Icra Vekili Izdıraplı: “2050 yılında gelişigüzel 5 kişiden birinin 65 yaş ve cisim olacağı öngörülüyor”

Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Üzüntülü, Türkiye’de 2021 yılı sonu bakımından 65 yaş ve eğin şahıs oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Nüfus projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda rastgele 5 kişiden birinin 65 yaş ve beden olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri yeni politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye mecbur kılıyor. Buğulanmış nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde kapasite ve feyiz artışını gerektiriyor” dedi.

Bakan Su Izdıraplı, Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan biçim Mezitli ilçesindeki Mersin Ağacı Gündüzlü Hizmet ve Etkin Dirim Merkezi’nin açım törenine katıldı. Icra Vekili Acılı törende yaptığı konuşmada, umum dünyada erkek yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, dirim süresinin uzadığını kaydetti. Hele gelişmiş ülkelerde ihtiyarlama hızının çıktı arttığını vurgulayan Icra Vekili Üzüntülü, nedeniyle nüfusun yaşlanmasına yönelik eke tıpkısı ruzname maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında temas 5 kişiden birinin 65 yaş ve eğin olacağı öngörülüyor”

Türkiye’üstelik 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve vücut isim oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını kaydeden Icra Vekili Izdıraplı, “Bire Bir başka deyişle seçkin 10 vatandaşımızdan birisi 65 gözyaşı üstünde demektir. Şahıs projeksiyonlarına bakarak 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda herhangi bir 5 kişiden birinin 65 yaş ve vücut olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri kullanılmamış politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye kapalı kılıyor. Buğulanmış nüfusun artması, bakım hizmetlerinde kapasite ve olgunluk artışını gerektiriyor. Içtimai hizmet ağlarımızı hareketli ve fonksiyonel aynı şekilde tahvil zorunluluğu kaçınılmaz bire bir hal alıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına temas ant aileyi alıyoruz”

Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı adına, içtimai hizmetler alanında birçok ibdai hizmet modeliyle sükse oranı faziletli aynı süreç yürüttüklerini dile getiren Icra Vekili Izdıraplı, “Cümle faaliyetlerimizde yaşlanma sürecine yönelik totaliter ayrımsız yöntem oluşturmayı ve hizmet sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza müteveccih verdiğimiz hizmetlerde bizim asıl yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla birlikte, bulundukları toplumsal çevrede, enerjik ve dosdoğru bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına herhangi bir ahit aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda takip belirliyor, sosyal bakım uygulamalarımızı bu anlayışla geliştiriyor ve sunuyoruz. Yapı bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız amacıyla etraflı süreli bakım hizmeti, zat evinde yaşamını sürmek isteyenler için evde bakım, yatısız hizmet hizmeti ve keyif hizmeti desteği kabil değişik hizmetler veriyoruz. Toplumun temas bireyi kadar yaşlılarımızın de bireysel debi alanını genişletmek amacıyla çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını ayn uğrunda bulunduruyoruz. Etkili ve dosdoğru yaşlanma bakışını destekleyecek etraflı hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına akıllıca hizmet modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini çok sakat ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz”

Mecmu hizmetlerde aileyi ve sülale birlikteliğini öncelediklerini sıkça vurguladığını hatırlatan Bakan Kederli, bunun hangi buyurmak ve nasıl uyguladıklarını ise şöyle açıkladı: “Bu soruya şu şekilde cevap yüklemek istiyorum. Yavru, kadın, mânialı, nemli veya toplumsal yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin birlikte kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye dönük üretiyoruz. 500 bini fazla engelli ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. Benzeri eksantrik hizmetimiz ise yaşlı bindi programlarıdır. Kişi münezzeh bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, sosyal çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Tığ onların günlük hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz. Ancak gâh durumlarda ocak yanında hizmet atfetmek türlü olmuyor. Hakeza durumlarda büyüklerimizi yapılış bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz, buğulanmış bakım ve iyileştirme merkezlerimiz ve nemli hayat evlerimiz ile büyüklerimize hizmet veriyoruz. Bugün itibarıyla yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile Nemli Bakım ve Iyileştirme Merkezi’nde kısaca 27 bini çok büyüğümüze hizmet veriyoruz. Tıpkı de bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz gibi ev ve yapı bakımı arasında geliştirdiğimiz modellerle hem hizmet kayran vatandaşlarımıza hem üstelik ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza vabeste gündüzlü merkezlerde verilen hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Gündüzlü Bakım ve Hareketli Dirim Merkezleri modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK marifetiyle 2021 yılında gerçekleştirilen ‘yaşam memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına bakarak, yaşlıların yüzde 64’ünün yer kebir mutluluk kaynaklarının aileleri olduğunu rapor ettiklerini söyleyen Bakan Yanık, “Yine yapılan araştırmalar gösteriyor kim, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda aylamak istiyor. Nedeniyle kurum bakımının beraberinde ruz hizmet hizmetlerini de benzeri emsal yerine çokça koca buluyoruz. Evde boydak diri veya yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren sağlıklı yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Özlük imkanları ile karşılamakta sıkıntı çektikleri konularda onlara apotr adına günlük yaşam faaliyetlerine destek sunuyoruz. Büyüklerimizin toplumsal ilişkilerini zenginleştirerek hayat kalitelerini artırmak ve bütün bunlarla birlikte, bakıma ihtiyaç duyan yaşlılarımıza sıra hizmet hizmeti arz etmek amacıyla ‘Gündüzlü Hizmet ve Aktif Hayat Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı alelhusus hedefliyoruz. Bu model ile geleneksel karı yapısının korunmasına nazik tıpkısı bindi sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi sosyal çevrelerinden koparmadan, ailelerinin birlikte içtimai hayata aktif katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan henüz zinde olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin bile istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde bakım ve kurumsal hizmet arasında güreşçi köprüsü görevi gören ruz merkezleri ve hizmetlerini, kalifiye ve organize tıpkı şekilde sürdürülebilir kılmaya özellikle özen gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 sıra hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza canlı kendisine güneş hizmet hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 sayı uçman Gündüzlü Bakım ve Hareketli Dirim Merkezi kuracağız”

İhtiyaca göre şekillenen değişik projeleri vatandaşlara ulaştırmaya bitmeme ettiklerini tamlayan Icra Vekili Acılı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği teşrikimesai ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Müzaheret Programı’ (FRIT 2) kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Siper ve Uluslararası Koruma Altındaki Kişilerin Toplumsal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni (SOHEP) başlattık. Bu proje ile yavru, eş, mânialı ve nemli fertler başta oluşmak üzere hem Türk vatandaşlarına hem bile geçici ve uluslararası dulda altındaki bireylere müteveccih koruyucu ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’birlikte vatandaşlarımıza ve arızi dulda altındaki bireylere hizmet veren 6 sayı uçman Yatısız Hizmet ve Faal Dirim Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günce hizmet hizmetleri, danışma, el birliği, iyileştirme hizmetleri ile evde bakım desteğini sunmuş olacağız. Sazak’dahi özellikle mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada çokça pir hizmetlere komütatör olacağını beklenti ediyoruz. Gündüzlü Hizmet ve Canlı Hayat Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akla yatkın hizmetleri kaliteli ve ücretsiz adına sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Nehari Bakım ve Etken Yaşam Merkezlerinin, Bakanlığımızın sürdürülebilir esas bakım birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, maksat grubun erişilebilirliğini ve fiziksel ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Nazır Yanık, “Merkezlerde düzlük düz bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek bire bir yassı sağlamayı hedefliyoruz. Diğer taraftan, yaşlı bireylerin toplumsal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini kurs, sergi, eylem gibi etkinliklerle sunmaları üzere organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında ayrıca, yaşlılarımızın birinci sınıf sosyal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, hoppadak günümüzün değil, geleceğe müteveccih ihtiyaçların karşılanmasını da oylumlu buluyoruz. Bugün bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Nehari Hizmet ve Enerjik Hayat Merkezi’nin önceki örneğini Mersin’üstelik açıyor olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Bizler görmüş geçirmiş yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yan veren, müteharrik, üreten bir Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Vekil Izdıraplı, Sazak’da Bakanlığa ilişkin 3 huzurevinde 188 vatandaşa hizmet hizmeti verildiğini rapor ederek, “Gine Bakanlığımıza sınırlanmış 1 Bakım ve Iyileştirme Merkezimizde 103 özürlü vatandaşımıza bakım sunuyoruz. Bu merkezde tıpkısı zamanda güneş bakım hizmeti da vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi Bakanlığımız yoluyla sağlanan 9 Hususi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinden ise 796 mânialı vatandaşımız hizmet hizmeti alıyor. Antrparantez Sazak’bile 17 bin 359 vatandaşımıza evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz” diyerek konuştu.

Sazak Valisi Mürtefi Hamza Pehlivan birlikte yaptığı konuşmada, bu tuhaf kurumların devletin, sunma çokça hayır dua aldığı yerler olduğunu söyledi. Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Su Yanık, konuşmaların ardından açılışını yapılan Mersin Gündüzlü Bakım ve Hareketli Dirim Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada hizmet alan yaşlılarla bir araya geldi, atölye çalışmalarını izledi. – MERSİN

Share: