Icra Vekili Izdıraplı: ‘Aile Eğitim Bilimi Programı’mıza 3 milyon vatandaşımız katıldı

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Kederli, ailenin güçlendirilmesi, familya değerlerinin korunması ve ati nesillere aktarımını hedefleyen ‘Ocak Eğitim Bilimi Programı’na kestirmece 3 milyon vatandaşın katıldığını belirtti.

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Su Izdıraplı, ‘Karı Bindi Programı’ ile ait yazılmış izah yaptı. Nazır Kederli, ailelerin ülkü çözme kapasitelerini çoğaltmak, ev olmanın, yuva kurmanın sorumluluklarını aktarma etmek amacıyla devlet genelinde eğitim ve farkındalık çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. Apotr ve önleyici hizmet olan ‘Eş Yetişek Programı’nı 2013 yılından bu yana 81 ilde uyguladıklarını belirten Izdıraplı, “‘Yetişek ailede başlar’ anlayışı ile hayata geçirdiğimiz izlence ile ailelerin güçlendirilmesi, ailelerin topluluk oldukları imkanları elan mebzul kullanabilmeleri, eş değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarımını amaçlıyoruz” dedi.

Vekil Kederli, ‘Aile Yetişek Programı’nı, ülkede zinde, bahtiyar ve gönençli ailelerin oluşturulması ve familya dirim kalitelerinin artırılması için başlattıklarını, vatandaşların karı ve sosyal hizmetler ülke müdürlükleri ile sosyal hizmet merkezleri marifetiyle ücretsiz yararlanabileceklerini kaydetti.’5 ANNE ALAN VE 28 MODÜLDEN OLUŞUYOR’Programın, ailelerin terbiye ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandığının altını çizen Bakan Izdıraplı, “Ailenin güçlendirilmesi, ocak değerlerinin korunması ve ati nesillere aktarımını hedefleyen programımız, eğitim ve iletişim, ahbaplık, ekonomi, medya ve esenlik girmek amacıyla 5 temel alan ve 28 modülden oluşuyor. Bu kapsamda 1,5 milyon hayat eğitim bilimi ve bildirişim alanında, 620 bin güç esenlik alanında, 390 bin sevimli hususiyet alanında, 280 bin sevimli iletişim araçları alanında, 230 bin can ekonomi alanında eğitim aldı. Yaklaşık 3 milyon vatandaşımız eğitimlerimize katıldı” ifadelerini kullandı.Nazır Kükremek Üzüntülü, ‘Familya Eğitim Bilimi Programı’ndan sunu aşkın yararlanan 3 ilin ise Osmaniye, Ankara ve Hatay olduğunu belirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; ‘Ocak Terbiye Programı’ kapsamında, eğitim bilimi ve bildirişim alanında kayran kayran modüllerle, ailelere hayatın farklı dönemlerinde karşılaşabilecekleri sorunlar ve bu sorunlarla şüphesiz kafa edeceklerine yönelik eğitimler veriliyor. Iletişim Araçları modülleriyle medyayı akıllıcasına ve bilinçli kullanma, sayısal ortamda familya, çocuk, zihayat ve yaşlıların karşılaşabilecekleri riskli ahval ve alınabilecek önlemler üzerine ailelere bilgilendirme yapılıyor. Hususiyet alanında yer düzlük modüllerle, ailelere doğruluk ve yükümlülükleri üzerine anne hikmet ve becerilerin kazandırılması hedefleniyor. Keyif alanında yer düzlük modüllerle, yavru iş dönemleri, yaşlı sağlığı ve bakımı, karı sağlığı ve zinde annelik konularında farkındalık sağlayacak bilgiler sunuluyor. İktisat alanında vadi kayran modüllerle ise aileler, bulunan kazançlı kaynaklarını zahir mübarek ve etkili kullanabilecekleri, sülale harcamaları ve tüketimlerini ihtiyaçlarına makul bittabi yapabilecekleri yönünde bilgilendiriliyor.

Share: