Isparta’da “Çök-Al-Tutun” tatbikatı gerçekleştirildi

Isparta’bile “Çök-Konsept-Tutun” tatbikatı gerçekleştirildi

ISPARTA – 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümünde cemi Türkiye’de bire bir anda olan Hareket Hatırat “Çök-Konsept-Tutun” tatbikatı Isparta’dahi gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı koordinesinde gerçekleştirilen manevra çerçevesinde saatler 18: 57’yi gösterdiğinde büyüklük genelinde telefon, televizyon ve radyo ile cami ve şehremaneti hoparlörlerinden “AFAD manevra bilgilendirmesidir. Şu anda eksiksiz ülkede zelzele hatıra çök okus pokus tutun tatbikatı yapılmaktadır” ifadesi kullanılarak tatbikat başladı. Bu esnada cep telefonlarına üstelik “Hayati Uyartı Bildirimi” başlığıyla “Çök-Dolap-Tutun” tatbikatı yapıldığı mesajları gönderildi. Bildirimlerle gelişigüzel alış alışveriş merkezindeki lokantada oturan Vali Baruş ve beraberindekiler “Çök-Üçkâğıt-Tutun” hareketini uyguladı. Kestirmece ayrımsız dakika süren tatbikatın ardından tatbikatla ilişkin mütekellim Vali Baruş “Türkiye’nin yüz yüze bulunduğu en majör kıyamet risklerinden birisi üstelik sarsıntı. Türkiye asıl kırık hatları üzerinde mevcut ve sık sık büyüklüğü erdemli derecede olan depremlerin meydana geldiği ayrımsız ülke. Isparta’mız dahi bu yer sarsıntısı bölgesi üstünde bulunuyor. Bu açıdan depreme temas zaman tedarikli olmalıyız. Buna ilgi yok etmek üzere depreme hazırlık çalışmalarının tüm halkımızda farkındalık bina etmek amacıyla AFAD başkanlığı eliyle bu akşam gerçekleştirilen tatbikat bu riske özen çekiyor. Türkiye sıra boyunca şişman depremler muammer ayrımsız mevki. 1999’dan bilahare Bingöl depremi, 2011 yılında Van depremi, 2020 yılında Elazığ depremi ve gene 2020 yılında İzmir Seferihisar depremlerine tanık. Bu depremlerde yüzlerce vatandaşımızı kaybettik. İşte bu yaşadığımız depremler hepimiz için öğüt çıkarmamız üzere elem durumlar. Ders çıkarmazsak bu keder olayları esasen tekrar seyretmek zorunda kalırız onun için depreme hazırlıklı doğmak zorundayız. İşte bu akşam ezanı yaptığımız Çök-Sıra-Tutun uygulaması hayatta kalabilmenin parolası. Bu sayede etrafımızda kâin yahut binadan kaynaklanan hareket sırasında meydana gelebilecek pırtı oynamalarına veya binadan dökülebilecek malzemelere alın öncelikle kendimizi mizan alıyoruz, başımızı ölçü alıyoruz ve bu sayede hayatta kalıyoruz” şeklinde konuştu.

Isparta’da ayrımsız Alış Aksata Merkezi’nde gerçekleştirilen tatbikata Isparta Valisi Aydınlık Baruş, Şehremini Şükrü Başdeğirmen, AFAD yetkilileri, AFAD gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: