“Işık hadisesi”ni tutulmak üzere sabahleyin namazında tıpkı araya geldiler

Siirt’in Tillo ilçesinde, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin 258 yıl önce yaptırdığı çırağ düzeneğiyle güneşin önce ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucunu aydınlatması vatandaşlarca izlendi.

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’nun himayelerinde, Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Belediyesince kaza meydanında program düzenlendi.

Vatandaşların da bağlam gösterdiği programda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2015 yılında dahil edilen, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası İsmail Fakirullah’ın vefatı üzerine “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diye niteleyerek 258 yıl evvel türbesinde yaptırdığı kandil düzeneğiyle güneşin önce ışınlarının hocasının başucunu aydınlattığı anın gerçekleşmesi beklendi.

Tekbir ve salavatlar getirerek bekleyenler, güneşin doğmasıyla saat 06.19’üstelik gerçekleşen ve 5 zaman süren hadiseyi belediye binasına kurulan ekrandan izleme etti.

Vatandaşlar, o anları çökertme telefonlarıyla üstelik kaydetti.

“Böyle balaban benzeri zatın günümüze kadar etki bırakması pespaye kurum donör”

Mardin’den mevrut Zeynep Öziş, AA muhabirine, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocasına gösterdiği bu saygıyı gelip durumunda gidermek istediğini dile getirerek, “Haddinden Fazla duygulandım. Bire Bir öğretmenin bir öğretmenine, aynı hocasına gösterdiği bu saygıyı çok bir iki görebiliyoruz. Yavaş Yavaş benzer azalıyor. Böyle büyük benzeri zatın günümüze büyüklüğünde kirli bırakması tezyifkâr gelgel verici.” dedi.

Erzurum’dan mevrut Ayşe Ercan üstelik böyle benzeri atmosferi durumunda görmenin balaban bir moral değeri olduğunu anlattı.

“Sunu haddinden fazla da ‘Yılın ilk güneşi benim hocamın başucuna değmeyecekse neyleyim ben o güneşi’ demesi beni çok etkiledi. Siktirici çok iyice ayrımsız gaz yuvarı. İbrahim Hakkı Hazretleri Erzurumlu ama hocası buralı olduğu üzere hocasının ilminden yararlandığı için hocasıyla alay malay defnedilmeyi değer görüyor.” diyen Ercan, bu anne şahit olmanın kendisini mutlu ettiğini bildirdi.

İstanbul’dan mevrut Mustafa Aras dahi fert yönden çok pir benzeri mesafelik geçirdiğini dile getirerek, “Hepimiz hadiseyi durumunda yolmak üzere güneşin doğduğu vakti bekledik.Oldukça çok güzeldi. Telefonlarımızdan bu hatırat çektik. Herkesin buraya gelmesini ve burayı tanımasını istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Programa Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Yargıtay Başkanı Mehmet Kaplıca, Yargıtay Komutan vekilleri Eyüp Yeşil ve Gıyap Albayrak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Atmaca, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Siirt Cumhuriyet Altını Başsavcısı Tuğan Sarıca, Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Obut bile katıldı.

Işık hadisesi

Siirt’in Tillo ilçesinde hocası İsmail Fakirullah’ın 1734’te vefatının ardından çokça üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diye arayışa girmişti. İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası üzere taraf tarafında cihannüma kâin aynı türbe ve Tillo’nun kestirmece 3 kilometre uzağında tepe üzerinde taş cidar yapmıştı.

Her sene ekinokslarda doğan güneşin, duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen önceki ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan bile İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyor. 1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez ağıl gelmişti. 2011’de değişik üniversitelerinden haber insanlarının yaptıkları çalışmayla kullanılmamış tıpkısı pencere açılarak olayın yeniden izlenmesi sağlanmıştı.Share: