İmamoğlu’ndan İstanbullulara ‘kira desteği’ müjdesi

17 Ağustos depreminin yıldönümüyle birlikte riskli yapıların durumu ayrımsız defa daha gündeme geldi.

Bu konuda daha ilk de ‘riskli yapıların yenilenmesi’ üstüne izahat fail İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbullulara önemli bir duyuruda bulundu.

“İSTER KİRACI İSTER FAMILYA SAHİBİ OLSUN 3.450 TL KİRA DESTEĞİ”

İmamoğlu içtimai medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

*İster müstecir icap sülale sahibi olsun riskli yapıların yenilemesi için 3.450 TL icar desteği verilmesini meclisimize getireceğiz. Biz tespitleri yaptık, bayındırlık planlarını geçirdik. Siz da binanızı revize etmek için başvurun.

İmamoğlu 17 Ağustos depreminin yıldönümüne ait de şu paylaşımı yaptı;

“#17Agustos1999 Depremi’nde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Geride kalanlara sabırlar diliyorum. Depremi engellemek elbette gibi değil amma bellek-marifet ışığında, rant odaksız bina yenilemesi mümkün. Hareket değil, temelsiz bina öldürür.”

İstanbul Yenileniyor Nedir?

İstanbul Yenileniyor, İstanbul’da risk altındaki konut stokunun tehlikesiz, depreme dayanıklı, çevreyle bacanak yapılara dönüşütürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ’ın paydaşı olduğu online brifing ve bindi platformudur. Bu düzlem, mümkün İstanbul Depremine alın dayanıksız olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde apotr ve sefer gösterici olmayı hedeflemektedir.

İlk etapta başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi amacıyla kriterlerimiz başvurulan parselin;

Özel mülkiyette kayran alması,

Bu yapıların 1999 yılı öncesinde mamul olmasıdır.

Yapınız ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa kaydolmanız, başvuru sekmesinde ilişkin alanları doldurmanız gerekmektedir.

Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi üzere bu kriterler sağlanmalıdır.

İstanbul Yenileniyor ile olasılı riskli yapınızın yenilenme süreci sırasıyla Müracaat, Teklif ve Uzlaşma yerine 3 aşamada gerçekleşmektedir.

Başvurunuz sonrası 7 çalışma günü içerisinde hazırlanacak “Brifing Formu”nu istanbulyenileniyor.com kullanıcı aracılığıyla izleme edebilirsiniz.

“Öneri ve “Uzlaşma” aşamalarına geçebilmek için “İstanbul Yenileniyor Süreci” başlığı altında tamlanan öğün haritasını izlemeniz gerekmektedir.

Sistemle ilişkin vukuf ve destek ahzetmek isterseniz 444 06 04 no’lu Davet Merkezimizi (hafta arası 09:00-16:30 saatleri ortada) arayabilirsiniz. Sorularınız amacıyla Sıkça Sorulan Sorular sayfasını görüşme edebilirsiniz.

İstanbullulara balaban duyurumuzdur.

İster müstecir icap sülale sahibi olsun riskli yapıların yenilemesi amacıyla 3.450 TL kira desteği verilmesini meclisimize getireceğiz. Tığ tespitleri yaptık, imar planlarını geçirdik. Siz üstelik binanızı yenilemek üzere başvurun;

Share: