ICRA VEKILI SOYLU 15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’nde muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, 19 Ekim’dahi Ankara’daki muhtarevinin açılışını yapacaklarını belirterek, Tekrar 19 Ekim’de inşallah 100 muhtarlık binasının temelini atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası namevcut muhtarlık sayımız 39’dur; inşallah bunu de tıpkı traksiyon dahilinde yapmış olacağız. Bu alanda serencam bire bir aşama elan attık. Kocabaşı hizmet binalarının neşelilik ve doğal gaz, henüz doğrusu erke tarifelerinin artık mesken statüsünde adına değerlendirilmesi ve elan akla yatkın ayrımsız şekilde fiyatlandırılması amacıyla Enerji Bakanlığı’mızdan ayrımsız talepte bulunduk, bunun birlikte takipçisi olacağız. Tekrar ayrımsız yenilik; Firez ve Turizm Bakanlığı’mızdan kâm ettik, müze ve harabelik yerlerine girişlerde köy ve mahalle muhtarlarımız, çıktı muhtar etiket kartlarıyla bu yerlere ücretsiz girecekler. Öte yandan muhtarlarımızın, hele karı muhtarlarımızın, bizlerden öncelikli beklentilerinden olan düzenlilik kamerası projesinde da çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bu proje, hep muhtarlıklarımızı kapsayacak şekilde planlandı. Burada bir öncelik sırası izleme ediyoruz ve avrat muhtarlarımızın kameralarının tamamlanmasını benzeri öncelik adına belirledik. Kırklareli ilimizde birlikte 16 eş muhtarımız var, 12’sine asayiş kamerası kurduk, gayrı 4 muhtarımız şu zaman amacıyla lüzum duymadıkları için kurulum istemediler. Mekansal Bulunak Anahtar Sistemi’nin (MAKS) muhtar modüllerini kullanıma açmıştık ve bu parça, deyim yerindeyse dijital alanda elimiz kolumuz oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i, Mekansal Bulunak Anahtar Sistemi’ni etken namına kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın tüm kullanmaktadır. Buna ‘şüpheli bulunak bildirimi sorgulama’ yöntemini dahi ekledik diye niteleyerek konuştu.

‘118 BİN KULLANILMAYAN BİNADAN 90 BİNE YAKINI YIKILDI’

Türkiye’dahi uyuşturucuyla savaş ortaya koyduklarını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti

Bazen bana söylediğim sözler cihetiyle kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’da 118 bin metruk yapı belirleme ettik. Bunun 15 bini hariç 90 bine yakınını yıktık, ansız kalanını restore ettik, 15 bini birlikte şu anda yıkılmayı bekliyor. Yani 118 bin binanın 103 binini kullanilmayan bina olmaktan çıkardık. Tabii kim bunun apayrı problemleri üstelik var. Orası kimin olduğu belli olmayan insanların eksantrik kasıt amacıyla kullandığı; mahalleyi, çocukları, kadınları herkesi karmakarışık ettiği kayran adına bulunuyordu. Şu anda Türkiye’üstelik uyuşturucudan yatan sayısının ne olduğunu biliyor musunuz 117 bin. 15 Orak Ayı tarihinde bu rakam 35 bindi. Sahada çokça bunaltıcı benzeri savaş ortaya koyuyoruz. Bizim bu metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi, biz herhangi bir uyuşturucudan yakaladığımız kişiye bir sormaca yaptırırız. ‘Başladıysan nerede başladın, hangi ile başladın, birçok yaşında başladın, ailen var mı, nerede kullanıyorsun, kim başlattı’ kabil sorularla yüz yüze kaldığımız problemi çözümünü ortaya koyan aynı süreci değerlendiriyor, politikalarımızı birlikte buna bakarak yönlendiriyoruz. Maden kullanıcılarına da sorduğumuz bir istifham de ‘Siz neredesiniz, eviniz barkınız var mı’ dediğimizde; bunun yüzdelik 85’ine yakını asıl ve babasıyla kalıyor. O zaman bunu kiminle teftiş altına almamız geçişsiz Annesiyle. Onun üzere ‘Türkiye’nin temas tarafında arz gür uyuşturucu polisi annedir’ diyerek, o çocuğun bununla karşı karşıya suret kalmadığını tayin edecek, bir numara mebde kendisine annesiyle kurduğumuz bu diyalogla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İkinci bulduğumuz son, ‘Sen bunu nerede kullanıyorsun’. Yüzde 45’in üzerindeki kısmı, ‘Evde kullanıyorum’ diyor; yüzde 28’i, ‘Ben bunu metruk binalarda kullanıyorum’ diyor. Girmek ki tığ buna evde anneyle ulaşacağız.

Bakan Aristokrat, İkincisi; kullanilmayan binaları de yıkarak rehabilite edeceğiz. Bu sayede metruk binayı bulunak yerine gösterip muhtarlığa anahtar yapılmanın birlikte önüne geçmiş olduk. Kırklareli’ndeki tescilsiz olup yıkılacak olan metruk yapı sayısı halen 989’dur. Bu konuda dahi hepinizin gayretlerini ve ilgilerini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, ‘Sentetik maden konusunda ölümler arttı’ dedik ve ‘Hemen çözelim’ dedik. O gün ayrımsız meze söyledik, metal satıcısının bacağının kırılması üzerine. Sen misin bu sözü belirten Ömründe yegâne annenin bu konudaki feryadını duymayan ve bu uyuşturucudan muzdarip olup birlikte bunun pençesi altında kıvrananların yüz yüze kaldığını görmeyip bunun tıpkı fantazya hikaye olduğunu görenler, elbette bize sallamaya, karaca çalmaya bitmeme ederler. Hakeza olduğu için asayiş güçlerimizle kararlı benzeri himmet yapıyoruz. 35 bin olan suret, önem ile birlikte 117 bine büyüklüğünde çıktı. Ki, nerede duruyorsa müdahale ediyoruz; bu tedbiri almaya de bitmeme edeceğiz diye konuştu.

‘TAHIL KRİZİ YAŞANIRKEN BUĞDAY ÜRETİMİNDE REKORA KOŞUYORUZ’

Bakan Aristokrat, Türkiye Cumhuriyeti’nin cıvıl cıvıl mehabet olduğunu dile getirerek, Dünya hububat krizi yaşarken, tığ buğday üretiminde rekorlara koşuyoruz. Siz tek değişik düşünmeyin. Ne Amerika Türkiye’nin ayağına gelirdi, Rusya- Ukrayna arasındaki tahıl krizinin çözülmesi için hangi Avrupa Türkiye’nin ayağına gelirdi. Şayet tığ yerimizde sağlam durmasaydık şayet tığ dinamik bir devlet, hararetli tıpkı mutluluk halini korumamış olsaydık eğer yüz yüze kaldığımız saldırılardan belimiz katlı olsaydı ayağına gelip ricacı gayrimümkün, istek vermeyi lüzum da âmâ, Türkiye’nin bilcümle imtiyazlarını zat hesabına kullanır, bu meseleleri halletmek için kendileri hatır ahzetmek zorunda kalırdı. Bulunmaz Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağına gelmeleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta dünyanın gerekseme duyduğu gıda krizine hal hatırlamak istemelerinin anne sebebi; Türkiye’nin dinç olmasıdır, ayakları üstünde durmasıdır ve Türkiye’nin bugün bu meseleyi çözecek tıpkısı kabiliyeti ortaya koyabilmesidir dedi.Share: