Icra Vekili Kirişci, Adana’da “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bu ülkeye ‘üretmiyor’ buyurmak abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu, üreticinin, karşı teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır.” dedi.

Kirişci, Çukurova Kalkınma Ajansında düzenlenen “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, ekilmeyen alanların üretime geçirilmesini heveslendirme ettiklerini söyledi.

Bu konudaki çalışmaların yıpranmamış uygulamalarla süreceğini rapor fail Kirişci, “Iyelik hakkı ile yararlanma hakkını birbirinden ayıran, mal sahibini kıygın etmeden, zat arazisine el koymadan amma buranın kullanımıyla ait hususu aynı aranjman çerçevesinde düzence altına alıyoruz. Aynı şekilde, icap kalıtım anlaşmazlığı dolayısıyla gerekse de kırsaldan kente kafile etmiş amma geriye dönüp tarlasıyla, bağıyla, bahçesiyle ilgilenmeyen vatandaşlarımıza, bu alanlarda şayet 1 yıldan çok istihsal faaliyetleriniz olmazsa biz bu alanları oradaki rayiç eşit üzerinden kiralayacağız. Bu isticar neticesinde oluşan yer portföyünü oradaki üreticilerle paylaşacağız. Onlar üstelik buralarda üretimlerini yapacak, tığ üstelik döneceğiz dünyalık sahibinin adına icar bedelini yatırmış olacağız. Böylecene lüzumlu kalıtım ister kırsaldan kente barhana aracılığıyla şu anda ekilemeyen hep alanları o ayrımsız yıldan sonraki süreçte müstakil suretle değerlendirilen alanlar haline getirmiş olacağız.” diyerek konuştu.

Kirişci, önemli ekincilik ürünlerinin yetiştirilmesinin önemini anlatarak, “Buğdayda kendimize yeterliliğimiz hamdolsun bu yıl yüzdelik 102’ler düzeyinde. Arpa, çavdar, yulaf, tritikale kabil ürünlerle ilişkin üstelik… Alelhusus günebakan konusunda bu sene üretimimiz, güzeşte yıla göre hem iklimsel etkilerden hem üstelik vatandaşımızın ilgisinden dünya benzeri tutar daha faziletkâr olacak inşallah.” dedi.

Ayçiçeğinde gümrük vergisi oranının artırılması

Ham çiçek yağı ithalatında makbul gümrük vergisi oranının yüzde 10’a yükseltildiğini anımsatan Kirişci, şöyle devam etti:

“Hamdolsun, buğday, rüşvet, mısırla ilgili açıklamış olduğumuz fiyatlar bölgedeki ve ülkedeki bilcümle üreticilerimizin memnuniyetine muhatap olmuştu. Gine bu toprak amacıyla da kocaman olan ayçiçeği üzerine cemaziyelevvel gece bakımından fiyatlardaki gerilemeyi dikkate alarak tığ, burada yüzdelik 10’luk aynı hele idmansız yağına, çekirdeğin kendisine değil ithalatta yüzde 10’luk bir gümrük vergisi getirdik. Bu gümrük vergisiyle içerideki üreticilerimizin bile kıygın edilmemesi ve ayçiçeğini değerinde pazara sunmalarına üstelik imkan sağlamış olduk. İnşallah bunun müspet neticelerini bodur sürede bile görmüş olacağız.”

Kirişci, tarımın, dış tecim açığı verilmeyen kebir sektörlerden olduğunu rapor ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekincilik sektöründe 6,5-7 milyar dolarlık fazlamız var. İhracatın ithalatı gelecek oranı yüzde 128. en son verilere göre söylüyorum, bizim ihracatımız, nedeniyle üstelik ihraç ettiğimiz ülkeleri doyuran benzeri üreticimiz var. Bu ülkeye ‘üretmiyor’ etmek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu üreticinin, cebin teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır. Bunu ayrımsız patika insanı, yurttaş, Tarım ve Orman Bakanı namına katiyen akseptans etmiyorum. Bu ülkenin üreticisi, pandemide kişi emsalleri evlerinden çıkmazken ‘Yarayışlı ben tarlaya, ur, bahçeye gideceğim, ahırda, kümeste öz faaliyetlerimi sürdüreceğim’ demiştir, adeta Kovid-19’a meydan okumuştur amma istihsal faaliyetlerini sürdürmüştür. Nedeniyle üretmeye devam eden bu üreticiye bizim tek şekilde haksızlık yapmamamız gerekir.”

Üretim planlaması yapılacağını vurgulayan Bakan Kirişci, planlamada arazi kabiliyeti, abuhava değerleri, ahzüita şartları ve endüstri altyapısı üzere çokça sayıda etkenin dikkate alınacağını aktardı.

Planlamanın “duraksız” ahenktar olacağını dile getiren Kirişci, “Kıvrak uygulamada alana ne ekebileceğini, ekmeyeceğini yetiştirici görecek. Uzak mı bu? Yarayışlı. İnşallah 1 Ekim’birlikte ÇKS işleyişinin e-Heybet üzerinden yürütülmesi dijitalleşme ve vatandaşa konfor ölçü namına pekâlâ tıpkı adımsa, bir şekilde bizim atacağımız bu adımla dahi üreticimizi kıygın etmeden, sıkıntıya sokmadan onun üretmesini sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

Kirişci, müstahsil amacıyla geliştirilen Dirimsel Siper Sigortası’nın Konya’dahi uygulanmaya başlandığını anımsatarak, bunu destekleyeceklerini vurguladı.

“Şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz tıpkısı şey yok”

Dünyada, gaz, süt ve matbu gibi girdilerde artış olduğunu belirten Nazır Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın ihtimal üstelik halen arz karışık tabii gazını alıyoruz, akaryakıtla ilgili umumi kendisine acun fiyatlarıyla paralel gidiyor. Rusya ve başka ülkelerle olan ilişkilerimizden âlem da ak yazılı olan ülkelerden birisiyiz. Antalya’daki turizmciler, yaşama başı 580 avro veren Almanya’nın kişi ülkesinin dışına götürmek istediği Almanları, Hollandalıları, Belçikalıları, Fransızları bekliyorlar. Bu ülkede insanlarımızın hakeza bire bir kaygısı, endişesi var mı? Hamdolsun namevcut. Bire Bir pandemide olmadığı kadar. Şu anda birlikte hiçbir şeyin eksikliği namevcut. Bize, geldiğimiz günlerde ayçiçeğiyle ilişkin ufak aynı manipülasyon yapmaya kalktılar. Onlar birlikte mukteza cevabı aldılar. Şu anda, ‘şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz gelişigüzel şey namevcut.”

Ecrimisille üretime aranjman getirilecek

Kirişci, ecrimisil yöntemiyle üretim yapanların de desteklerden yararlanmasını hedeflediklerini belirterek, “Ecrimisil ile üretim işleyen kardeşlerimiz var. Bunlar, Maraba Anahtar Sistemi’hangi giremedikleri üzere desteklemelerden yararlanamıyorlar. Tığ, Meclisin açılışıyla, ayrımsız değişiklikle inşallah ‘bakanlığımızın seçkin kaydı dikkate alınarak’ diye düzenlemiş olacağız. Bu birlikte bence üreticilerimiz adına kebir tıpkı üstünlük olacak.” dedi.

Türkiye’nin su ürünleri ihracatına üstelik değinen Kirişci, “Su ürünleri denilince vaktiyle gülüp geçilirdi. Bugün 1,4 milyar dolarlık 2021 yılı ihracatı, 200 milyon dolarlık ithalatı, kemiksiz adına birlikte 1,2 bilyon dolarlık ilavesi olan bire bir kürsü. 2022 amacıyla hedefimiz 1,5 milyar dolar, 2023 için ise 2 milyar dolarlık bir hedefi öngörüyoruz. Bu dayanılmaz ayrımsız kasıt. Düne bakarak bugünkü geldiğimiz nokta çok yüce.” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Adana Çitçiler Birliği Başkanı Bahtiyar Makul, Icra Vekili Kirişci’ye ihracatına başlanacak limonlardan bergüzar etti.

Basına kapalı devam fail toplantıya Vali Süleyman Elban, Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcıları İbrahim Yumaklı ve Veysel Tiryaki ile YANLIŞSIZ Fırka Adana Saylav Abdullah Akla Yatkın de katıldı.

(Bitti)

Share: