İslahiye’de cılız üzüm ve pekmez zamanı

Gaziantep ‘in İslahiye ilçesinde rabıta bozumunun peşi sıra anadan görme yöntemlerle sıska üzüm ve pekmez yapılmaya başlandı.

Altınüzüm, Yeşilyurt ve Boğaziçi mahalleleri ilkin koyulmak amacıyla 15 mahallede yaklaşık 50 bin dekar alanda üzüm yetiştiriciliği yapılan İslahiye’bile, sofralık üzümlerin hasadının peşi sıra üzümlerin benzeri kısmı güneşte kurutularak ark üzüm gayrı küsurat hane ise pekmezlik namına değerlendiriliyor.

İlçede alelhusus Altınüzüm ve Yeşilyurt mahalleleri ağırlıkta olmak için üzüm yetiştiriciliği fail birçok ocak, hem kışın öz yiyeceklerini ayırıyor, hem de fazlasını satarak sülale bütçesine yardım sağlıyor.

Toplanan üzümler, yıkanıp ezildikten sonradan geleneksel yöntemlerin birlikte spontane makinelerde suyu çıkarılıyor, ardından bile evlerin bahçelerine kurulan dev kazanlarda kaynatılarak pekmez yapım ediliyor.

İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, yetiştirilen üzümlerin yağız ve beyaz adına ayrılarak pekmez yapıldığını anlatım etti.

Köse, bu yıl ilçede geçtiğimiz yıldaki kabilinden 110 titrem pekmez üretiminin beklendiğini kaydetti.

Hasadı tamamlanan bağlarda bağlam bozumunun ardından üzüm çeşitlerden alelhusus “Antep karası” çeşidinin kurutularak piyasaya sunulduğunu rapor fail Köse, bu sene 250 ton civarında zayıf üzüm beklendiğini aktardı.

Share: