İran dini liderinin ölüm fetvası verdiği Salman Rüşdi’ye müteveccih saldırı, İran’üstelik üstelik aksiseda uyandırdı

İran’ın merhum dini lideri Ruhullah Humeyni aracılığıyla hakkında ölüm fetvası mevcut Hint asıllı edip Salman Rüşti’ye yönelik saldırı İran basınında, “Mürted yazar Salman Rüşti’ye bıçaklı atılım” manşetleriyle düz aldı.

Hint asıllı İngiliz edip Salman Rüşdi’nin New York’taki tıpkısı etkinlik sırasında uğradığı bıçaklı hareketli, İran basınında de açık saha aldı. İran basını Salman Rüşti’ye saldıran hayat karşı medih ile bahsederek, haberi “Mürted yazar Salman Rüşti’ye bıçaklı hamle” manşetleriyle duyurdu. Doğrudan İran dini lideri aracılığıyla genel kitap yönetmeninin atandığı Keyhan gazetesi saldırıyı, “New York’ta mürted ve kurnazlıkla edip Salman Rüşti’ye hücumcu kişiyi binlerce el tebrik ediyoruz” manşetiyle verdi. Saldırıya ilgili haberde, “Allah’ın düşmanının boynunu facia adamın eli öpülmeli” ifadesi yer aldı. İran mehabet televizyonu ise Salman Rüşti’ye yönelik bıçaklı saldırıyı “İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni’nin ölüm fetvası yerine getirildi” şeklinde duyurdu.

İran ile 5+1 ülkeleri ortada Viyana’üstelik devam fail çekirdeksel müzakelerde İran heyeti içerisinde vadi düz Muhammed Merendi ise sosyal medya hesabından saldırıya ilişik yaptığı paylaşımında, “Ego İslam’a ve Müslümanlara taşlama fail ve amiyane gören bir yazar amacıyla yaş dökecek değilim. Ancak muhtemel tıpkısı çekirdeksel anlaşmaya idraksiz ahit sürecinde ABD’nin İran’ı gaye düz Bolton’a suikast iddiaları ve arkası sıra gelen bu ofans rast kabil mi?” ifadelerini kullandı. – TAHRAN

Share: