı oluyor. Bunu kötümser tahrilli aynı sağaltım adına görüyorlar. Fala emniyet falsız kalma. İstediklerini buluyorlar mı? Bazı Bazı buluyorlar kimi zaman bulamıyorlar. Çokça istem görüyor. Bizde kahve ve tarot falı bulunuyor. Fiyatlar ortalama 80-100 TL arası. Hangi dalavere söyleyeyim ünlüler da geliyor” şeklinde konuştu.

“HADDINDEN FAZLA ARAYAN VAR, ARAMADAN GELEN VAR”

Ayrımsız değişik işletmeci Tayfur Kayaç ise, müşterilerin bakı baktırmak üzere saatlerce beklemeyi birlikte göze aldıklarını söyledi. Kaya, “Çok arayan var, aramadan gelenler üstelik. Gelenler arkası sıra 10-15 hayat henüz gönderiyor. En birkaç 20 an bakıyoruz. Fiyatlar 100-150 ortada değişiyor. Kıraathane ve as bakılıyor” dedi.

“TERMIN ALMANIZ LÜZUMLU YOKSA YARDIMCI OLAMAYIZ”

Beyoğlu’nda bakı baktırılan tıpkısı kafenin işletmecisi Erhan Akçurun “Bura kestirmece 28 almanak bir kafe, esas çıkan fallarıyla angın. Genelde 25 yaşlarında insanlar geliyor. 4-5 değişik fal çeşidi var. Kahvehane, tarot falıvar. Yeryüzü azından 100 lirayla gelmeniz gerekiyor. 300 liraya kadar eşit çıkabiliyor. Ünlüler üstelik buraya geliyor. Randevulu çalışıyoruz, bir dönem öncesinden termin almanız lazım, yoksa apotr olamayız” dedi. Sude Ziyalı Adlı “Genelde arkadaşlarım üzere de bakıyorum. Mülk verirlerse alıyorumö dedi.

NEDEN GİDİYORLAR

Bu kafelerin müşterilerinde Elif Çokal, “İnsanlar psikolojisini böyle rahatlatıyor” derken Selma Kele ise, “Çokça baktırdım, sunma çok 200 TL verdim”, dedi. Hakim Duran birlikte, “Bütün baktırmıştır. İnsanlar benzeri ümit üzere, ihtimal domuzuna aynı molekül duyarız diye baktırıyorlar. Falcılar bile bilcümle benzeri şeyleri söylüyor. Tayf kırıklığı” ifadelerini kullandı.Share: