Icra Vekili Karaismailoğlu: “Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor”

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu benzeri ortamda Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor.” dedi.

İstanbul Tecim Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce devre içi düzenlenen “Kentsel Sistemler ve Ulaştırmanın Yeni Yüzyılı” antetli 2022-2023 Akademik Yılı Erdemli Lisans Programları Açılışı evvel dersine katılan Nazır Karaismailoğlu, yatırımlar yapılırken aktif bir planlama gerektiğini, gani plan yapıldığında sonucun elan yarayışlı ve uygulanabilir olduğunu söyledi.

Dünyada krizlerin, kaosların konuşulduğu aynı ortamda Türkiye’nin yatırımlarını artırarak sürdürdüğünün altını çizen Karaismailoğlu, bu işin olmazsa olmazının planlamadan geçtiğini belirtti.

Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O yüzden ulaşım plancılarına çokça balaban gelişim düşüyor. Üniversite hocalarımız ve planlamada yetişen arkadaşlarımızın görevleri haddinden fazla çok. Vatandaşa yansıyan arazideki gelişmeler amma onun altında planlama en değerlisi ve kıymetlisi. O planlamalar sonucunda fayda maliyetlerde henüz zer amal çıkartabiliyorsunuz. Nezaret adına hemen eş ve denge taşımıyoruz. Data bile taşıyoruz. Dünya nüfusunun yüzdelik 50’si kentsel alanlarda yaşamakta amma 2050 yılında veriler gösteriyor kim bu yüzde 70’e çıkma ve dünya ekonomisinin yüzdelik 90’dan ilavesi kentsel alanlarda üretilecek. 2020-2050 yılları arasında ulaşıma yönelik murat muvakkat sayısı ve kilometre cinsinden yekpare iki katına çıkacak. Biz üstelik planlamalarımızı bu doğrultuda fayrap etmek zorundayız.

Eskimemiş çocuk mobilite daha çok olmazsa gayrimümkün ve bunlar hayatımızda artarak devam edecek. Tığ 2053’te Paris İklim Anlaşması’nda verdiğimiz üstenme zımnında akim tart doğrultusunda planlamalarımızı yapıyoruz. Genişlik çok ilgilendiğimiz amal uslu muvasala sistemleri. Akil ulaşım sistemlerinin dünyada en erken uygulanmaya başlandığı illerden tıpkı tanesi İstanbul. Dünyada yönleme sistemleri Google, Yandex kabilinden tek uygulama yokken 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cep Gidiş Geliş diye niteleyerek aynı uygulama çıkarmıştı. 1,5 milyonun üstünde abonesi olan benzeri sistemdi. Navigasyonu dünyada önceki başlatan belediyeydik. Üste şu anda enerjik amma zaruri yatırımlar yapılmadığı için çok kullanılmıyor.”

Icra Vekili Karaismailoğlu, otonom araçların ati 10 yıl içerisinde varlığını artık göstereceğini anlattı.

Sıfır tarh hedeflerinin dünyada çokça konuşulduğuna dikkati çekici Karaismailoğlu, “Bundan Sonra dünyanın en majör gündemlerinden bir tanesi liyakatsiz emisyon. Burada bile ulaşımdan kaynaklı liyakatsiz tarh çok cesim tıpkısı faktör. Muvasala sektörü başka sektörler arasında yüzdelik 16,2 ile bildirme çok çekicilik kirliliğine faktör olan ikinci kısım.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, 17 ülkenin 2050 yılına kadar ulaşımda muvaffakiyetsiz karbon çıkarma hedefi koyduğunu anımsatarak, “2020 yılında dünyada elektrikli miftah sayısı 11 milyon, 2025’te bu 85 milyona çıkma. 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona çıkma. Elektrikli çevirici trendi artarak bitmeme edecek.” ifadesini kullandı.

“Türkiye 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ulaşım sağlıyor”

Türkiye’nin yıldız, cenup, maşrık ve mağrip akslarının bütün ortasında tıpkısı kesişme noktasında olduğuna meni fail Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, 67 mevki, 1,6 bilyon herif, 38 trilyon dolar gayri arınmış milli hasıla, 7 trilyon dolarlık ticaret hacmine 4 saatlik uçuşla ulaşılan çokça eşsiz bir yerde. Avrasya’nın ortasındayız. ‘Avrasya’ya bilge olan dünyaya bilge olur’ diyerek oylumlu aynı çabuk var dünyada. Şu anda Çin’den Avrupa’ya almanak 710 bilyon dolar tecim hacmi var. Bu genellikle Türkiye üzerinden geçiyor. ‘Biz bu 710 milyar dolarlık ticaretten hangi büyüklüğünde nasip alabiliriz?’ Bunun için politikalarımızı geliştiriyoruz. Türkiye’nin konumunun haddinden fazla kebir olduğu ortaya çıkıyor.

Şu anda dünyada ticaret hacmi kamu 12 bilyon titrem, 2030 yılında bu 25 bilyon ton olacak. Itidalli çatlak bizim genişlik eke hazinemiz. Ölçülü koridorda tecim hacmimizi geliştirmek amacıyla politikalar geliştiriyoruz. Alelhusus Rusya- Ukrayna Savaşı’ndan sonradan ölçülü koridorun kıymeti çokça arttı. Şimal koridorda çekişme öncesi yıllık 5 bin blok trenin yüzdelik 30’unu biz ölçülü koridora almayı hedeflemiştik ama önümüzdeki yıllarda bu çok elan artacak. Bu ölçülü koridorun kapasitesini arttırmak amacıyla politikalar gerçekleştiriyoruz. Aslında Karadeniz’e kıyısı olan bütün ülkeler limanlarına yatırım yapıyor. Zira önümüzdeki yıllarda Karadeniz ticari göle dönüşecek. Tığ bile buna tedarikli görünmek için kâin liman kapasitelerimizi geliştiriyoruz ve bulunan liman yatırımlarımızı yapıyoruz. Rize İyidere Geri Hizmet Limanı bunlardan benzeri tanesi, Trabzon’daki kapasitenin geliştirilmesi. Gene Samsun Limanı alelhusus Rusya savaşından sonra özellikle Ro-Ro gemileri amacıyla para aktarımı noktası oldu. Tıpkı dahi Filyos Limanı ve Karasu Limanı çokça nadir limanlardan aynı tanesi olacak.”

Iblağ altyapıları yardımıyla bölgelerin altyapısı ve üretimine ulama sağladıklarını aktaran Karaismailoğlu, “Serencam 20 yıla bakarsanız, Vekâlet olarak tüm 183 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu yatırımın yüzde 65’ini kara yollarına ayırmıştık amma artık yapacağımız 2053’e büyüklüğünde olan cümle 190 bilyon dolarlık yatırımın içerisinde demir hat yüzdelik 65’e imdi. Ondan sonradan esmer yollarının ağız ağıza sıfıra inmesi cins değil amma yüzdelik 25-30’lara düşecek yağız yolları yatırımlarımız. Özellikle demir hat ağırlıklı envestisman dönemiyle çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. O yüzden 13 bin 200 kilometre olan demir hat ağımızın tamamını yeniledik. Hızlı tren hatlarımız 1400 kilometreye kadar imdi. Bugün amacıyla 8 ile ulaşan çabuk katar ağımızı 52 ile çatlamak üzere yüce çalışmalar yaptık.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin feza serüveninin 1990 yılında başladığını dile getirerek, “Bugüne geldiğimizde güçlü gelişmeler oldu. 2021 yılında 2 pasaj eskimemiş yavru uyduyu uzaya fırlatan aynı Türkiye var çıktı dünyada. Türksat 4A, Türksat 5A ve Türksat 5B 2021 yılı içerisinde uzaya fırlatıldı. Bunlar 35 yıllık ömrü olan bakir çocuk uydular. Antrparantez bunlar ticari uydular, dünyaya hizmet veriyorlar. Ticari yerine gelir alıyoruz tığ bu uydulardan.??????? Türksat 6A uydusunun üretimi Ankara’bile sağlandı. Ağız Ağıza evcil mühendislerimizle gelişigüzel. İnşallah 2023 yılı hedefimiz fırlatma üzere sözleşmelerimizi yaptık. Gine tıpkı şekilde SpaceX eliyle uzaya göndereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye nüfusunun yüzdelik 83’ü internet kullanıyor”

Dünya nüfusunun yüzde 65’inin, Türkiye nüfusunun ise yüzdelik 83’ünün internet kullandığını, interneti yeryüzü fazla kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu bilinçle, değme yıl küsurat kapasiteye karşılık isnat etmek üzere fiber ve uydu yatırımlarımız bitmeme ediyor. 5G büyük planlamalarımız beyninde. 5G hele uran, iyileştiren ve endüstride çok farklı ayrıcalıklar sağlayacak ve hızı neredeyse 100 katına çıkarabilecek şanlı aynı uygulayım bilimi. Bunu yerli ve milli imkanlar ile yapmak amacıyla hem özel sektörü destekliyoruz hem üstelik Bakanlık kendisine GSM şirketleriyle buna ayrımsız zaman önce boşlamak amacıyla 2023 yılı 5G için çok şanlı tıpkısı sene olacak.

2021 itibarıyla e-Devlet’in 56 milyon kullanıcısı var. Imdi hayatımızın tıpkısı parçası oldu. Osmangazi Köprüsü’nden şu dakika 60 bine yakın vasıta geçiyor. Bunun alternatifi feribottu. Köprü açılmadan önce 10-15 bin nakil kapasitesi yoktu feribotların. Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu trafiğin yüzde 70’i sağlanamayacaktı. 2016 yılında Osmangazi Köprüsü açılmadığı ahit kısıtlı komütatör olmasına karşın feribottaki geçiş ücretleri 31 dolardı. Tığ elden şu anda 10 dolar alıyoruz köprü geçişinden, vatandaşımız kıvançla kullanıyor. Ayrıca saatlerce süren geçiş çıktı 5 dakikaya düştü. İstanbul Hava Meydanı dahi kamu-özel teşrikimesai, hem yatırım hem de derece açısından dünyanın kudretli projelerinden birisi. Bura bile 70 milyon metrekare bir alanda, soylu erki değeri eksiklik olan ayrımsız alanda 10 bilyon avroluk tıpkısı yatırımla üretilmiş ve 25 yıllık amme- hususi iş birliği yardımıyla toplamda 26 bilyon avroluk, devletimize dirimlik sağlayacak, dünyanın yeryüzü kıymetli projelerinden tıpkısı tanesidir.”

Share: