İSTANBUL-VEKIL ÇEKICILIK İLK EVİM-İLK İŞYERİM SOSYAL BÖLÜK PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çekicilik, cemaziyelevvel açıklanan Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü iri sosyal konut projesiyle ait, “Milletimizi sunma haddinden fazla sevindiren molekül, eskimemiş yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 indirim oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 bilyon liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel bire bir hane hakkına erbap olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonradan doğan gailesiz kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçmiş Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme şişman içtimai ev projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları bugün başlayan ve ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen içtimai bölük hamlesine ait iptila edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki benzeri otelde düzenlenen toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Bulut dahi düz aldı. Nazır Çekicilik, bugün başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin referans aldığını belirtti.  Vekil Çalım, projeyle ev ve icar fiyatlarında dahi düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN BASAMAK

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Vekil Çalım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla gelişigüzel, fazlalık ayrımcılık namına tabir ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla 12 bin 500 bölük ayırıyoruz. Sakat kardeşlerimize yine bire bir şekilde 12 bin 500 konut ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize da 50’şer bin hane kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK YOL ÖZEL GÖZ HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Alım, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa hususi benzeri göz hakkına topluluk olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonradan doğan genç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Müracaat üzere 18 yaşı kıstasımız var. Toplumsal hane projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde yer birkaç tıpkı yıl durma etmesi yahut o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Temas haneden çabucak aynı referans hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa basamak, gelişim yerine başvuracaklarsa aksiyon yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 EV 2 BİN 800,  3 ARTI 1 KARI 3 BİN 187 LİRABakan Çalım, “Milletimizi genişlik çokça sevindiren husus, kullanılmamış yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 tenzilat oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız içtimai basamak projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin liralık fiyata sahip 2 pozitif 1 konutlarımıza, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta eş olacaklar. Toplanmış 850 bin teklik fiyatla 3 fazlalık 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Elan geçmiş 14 bin ve 16 bin yerine açıklanmıştı. Yapılan görevli mahiye artışları vesilesiyle de bu oranları artırdık. İstanbul’de evre geliri 18 bin liranın, farklı illerde 16 bin liranın altında olan seçkin vatandaşımıza başvuru kapımız yıldızlı” dedi. Nazır Alım, taksitlerin sözleşmeden sonra başlayacağını ve toplam daire bedelinin yüzde 10’unun peşinat kendisine verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’üstelik, 12 bin 500’ünü İzmir’bile, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’üstelik, 7 bin 500’ünü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’üstelik yapılıyor.

SOSYAL HANE SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Hava, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız bölük sayısını inşallah bu projelerle gelişigüzel 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda toplumsal hane sahibi vatandaşlarımızın sayısı bile kestirmece 10 milyona erişmiş olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı tamam arsalar üstelik sunulduğunu tamlayan Nazır Çekicilik, “Toplam 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki nev arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar müstakil konutların yapılacağı arsalar. Konut büyüklükleri da 105-150 metrekare arasında mütebeddil konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl mehil ile faizsiz tıpkı şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Ustalık bindi vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye konuştu. Nazır Alım, paylı parsel için da maaş 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Gelgel, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize eskimemiş iş yerlerimizi sunacağız ve 10 bin skor hareket yerimizi önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya büyüklüğünde 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare kadar 10 bin eskimemiş iş yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 liralık taksit taksit, 120 ay vadeyle sanayicimize, zihayat girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

EV VE KİRA FİYATLARI DE ETKİLENECEK

Icra Vekili Alım, “Yuvalarımızın gelişim yerlerimizin mecmu yatırım değeri yaklaşık 900 bilyon liralık. İlk etabının envestisman maliyeti 422 bilyon teklik. Bu bedelin yüzdelik 40’ını de devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan aşkın mali ve üretime çevrilmiş bir kazançlı hareketliliği başlatacak. Ev ve kira fiyatlarında filhakika proje duyulur duyulmaz kötü gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: