Icra Vekili Kirişci, “Akdeniz Akarsu Ürünleri Av Sezonu Küşat Töreni”nde konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “2022 yılı böylecene beherglas vatandaşımız üzere birer skor kalkmak üzere tahminî 84 milyon yavru balığı akarsu kaynaklarımıza bırakacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde balıklandırma miktarımızı 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kirişci, Karataş ilçesinde düzenlenen “Akdeniz Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni”nde, kamu katıksız kaynaklar kabilinden su ürünleri kaynaklarının üstelik tükenmez olmadığını, bunları yüklenmek ve sürdürülebilirliğini uydurmak gerektiğini söyledi.

Akdeniz Bölgesi balıkçılarının talebi üstüne burada av sezonunun ayrıksı denizlerden ayrımlı adına 15 Eylül’da açılmasının balıkçıların takdire değer tıpkı fedakarlığı olduğunu nâkil Kirişci, “Bu aplikasyon, buradaki balıkçılarımızın hangi kadar bilinçli ve doğayı korumada kararlı olduğunun peyda tıpkısı delilidir. Bunun üzere hepinize, umum Akdenizli balıkçılarımıza teşekkürü bire bir takanak biliyorum.” diyerek konuştu.

Kirişci, vekillik yerine üç yıldır hidrofil dirim bilimsel çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına zarar veren istilacı palavra balıklarının avcılığını desteklediklerini, avlanan bu balıklara ücret ödediklerini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sayede genişlik birkaç 5 milyon kullanılmamış palavra balığının ekosisteme katılımına engel olduk. Bu sene avlanan seçkin palavra balığı başına verdiğimiz desteği, balıkçılarımızı memnun edecek şekilde artırdık. Bildiğiniz kabilinden desteğimizi, bölgedeki türlere göre değişmekle alay malay, kuyruk başına 2,5 liralık ile 12,5 lira olacak şekilde baştan belirledik. Bölgede yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, dulda alanlarımızı bile artırdık. Denizlerimize bıraktığımız bireşimli resif ve anti trol bloku ile ekosistemi destekliyoruz. Karataş’ta sentetik resif yapılması üzere nezaret namına gereken izinleri verdik. Ayrıca projeye 1 milyon lira bütçe aktarımını de geçen hafta yaptık. Karataşlı balıkçılarımıza kalburüstü uğurlu olsun. Bunlar elden Adana ve Karataş’a hususi değil. Hatay’a bile Mersin’e bile eş yatırımları yapıyoruz, desteklerimizi veriyoruz, vermeye dahi devam edeceğiz.”

Kombinasyon Akarsu Ürünleri Bölgesi

Kirişci, çokça yakında Karataş’ta Birleştirme Su Ürünleri Bölgesi’nin karada olan bölümünde yılda 30 bin ton balık üretilmeye başlanacağını dile getirerek, “2023 başında faaliyete geçecek Karataş-Yumurtalık arasındaki denizde kurulan tesislerde ise ilk etapta yılda 60 bin ton üretim gerçekleşecek. İleriki dönemlerde ise toplamda 100 bin tona büyüklüğünde balık üretimi yapılması tür olacak. Sonunda, bu bölge Türkiye’nin balık istihsal merkezi haline gelecektir.” diye konuştu.

Bakanlık namına balık üretilmesine ayrı aynı ehemmiyet verdiklerini anlatan Kirişci, şunları rapor etti:

“Bu kadar farklı türle balıklandırma fail arz yordamlı ülkelerin başında geliyoruz. 2022 yılı böylece beherglas vatandaşımız amacıyla birer nüsha doğmak amacıyla tahminî 84 milyon yavru balığı akarsu kaynaklarımıza bırakacağız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılına reva şekilde balıklandırma miktarımızı 2023’te 100 milyon adede çıkarmayı hedefliyoruz.”

Balıkçılığa verilen destekler

Kirişci, tıpkı yandan denizlerdeki varlıkları korurken ayrıksı yandan balıkçılık sektörünü desteklemeye bitmeme ettiklerine belirtti.

2003 yılından itibaren balıkçılar ve yetiştiricilere ÖTV ve sair desteklerle bu arada edimsel birimle 18,2 milyar liralık ifa yaptıklarını ifade eden Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“DOĞRU Öğür hükümetleri olarak banal ölçekli balıkçılık özne kardeşlerimizi bile herhangi bir ahit destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde aşağılık ölçekli balıkçılarımıza verdiğimiz bindi sadece 20 milyon liraydı. Hükümetimizin, kıyı balıkçılarımızı sübvansiyon politikaları çerçevesinde verdiğim evvel talimatlardan biri bu rakamın 4 katına çıkarılması olmuştur. Önümüzdeki sene başında kısaca 80 milyon lirayı balıkçılarımıza dağıtacağız. Gine bu zaman balıkçılarımıza Cumhurbaşkanı’mızın talimatlarıyla Tarım Bankası tarafından düşük faizli kredi imkanı getirdik.”

Konuşmaların arkası sıra Vali Süleyman Elban ile Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Mehabetli Tekin, Kirişci’ye sistem seti armağan etti.

Kirişci ve başka ilgililer elan sonradan Karataş Limanı’na geçerek denize genişlemek amacıyla muntazır tıpkı balıkçı teknesine destek. Buradan telsiz vasıtasıyla balıkçılara ferman veren Kirişci, “arasız bismillah” dedi, teknenin güvertesine çıkarak balıkçıları selamladı. Balıkçılar barhana halinde denize açıldı. Nazır Kirişci’nin bulunduğu havza üstelik balıkçılarla denize açıldı.

(Bitti)

Share: