İspir-Rize yer sınırı yolu ferda hizmete açılacak

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, İspir- Rize ülke sınırı yolunun yarın hizmete açılacağını belirterek, projeyle erişim standardının artacağını ve Rize-İspir kesiminde yolculuk süresinin 20 dakikadan 10 dakikaya düşeceğini bildirdi.

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığından yapılan açıklamada, Milli Savaşım ve Cumhuriyet’in temelinin atıldığı Erzurum’un balaban kış merkezleri beyninde yer aldığı, Avrupa’dan Irak Şark’ya uzanan tecim yolları üzerinde eke benzeri geçiş noktası olduğu, Gün Doğusu Karadeniz’in Doğu Anadolu ve İran’a açılan kapısı konumunda bulunduğu belirtildi.

Erzurum’u İspir üzerinden Rize’ye bağlayan güzergahın İspir–Rize diyar sınırı ortada küsurat 19,7 kilometrelik kesiminin bitümlü sıcak mahlut kaplamalı bölünmüş nöbet kendisine yapıldığı bilgisi sunulan açıklamada, yolun açılışının Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla yapılmasının planlandığı tabir edildi.

1441 metrelik 3 tünel düz yazı edildi

Açıklamada, İspir’in 5 kilometre batısında D-050 Çap Yolu’nun D-925 yolu ile kesiştiği noktada başlayan projenin kuzeybatı yönünde bitmeme yazar Rize yer sınırında sona erdiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Projenin bittiği noktadan itibaren şimal yönünde bitmeme fail defa güzergahında Ovit Dağı Geçidi 14,4 kilometrelik koşa tüplü Ovit Tüneli ile geçilmekte, İkizdere-İyidere yolu ile Karadeniz Sahil Yolu’na ulaşılmaktadır. Proje kapsamında, her biri çift tüpten oluşan 593 metrelik Özbağ-1 Tüneli, 332 metrelik Özbağ-2 Tüneli ve 516 metrelik Özlüce Tüneli girmek amacıyla toplam 1441 metre uzunluğunda 3 tünel ve 30 metre uzunluğunda Özbağ Köprüsü inşa edildi. Projeyle İspir’den Rize sınırına büyüklüğünde uzanan kesimde dağlık yer yapısı dolayısıyla virajlarla geçilebilen, trafiğin güç ve alçak akışına imkan veren mevcut yolun yerine mukassem öğün kalitesiyle acul, güvenli ve konforlu tıpkısı muvasala hizmeti sunuldu. Rize-Erzurum hattından Maşrık Karadeniz’i Gün Doğusu Anadolu’ya bağlayan kâin yolun mukassem yol haline getirilmesiyle ilkin ekincilik, hayvancılık ve turizm almak üzere bölgenin sosyoekonomik gelişimine majör katkılar sağlanacak.”

2018 yılında Ovit Tüneli ile Ovit Dağı Geçidi’nin açılmasıyla Rize-Erzurum-Bingöl- Diyarbakır’ı birbirine bağlayan kuzey-güney aksının tünel konforunda geçildiği belirtilen açıklamada, şita mevsimi süresince gösterişli kar yağışı ve çığ düşmeleri zımnında 5 ay trafiğe ilişkin olan Rize-İspir-Erzurum yolunun sene boyunca trafiğe degaje kalmasının da sağlandığı bildirildi.

Açıklamada, hizmete sunulan İspir-Rize toprak sınırı yolu ile güzergahtaki erişim standardının artırıldığına işaret edilerek, “Karadeniz limanlarının Doğu Anadolu üzerinden Gün Doğusu ve Orta Şark ülkelerine konforlu bağlantısı bünye edilmiştir. Projeyle daha evvel 20 dakikada katedilen İspir-Rize yer sınırı arasındaki 19,7 kilometrelik kesimin 10 dakikada geçilmesi sağlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Share: