Içtimai konut projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 mülk

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde toplumsal bölük projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar birlikte akıllıca fiyatlarda hem yer hem de ev sahibi olabilmek amacıyla projeye balaban deste göstermişti. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı dahi esbak dönme “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında tahminî 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK TEMEL 25 EKİM’DE ATILACAK

Toplumsal göz projesine başvurular 31 Ekim’e kadar bitmeme edecek. Konuya ilişik ise kullanılmamış detaylar ortaya daha çok. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Çekicilik, Cumhuriyet Altını tarihinin arz büyük içtimai konut hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Ekim’dahi Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun asil atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 diyar ise muhtemelen oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere bu illeri sıralayan Vekil Alım, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedarik içerisindeyiz. 31 Teşrinievvel’e kadar başvuru süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın de teşrifleriyle 5 bin konutun temelini balaban bir coşkuyla atacağız.”

Vekillik vasıtasıyla projeyle ilgilendiren kullanılmamış görseller üstelik paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” kendisine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Tarım Bankası ve El Bankasının mezun şubeleri ve e-Azamet aracılığı ile yapılacak. Bankalar eliyle yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri ortada kabul edilecek. e-Ihtişam başvuruları ise 28 Ekim’de sona erecek. Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında referans yapılacak. Türe sahiplerinin ev tipleri, tenkis yapıldıktan sonradan “bölük tayin kurası” ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 lira olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Fariza Malulleri”, “Genişlik az yüzdelik 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Diğer müşteri adayları” imkânsız üzere 5 kategoride kabul edilecek. Ehliyetli talebin oluşmaması veya mücbir esbap nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine hikmet verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, kesin metrekare ve şerefiyeli koca fiyatları, ihalesi yapıldıktan bilahare belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 başlangıçta, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları basamak teslimlerini izleme eden kamer itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Doğruluk sahiplerinin konutlarına ilişkin küsurat takanak bakiyesi ve mahiye taksitleri temas yılın ev ve temmuz aylarında tevessül etmek amacıyla yılda 2 nöbet, bire bir eski 6 aylık dönemdeki görevli aylık artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

TOKİ tarafından düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yeryüzü bir iki 1 sene ikamet fail yahut proje mülk nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları zarfında tapuda kayıtlı konutları sıfır, daha önce TOKİ eliyle aile satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki çıkışlı banka şubelerinde “Başvuru ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Sosyal konutlar için benzeri haneden yegâne başvuru alınabilecek, larp aşkın müracaat yapılması durumunda başvurular temelsiz sayılacak.Şehit aileleri, savaş ve yer malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, mahiye gömlek halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya besin, kez rastgele tip aldıkları yardımlar karışma kalkmak için İstanbul amacıyla sunma çok kesin 18 bin lira, yurt genelinde ise yer aşkın 16 bin teklik olması şartı aranacak.”Gailesiz” kategorisine 14 Ilkgüz 1992’den sonra doğanlar başvurma edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, savaş ve yer malulleri” kategorisine, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “Türe Sahipliği” onaylananlar müracaat yapabilecek. Bu gruptaki başvurular yemeden içmeden banka şubelerinden alınacak, e-Büyüklük üzerinden müracaat yapılamayacak. Kesim aşamasında, ev başvurusu yapılan devlet sınırları içerisinde akıbet 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dair nefer pusat sisteminden alacakları doküman yahut başvuru yapılan devlet nüfusuna kayıtlı olduklarına ilgilendiren vesika istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan zahmetli kimlik belgesi veya mütekait olduğunu gösteren vesika ile müracaat yapabilecek. Mevt fail emeklinin emekli sıfır eşi dahi başvurabilecek. Ancak ebedî uyku eden emeklinin aylık maaşını düz kızları dış, e-Devlet üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecek.Özürlü vatandaşlar, Sakat ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce sunulan etiket kartının fotokopisi yahut birlik teşekküllü bire bir kerem hastanesinden münfail sunma bir iki yüzdelik 40 engelli olduğuna dayalı meri sağlık astronomi raporuna ilişik doküman ile başvurabilecek. e-Azamet üzerinden başvuranlar çehre fotokopisi yahut belgeyi inikat aşamasında ibraz edecek.18 yaşından küçük mânialı çocuğu olan esas yahut cet zat namına “özürlü” kategorisinden başvuru yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Referans sahipleri arasında “Adalet Sahibi Tespit Kurası”, kâtibiadil huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, yıldırı, harp ve yer malulleri ile en bir iki yüzde 40 engelli vatandaşlara ayrı ayrı basamak sayısının yüzde 5’i büyüklüğünde, emeklilere ve gençlere ise değişik, göz sayısının yüzdelik 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride aile sahibi olmaya adalet kazanamayanlar, “farklı alıcılar” kategorisindeki referans sahipleri üzere yapılacak kuraya dahil edilecek.

“Başka alıcılar” kategorisindeki hak sahipleri dahi kura ile belirlenecek. Ad Çekme yeri ve programı daha bilahare TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Nahif, türe sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, ad çekme çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın izinli şubeleri ve ATM’lerinden mankafa alabilecek. Türe sahibi olan ve elan sonraları inikat imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Taşınmazlar Satma İşlemleri Hususi Ülfet Hükümlerine bağımlı olacak.Share: