İSTANBUL’DA “BAKI KAFE” TARTIŞMASI

İSTANBUL’da ‘denetleme kafeler’ aktarılma geçtikçe artıyor. Kafe yerine gözüken işyerlerinde, 100 ile 300 TL beyninde değişen ücretle kıraathane, halk, tarot ve birli falı bakıldığı öğrenildi. Hukukçular mal karşılığı denetleme nazır eşhas ve buna düzlem hazırlayanlar için ceza yaptırımları olduğunu söylerken kafe sahipleri ve müşterileri ‘bakıcılık değil terapi’ yorumu yapıyor.

İstanbul’birlikte aynı çok kafede dünyalık karşılığı denetleme bakılıyor. Özellikle Bakırköy ve Beyoğlu’nda bulunan kafelerin aynı çoğunda, 100-300 TL ortada mütebeddil ücretlerle, kahvehane, el, tarot, iskambil falı bakılıyor. Hukukçular, dünyalık karşılığı denetleme bakanlar ve düzlem sağlayan kafe işletmecileriyle ilgilendiren ceza yaptırım uygulanması gerektiğini belirtiyor.

“İŞ YERLERİ AÇIKÇA AKARSU İŞLEMEKTEDİR”

Avukat Tayfun Üzülmez, falcılıkla ceza yaptırımların, 677 Az ‘Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Reddine ve Türbedarlıklar ile Bazı Unvanların Men ve İlgasına Dair’ Kanunda düzenlendiğini belirterek, falcılık, büyücülük yapanların sunma beş altı 3 ay mapus cezasıyla cezalandırılacağını bildirdi. Üzülmez, savcılıkların bu yasa kapsamında kamu davaları açtığını belirterek “Kafelerde servet karşılığı fal icra vekili eşhas, ‘Fala güven falsız kalma’, ‘Kahvehane sizden fala kaçmak bizden’ üzere reklam eden gelişim yerleri düpedüz suç işlemektedir. Tıpkı zamanda, işletmeler haksız rekabet oluşturacak şekilde camlarına, görünür yerlerine alelhusus ‘Tarot falına bakılır, fal için kafeye uğramadan geçme’ üzere zar, risale yapıştırıyorlar. Bunlar bile sormaca konusu olabiliyor” dedi.

“BILDIRME BEŞ ALTI 3  KAMER HAPİS”Servet karşılığı denetleme bakılan kafelerle ilgili soruşturmalara kat sayı de veren Üzülmez “Örneğin Adana 4. Temel Ukubet Mahkemesi, kahvehane falı nazır bir kişi için 2 ay 18 aktarılma mapushane cezasıyla 375 TL nakdî ceza verdi. Bunun önüne görevlendirmek zor. Burada hisse senedi düpedüz müddeiumumilik makamının emrinde olan manşet kuvvetlerine düşüyor. Bu rahatlık nereden geliyor bilmiyorum amma, muhteşem olan denetimlerin sıklıkla yapılması. Antrparantez bu durumdan maraza duyan insanlar, delilleri belirleme ederek suç duyurusunda bulunabilirler. Dizge başkası şikayet haysiyet diyerek düşünüyor ama, bu amal yapılmaya devam ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“HANGI DOLMA SÖYLEYEYİM ÜNLÜLER DAHI GELİYOR”İşletmeci Murat Berkut, kahvehane falı ve tarot için 100 TL alındığını, gelenlerin yüzdelik 80’inin kadın olduğunu belirterek “Tığ tahminî 25 yıldır bu işi yapıyoruz. Amma hiçbir şekilde merbut kapılar ardında yapmıyoruz.  Büyücülük, muska düzenlemek bulunmayan. İnsanlar kuşkusuz evde bilcümle bu arada kahve içip denetleme bakıyorsa, o şekilde ayrımsız müstevi var. Şu zaman dünyanın ve ülkenin içre bulunduğu durum zımnında insanların konuşmaya ihtiyacı oluyor. Bunu kötümser tahrilli bir terapi adına görüyorlar. Fala emniyet falsız kalma. İstediklerini buluyorlar mı? Kimi Vakit buluyorlar kimi vakit bulamıyorlar. Çok umu görüyor. Bizde kahve ve tarot falı bulunuyor. Fiyatlar ortalama 80-100 TL arası. Hangi dolma söyleyeyim ünlüler birlikte geliyor” şeklinde konuştu.

“ÇOK ARAYAN VAR, ARAMADAN GELEN VAR”Bir diğer işletmeci Tayfur Kayaç ise, müşterilerin fal baktırmak için saatlerce beklemeyi birlikte göze aldıklarını söyledi. Kaya, “Çok arayan var, aramadan gelenler de. Gelenler arkası sıra 10-15 sevimli daha gönderiyor. Yeryüzü beş altı 20 dakika bakıyoruz. Fiyatlar 100-150 ortada değişiyor. Kıraathane ve iskambil bakılıyor” dedi.

“RANDEVU ALMANIZ GEREK YOKSA YARDIMCI OLAMAYIZ”Beyoğlu’nda bakı baktırılan bir kafenin işletmecisi Erhan Akçurun “Bura tahminî 28 almanak bir kafe, esas çıkan fallarıyla anılmış. Genelde 25 yaşlarında insanlar geliyor. 4-5 farklı denetleme çeşidi var. Kıraathane, tarot falıvar. Yer azından 100 lirayla gelmeniz gerekiyor. 300 liraya kadar kıymet çıkabiliyor. Ünlüler bile buraya geliyor. Randevulu çalışıyoruz, tıpkısı devir öncesinden randevu almanız geçişsiz, yoksa havari olamayız” dedi.  Sude Fer Adlı “Genelde arkadaşlarım amacıyla bile bakıyorum. Para verirlerse alıyorumö dedi.

NEDEN GİDİYORLARBu kafelerin müşterilerinde Elif Çokal, “İnsanlar psikolojisini hakeza rahatlatıyor” derken Selma Boğa ise, “Çokça baktırdım, en fazla 200 TL verdim”, dedi.  Bilgili Duran da, “Cümle baktırmıştır. İnsanlar bire bir beklenti amacıyla, ihtimal sunturlu bire bir molekül duyarız diye niteleyerek baktırıyorlar. Falcılar üstelik hep benzeri şeyleri söylüyor. Manzara kırıklığı” ifadelerini kullandı.

Görüntü dökümü———————–Av. Tayfun Üzülmez ile röportajİşletmeci Maksat Berkut ile röportajİşletmeci  Erhan Akçurun ile röportaj-Tayfur Karaca ile röportajElif Çokal  ile mülakat-Sude Berrak Adlı ile mülakat

-Selma Kele ile mülakat

Share: