İstanbul’da “bakı kafe” tartışması! Ayrımsız kahve amacıyla 300 teklik isteyip defans yaptılar: Bakıcılık değil sağaltım

İstanbul’dahi benzeri çokça kafede servet karşılığı denetleme bakılıyor. Alelhusus Bakırköy ve Beyoğlu’nda bulunan kafelerin ayrımsız çoğunda, 100-300 TL ortada mütebeddil ücretlerle, kıraathane, ahali, tarot, iskambil falı bakılıyor. Hukukçular, servet karşılığı bakı bakanlar ve ortam sağlayan kafe işletmecileriyle ait ceza yaptırım uygulanması gerektiğini belirtiyor.

“HANGI DOMATES DOLMASI SÖYLEYEYİM ÜNLÜLER ÜSTELIK GELİYOR”

İşletmeci Murat Berkut, kahvehane falı ve tarot için 100 TL alındığını, gelenlerin yüzdelik 80’inin karı olduğunu belirterek “Biz tahminî 25 yıldır bu işi yapıyoruz. Amma hiçbir şekilde sınırlanmış kapılar ardında yapmıyoruz. Büyücülük, hamaylı tahsis etmek bulunmayan. İnsanlar lacerem evde hep bu arada kahve içip fal bakıyorsa, o şekilde tıpkısı ortam var. Şu zaman dünyanın ve ülkenin ortamında bulunduğu buut dolayısıyla insanların konuşmaya ihtiyacı oluyor. Bunu fasit tahrilli aynı terapi adına görüyorlar. Fala emniyet falsız kalma. İstediklerini buluyorlar mı? Kimi Zaman buluyorlar kimi vakit bulamıyorlar. Çokça ikbal görüyor. Bizde kıraathane ve tarot falı bulunuyor. Fiyatlar averaj 80-100 TL arası. Ne hile söyleyeyim ünlüler bile geliyor” şeklinde konuştu.

“HADDINDEN FAZLA ARAYAN VAR, ARAMADAN MEVRUT VAR”

Tıpkısı farklı işletmeci Tayfur Kaya ise, müşterilerin bakı baktırmak için saatlerce beklemeyi bile hücre aldıklarını söyledi. Kayaç, “Çok arayan var, aramadan gelenler üstelik. Gelenler ardından 10-15 güç elan gönderiyor. Genişlik beş altı 20 zaman bakıyoruz. Fiyatlar 100-150 beyninde değişiyor. Kahve ve maça beyi bakılıyor” dedi.

“TERMIN ALMANIZ LÜZUMLU YOKSA YARDIMCI OLAMAYIZ”

Beyoğlu’nda fal baktırılan tıpkısı kafenin işletmecisi Erhan Akçurun “Burası kısaca 28 almanak bire bir kafe, üs sâdır fallarıyla angın. Genelde 25 yaşlarında insanlar geliyor. 4-5 ayrımlı bakı çeşidi var. Kahve, tarot falı var. Sunu azından 100 lirayla gelmeniz gerekiyor. 300 liraya kadar kıymet çıkabiliyor. Ünlüler bile buraya geliyor. Randevulu çalışıyoruz, bir dönüş öncesinden termin almanız lazım, yoksa yardımcı olamayız” dedi. Sude Aydınlık Ünlü “Genelde arkadaşlarım için de bakıyorum. Mal verirlerse alıyorum dedi.

NEDEN GİDİYORLAR

Bu kafelerin müşterilerinde Elif Çokal, “İnsanlar psikolojisini böyle rahatlatıyor” derken Selma Kele ise, “Çokça baktırdım, genişlik çok 200 TL verdim”, dedi. Hakim Duran dahi, “Dizge baktırmıştır. İnsanlar bir beklenti için, ihtimal güzel bire bir öz duyarız diye niteleyerek baktırıyorlar. Falcılar bile hep ayrımsız şeyleri söylüyor. Hayalet kırıklığı” ifadelerini kullandı.Share: