İstanbul Barosu Genel Yerleşmiş… Başkan Adayı Saraç: “Sizi Çağ Yazmaya, 144 Yıl Sonra İstanbul’a Eş Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

VERI: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ ALMAÇ: SADIK KARAKULOĞLU

Dünyanın genişlik iri ve Türkiye’nin ilk barosu olan İstanbul Barosu’nun evvel karı başkanı almak için adaylığını koyan Sürgün Saraç, “Bugün kadın avukat sayımız eş sayısından fazla. Baromuz 144 yıldır ana hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır kadın baro başkanı olmadı. O halde sunu anne türe olan eşitliği sağlamanın tam zamanıdır. Zaman sizi sadece grubumuza düşünce vermeye değil, devir yazmaya, 144 sene bilahare İstanbul’a kadın baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına karı başkanla girmeye çağırma ediyorum. Bir avukat adına kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir zorla karşısında eğilmeyeceğime hezel veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun yeni başkanının seçileceği 52’nci Umumi Kurul toplantısı Körfez Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki devir sürecek olan umumi kurulda 8 avukatlık grubundan 9 namzet riyaset için yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde başkanlık amacıyla yarışacak isimlerden biri birlikte Ilk İlke Gündeş Avukatlar Grubu’nun dolay seçimle belirlenmiş adayı Av. Çımbar Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başbuğ Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Yönetim Kurulu Üyeliği kabilinden görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını zar ettiği konuşmada, bu genel kurulun çağ fora etmek için bir okazyon olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“AHBAPLIK DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Herhangi Bir gün ana hakları hiçe sayan, peşpeşe çıkan yasaların karmaşası ve hukuka aykırı uygulamaların süresince mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bugün denetim mekanizmaları sıfır bire bir başkanlık sisteminin ülfet devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Karar bağımsızlığı yoğun derecede zedelenmiş durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin umumi koordinatörlüğünü yaptım. Bu mesai sırasında baronun tanık olduğu bütün dönemleri incelediğimde birlikte gördüğüm için, İstanbul Barosu adalet ihlali gördüğünde itiraz fail olmuştur. Adalet ihlalleri birlikte iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan sağlık. Bu sebepledir ki barolar, türe ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan bütün başkanlarımız kabil, ünsiyet devleti ilkelerine yöntemsiz, hukukun üstünlüğüne hilaf uygulamalara itiraz fail ayrımsız baro başkanı olacağım. Başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı elan bile zir art edilmiştir. Mebus cümle talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve hüküm bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar kendisine avukatların meslek örgütü barolarımızın Meclis’e aracısız kanun teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin aracısız Temel Mahkemesi’ne tağyir davası açabilmesi amacıyla düzenlemelerin takipçisi olacağız. Esas haklara uymaz kanun ve uygulamaları takip ve savaşım edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? DAHA ÖNCE YAPTIKLARIMI: Komutan olursam adam hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Daha önceki yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova şimendifer kazasının devrisi günü tespitler işleyen baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu üzere Bingöl’deydim. Aladağ’daki daraç yangını ve Hastalıklı katar kazasında TBB Yönetim Kurulu üyesi olarak duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların ortada tespitteydim. STK kendisine Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına karşı verdiğimiz mücadelede liyakatli olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması üzere yaptığımız suç duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya cevaz verilmeyince de yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 dolaşma evvel Bartın’birlikte madende ayrımsız hisse senedi cinayeti yaşandı. Dirim hakkı ihlali ilkin tevessül etmek amacıyla âdem hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar üzere mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden mecmu madencilerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz anne haklara ilgili mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya devam edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI SAVAŞIM EDECEĞİZ: Sansür yasasına ilişkin cümle toplumun konusunda mevrut çığın ayrımsız facia gibi toplumu demokrasimizi, hatır ve yetinme özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü tehlikeye soktuğu açıkça. Sansür yasasına karşı İstanbul Barosu adına mücadele edeceğiz. Adaletli yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, içtimai muhalefetin olduğu yerde uğraş veren, içtimai davaların avukatı Duygusal Atalay içre İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız da görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan seçkin saldırı vatandaşın adalet kontrol özgürlüğüne defans hakkına saldırıdır. Avukatsız tıpkı hız isteyen anlayışın geçer nahak yere söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi olarak TBB adına karışan olduğum ve duruşmalarını izleme ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, andıran zamanda Bakırköy’bile katledilen Av Mülk Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Tek meslektaşımızın yol mağduru olmaması üzere, meslektaşlarımıza yönelik şiddette baroların aldırmaz şartsız karışan olabilmelerini sağlamak amacıyla mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Hususiyet fakültelerinin hesapsız ve programsız mezun vermeleri üstünde bittabi ki savaş edeceğiz. Müfredatlarının daha gür kuzuluk gelmesi üzere talepkar olacağız. Bilcümle meslektaşlarımızın özellikle üstelik tendürüst meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal bekleyen bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, soylu erki ve sosyal güçlükler hele zinde meslektaşlarımızın geleceğe dayalı umutlarını yitirmesine sebep oluyor. Umudunu yitirmeyin zihayat meslektaşlarım. Yeni döneme ilişkin projelerimizi taze meslektaşlarımızla birlikte hazırladık. Şubat ayından bu yana çekim ve projelerimizi, geleceği düz yazı edecek siz zinde avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla gelişigüzel hazırladık ve gelişigüzel hayata geçireceğiz. Zihayat meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Genç meslektaşlarımız başta oluşmak için iktisadi ve sosyal sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde çözümler bulacağız. Bu rüçhan hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini benzeri araya getirerek mesleğimize henüz üstelik balaban katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ceza Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ecir tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması üzere mücadelemize bitmeme edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde küçümseme sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Yasa değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde külfet olmuştu. ve evvel eylem kararını almış ve bazen istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’dahi KDV yüzdelik 8’e indirildi. Kazanç muafiyeti sağlanmasına amacıyla uğraşacağız. Acun düzeninin gittiği kavuşum avukatlık mesleğine nerelerde gelişim alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını acun ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri güre avukatlarla alay malay yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak iş birliği protokolleri ile seçkin yaş grubunda meslektaşımızın sargı duydukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ: Baromuzun çevre site ve mamure hukuku alanındaki, iklim değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını elan birlikte artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması üzere STK nezdinde yürüttüğümüz ve ümran planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye eş belde için mücadelemizi baromuzda dahi devam ettireceğiz. Yeşil bire bir dünya için, metin çevrede yaşam hakkı için çalışacağız. Sağlık ile ilgilendiren mecmu çalışmaları sülale bireylerimizi dahi kapsayacak şekilde geliştirmeye, devam edeceğiz. TBB Yönetim Kurulu üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe karşı savaş verenler arasındaydım. Ankara’dahi baro başkanlarını karşılayan onlarla polis güçleri barikatlarında kalandım. Meslek örgütlerini susturmak talip, barolarımızı bölücü anlayışlara cebin mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler kabilinden avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Umumi Heyet Üyeliği, Genel Yazmanlık, Başbuğ Yardımcılığı doğmak amacıyla bir nice görevde bulundum. TBB Konuşma Eğitim Bilimi Oturmuş Üyeliği ve Staj Eğitim Merkezi Icra Kurulu Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Esas Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Kuma Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Kadın Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Komite Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası aday namına geldim. Demokrasiye içten inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bilcümle kurullarımızı civar seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla gelişigüzel süpürmek, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel hal tedarik etmek kendisine görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 almanak İstanbul Barosu’nun önce avrat başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU PATIKA ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu çığır örgütünden ibaret değildir. Zira, İstanbul Barosu tarihî mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden ivinti gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına rahat kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, hak diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Bugün İran’bile Afganistan’dahi kadınlar hakları amacıyla savaş veriyor. Esenleme olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar önce sağlayan Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Haddinden Fazla sayıda baromuz genel kurullarını tamamladı. Seçilen parçalanmamış başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Ancak Artvin -Ayla Varan, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Kortej Aşama, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Gülme Keskin, Kalaba-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Felek, Samsun-Bulak Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-Ruh Batur Münevver, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Avrat baro başkanlarıma buradan ayrıca selam gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çok geçenlerde İstanbul Barosu Başkanı kendisine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUM: Bugün karı avukat sayımız erkek sayısından fazla. Baromuz 144 yıldır temel hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde sunma temel adalet olan eşitliği sağlamanın birlik zamanıdır. Bugün sizi vakit kaybetmeden grubumuza rey vermeye değil, devir yazmaya, 144 sene sonradan İstanbul’a kadın baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye nida ediyorum. Aynı avukat kendisine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir zorla karşısında eğilmeyeceğime hezel veriyorum. Amma bu imkanı sağlayıcı Atatürk huzurunda bu yolu açan önceki kadın avukatımız Ülker Ağaoğlu’nun hatıraları uğrunda saygıyla eğiliyorum.”

Share: