Icra Vekili Insan: Kamuya göstermek talip hekim sayısı 6 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Âdem, şu anne kadar 6 binden aşkın hekimin kamuya okşamak için müracaat yaptığını, bunlardan 5 binini ehlivukuf hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Bakan Herif, Hükûmet Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güzeşte hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Koca, hastalığı belli belirsiz benzeri soğuk algınlığı gibi geçirdiğini belirterek, “Hemen bire bir dönüş belli belirsiz ayrımsız geçit ağrısı oldu. Negatife dönmesi tıpkısı hafta bilahare oldu. İlaç kullanmadım, dinlenme ettim ve verimli nakit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, hikâye sayılarının günlük 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Eş, bu süreçte hastaneye yatışların bile açıkça şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve dokunaklı bakımların gine kapanmaya başladığını anlatan Herif, “Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha üstelik belirginleşecek. Ama bu ayrımsız elan mümteni anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları önce Avrupa’dan başlayıp sonradan bize akla yatkın mevrut ayrımsız dalga teşrinisani, antrakt kadar baştan gibi. Artık Kovid ile yaşamayı öğrendik. imdi korumamız gereken, ati yaşlarda ekleme hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi çıktı Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Hastalık belirtisi hissedenler, bulaştırmamak üzere maske takmalı”

Bakan Koca, bire bir gazetecinin okulların açılmasına ait sorusuna, “Keder edilmemeli, peçe görmek isteyen olanaklı, takabilirler ancak zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıt olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından tıpkı koca grubun üstelik melfuf hastalığı kâin dallar olduğuna dikkati çeken Insan, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları büyük. Onların henüz titiz korunması gerektiğini özellikle inandırmak istiyorum. Peçe için umumi anlamda imdi ayrımsız zorunluluk kaçınan. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak üzere takmalılar. Katma hastalığı olan ve encam yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden önceki peçe takmalıdırlar.”

Tıpkısı gazetecinin Türkiye’deki maymun çiçeği vakalarına ilgilendiren sorusunu Koca, “Sabık yol birlikte söyledim. Taklitçi çiçeğinin bizler için hangi endemi ne de pandemi olmayacağını çokça kemiksiz tabir edebiliriz. Şu temel kadar 12 hikâye tayin edildi. Taklitçi çiçeği ancak haddinden fazla andıran temasla, ayrımsız ortamda etraflı süre gelişigüzel kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Kamu hastanelerine dönüşler daha da artacak”

Sağlıkta Parafin Tashih çerçevesinde amme hastanelerine çalmak amacıyla başvuran hekimlerin sayısına ilgilendiren üstelik bilgi veren Eş, şunları kaydetti:

“Şu asıl kadar 6 binden aşkın hekim kamuya andırmak üzere başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman doktor. Hoppadak İstanbul’birlikte 1350’yi buldu. Ankara’dahi 650’yi geçti. İzmir’bile 600’e yaklaştı. Hatay’bile 130’u buldu. Diyarbakır’birlikte 170’i buldu. Batman’dahi 44 hekimi buldu. Bilcümle illerden yüksek oranda müracaat var. Çabucak Bayburt ve Gümüşhane’bile daha referans olmadı.

Başvuranlardan yavru hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, avrat veladet ve dahiliye uzmanı seçme biri kestirmece 400, ışın bilimci 300’ü geçti. nöroşirürjiyen 120, dermatoloji 115, ayn, KBB, fizik tedavi ve kardiyoloji herhangi bir biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda hizmet etmek bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin inanılır limanı olacak. Şurası çokça kesin söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha bile artacak. Bu suret yemeden içmeden ‘Ben Beyaz Zehir Düzelti çerçevesinde bu avantajlardan feyizlenmek amacıyla kamuya andırmak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Yeni dönemde tığ ‘Sağlıkta Beyaz Zehir Düzeltme’ diye keyif çalışanlarına ve hekimlere benzeri gelecek vadediyoruz. Taban ücret dışında seçkin işlemin benzeri karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, nedeniyle seçkin çalışanın kesin ekleme ifa aldığı tıpkı devir başlattık. Adaletli olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği aynı bölüm.”

Bakan Insan, daha geçmiş açtıkları alarga atamalarda müracaat sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplam ehlihibre sayısının 46 bin olduğunu nâkil Herif, “Düşünün ki 5 bini ustalaşmak amacıyla 6 bin hekim gabi okşamak istiyor. Bu sayı elan birlikte artacak. Bunu hep birlikte göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan atama kadrolarına henüz fazla başvuran hekimin olacağını adisyon ediyorum.” diye konuştu.

Ayrıca 85 bin afiyet çalışanı alımıyla ilişik birlikte çalışmaların sürdüğüne işaret eden Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Bilcümle bu poliklinik odalarında hizmet yüklemek için bu sene tıbbi yazman koyacağız. Hekimler yazmanlık işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha fazla odaklanmasına, henüz dolgunca hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan parçalanmamış aksaklıkların hepyek çözüldüğünü bütün beraber göreceğiz. Toplam 85 bin nasıp bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş genişlik nazik kurum. Aşamalı namına bu sene hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde gelgel gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda eskimemiş arkadaşları göreceğiz.”

Share: