ICRA VEKILI YANIK MUHALEFETİN SIRALADIĞI VAATLERDEN HAYATA GEÇİRMEDİĞİMİZ TEK BAŞLIK BULUNMAYAN

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Izdıraplı, ‘Son zamanlarda, özellikle seçme yaklaştıkça aykırılık partilerinden ardı ardına sosyal bakım ve sosyal arkalama alanında üstelik öneriler gelmeye başladı. Sıralanan vaatler ortada filhakika bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz, bizim yürütme etmediğimiz tek bir antet yok. Eskimemiş keşfedilmiş gibi anlatılan modeller, serencam 20 yıldır bizim uyguladığımız hizmetler’ dedi.

Yalova’birlikte düzenlenen ‘2023’e Makul Şehir Buluşmaları’ toplantısına Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, SELIM Öğür Çorum Saylav Oğuzhan Kayaç, DOĞRU Parti Kocaeli milletvekilleri İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmayan, Cemil Yaman, Emine Zeybek, Sami Çakırdoğan, DÜRÜST Öğür Bursa Milletvekili Yengi Işık ile MKYK üyeleri Büşra Paker, Mehmet Umur, Ferişte Balkır ve Sunay Karamık ile çokça sayıda partili katıldı. DOĞRU Parti iktidarı döneminde muvasala, mimarlık, sağlık, yetişek, uygulayım bilimi ve sanayide iri projeler ve dev eserlerin hayata geçirildiğini belirten Nazır Izdıraplı, ‘Bütün bunların seçme birisi bugün çok kanıksandı. ‘Zaten böyleydi’ diyerek sözde düşündüğümüz hizmetlerin seçkin birisinin altında SELIM Parti’nin imzası var. SELIM Tümen belediyeciliğinin imzası var. AK Öğür iktidarlarının imzası var. Milletimizi beş altı gelişmiş bire bir mevki standardından alıp bugün dünyanın çokça gelişmiş ülkeleriyle yarış eden, araklama atan tıpkısı seviyeye getirmiş olmanın mutluluğunu, gururunu, arzu rahatlığını, arzu ferahlığını aktif ayrımsız siyasal iradeyiz ve hakeza olmaya dahi inşallah bitmeme edeceğiz? dedi.

‘SOSYAL HİZMETTE DEVRİMLERE İMZA ATTIK’

YANLIŞSIZ Öğür iktidarının takkadak eserleriyle değil insana yatırım ile dahi ayırt yarattığını belirten Vekil Acılı, ‘Bu anca kuru kuruya ayrımsız kalkınma değil. Bir zamanda insana yatırımın bile fark yarattığı ayrımsız dönüş oldu. Serencam 20 sene insanı eşrefi yaratıklar alim bir anlayışla yoğruldu. Kadın, bala, sakat, buğulu toplumun mecmu kesimleri amacıyla toplumsal bakım alanında da devrimlere imza attığımız tıpkısı aktarılma oldu. Familya kurumunun güçlenmesi üzere alelhusus özel çalışmalar yürüttüğümüz benzeri süreci geride bıraktık ve önümüzdeki süreçte da buna böylelikle bitmeme edeceğiz. Diri bireylerin hararetli aileleri, kıvrak ailelerin tüvana toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon için müreffeh tıpkı Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz’ diyerek konuştu.

’20 YILA 100 YILLIK HİZMET SIĞDIRDIK’

Aykırılık partilerini de eleştiren Vekil Yanık, ‘Son dönemlerde ilginç ve hepimizi şaşırtan gelişmeler birlikte yaşanmadı değil. Sonuç zamanlarda hele intihap yaklaştıkça aykırılık partilerinden ardı ardına toplumsal hizmet ve sosyal yardım alanında da öneriler gelmeye başladı. Biz bile rastgele seferinde diyoruz ki bu çalışmayı biz şu kadar yıldır yapıyoruz. Efendim bu büyüklüğünde yıldır devam eden bir emek yahut elhak bu çalışmanın şöyle ayrımsız merkez altında icra edilmiş tehi var, diyoruz. Sıralanan vaatler beyninde hakikaten bugüne büyüklüğünde bizim hayata geçirmediğimiz, bizim icra etmediğimiz tek bir başlık bulunmayan arkadaşlar. Değme birisi DOĞRU Parti iktidarlarının değişik dönemlerinde hayata geçirilmiş, yürütme edilen ve halihazırda vatandaşımızın hizmetine sunduğumuz başlıklar. Yıpranmamış keşfedilmiş kabil anlatılan modeller, sonuç 20 yıldır bizim uyguladığımız hizmetler. SELIM Parti hükümetleri adına cumhuriyetimizin 80 almanak döneminde yapılmamış hizmetleri hayata geçirdik ve âdeta hani son zamanlarda kullandığımız bire bir cemi var; 20 yıla 100 almanak hizmeti sığdırdık. Dolma değil gerçekten 20 yıla 100 almanak hizmeti sığdırdık” dedi.

‘ENGELLİLER BÜTÜN VARDI AMA SİZ GÖRMÜYORDUNUZ’

Sosyal hizmetler alanında meslek açtıklarını söyleyen Nazır Izdıraplı, ‘Geçtiğimiz günlerde bütçe komisyonunda bütçe tartışmalarımız vardı. Aykırılık partisinden arkadaşlarımız geçen sene şöyle aynı husus söylemişlerdi. ‘İşte vaktiyle bu büyüklüğünde mânialı yoktu. Sizin zamanınızda şakkadak engelliler çoğaldı’. Bu sene da ‘Yapılan hizmetleri siz yapmıyorsunuz, kerem yapıyor’. Tığ üstelik onlara şunu söyledik. Ego dahi sizler eliyle aynı misil elan bu gerçeği milletimize anımsatmak istiyorum. Milletimizin haddinden fazla ongun bildiği bire bir gerçeğin aslında bire bir anlamda altını yemek istiyorum. Tıpkısı, Türkiye’bile özürlü gelişigüzel ant vardı ancak sokağa çıkma, hayatın içerisine karışacak fırsatı bulamıyordu. Bizim icraatlarımız, bizim çalışmalarımız engellileri da sunu beş altı engeli olmayan seçkin vatandaş büyüklüğünde türe sahibi; hayattan, istihdamdan, eğitimden, afiyet ve sosyal hizmet faaliyetlerinden yararlanma hakkına eş birisi yerine gördüğümüz üzere ana hakların eşref-i yaratıklar olan insanın doğuştan hakkı olduğunu akseptans ettiğimiz için engellilere yönelik yaptığımız çalışmalarla engelliler hayatın içerisine karıştılar. Bulunmayan değillerdi. Bütün vardılar ama siz görmüyordunuz. Tığ gördük’ diye niteleyerek konuştu.

‘DEVLETİN İÇİNİ DOLDURAN SİYASİ İRADEDİR’

Sosyal bakım alanında yapılan eleştirilere de cevap veren Nazır Acılı, şunları kaydetti:

“‘Devlet yapıyor? diyorlar. Olur, cesamet yapıyor. Gayet bağımlı kim amma fehamet çabucak tıpkı mekanizmadır. Siyasal iradedir onun içini dolduran. Bundan 25 sene önceki da bu şevket vardı amma sayrılarevi kapılarında pöçük bekleyen vatandaşlar vardı. Değil mi? Günlerce, aylarca ilacını almayı bekleyen insanlar vardı. SELIM Tümen belediyeciliğini hatırlayın. Sosyal belediyecilik adına başladı. Ne? İmkanları çok olduğundan mı? Faydalı. Sınırlı kaldılar zira merkezi hükümetin yapmadığı işleri belediyelere insanlar gelerek murat ediyorlardı. Böyle başladı bu işlemler ve bizler bugün içtimai hizmet, toplumsal yardım mantığını, 20 yıldır iktidarın yer esasen itibaren vatandaşımıza bakım namına sunuyoruz. Elhamdülillah, bugün bundan sonra bu noktada bile doğrusu dünyada haddinden fazla mütekâmil dediğimiz ülkelerle yarışacak başkaca onları mahsus noktalarda geçecek ölçüde kocaman hizmetler sunuyoruz. Sosyal yardımlarla ilişkin genişlik haddinden fazla eleştirdikleri husus, ‘Kendi yandaşlarınıza yardım ediyorsunuz’ eleştirisi. Hep o büyüklüğünde şeffaf ve o büyüklüğünde örtüsüz ki şu anda o eleştiriler birlikte hayata geçirilebilir zira gerçekçi değil çünkü benzeri karşılığı bulunmayan. DOĞRU Tümen iktidarları namına 20 senede yalnız hak odaklı baktık. Hoppadak gerekseme odaklı baktık. Vatandaşın kim olduğuna bakmadık. Kim olduğuna bakarken gözümüzü kapattık. İhtiyacı var mı? Yok. Bütün çokça açık, çokça münhal. Zımnında bu anlamda da serencam rütbe bariz adisyon verebilir tıpkısı sistemi çok şükür hayata geçirdik. Tığ iktidara geldiğimizde 2002 yılında 4 başlıkta sosyal arkalama vardı. Zaman 50 ayrı toplumsal yardım sağlıyoruz.?

Toplantı sonrası Icra Vekili Üzüntülü ve beraberindeki gök bilimi, valiliği ve belediyeyi konuşma etti.

Share: