Icra Vekili Aristokrat: “Türkiye öz yerli ve milli pasaportunu bu akşam ezanı bakımından basmaya başlıyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye kişi yerel ve milli pasaportunu bu akşam ezanı bakımından basmaya başlıyor” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yerel ve Milli Pasaportların Üretimine” ait basın toplantısı düzenledi. Nefer ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen matbuat toplantısında mütekellim Soylu, 2018 den bu yana 77 milyon çipli etiket verdiklerini belirterek, “2022 Ocak’tan bu yana 6.7 milyon etiket verdik. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, kartlarımızı hazırlıyoruz, darphane ile çalışıyoruz. Çipin ve kartın depolanmasını biz yapıyoruz. Ocaktan bu yana 1 milyon 600 bin pasaport bastık. Geçen sene benzeri tarihte bu nüsha 1 milyon 150 bin. Geçen yıla nazaran 500 bine andıran aşkın pasaport bastık. Acun 1.5-2 yıldır pasaport basılmış sorunu yaşıyordu ancak tığ vatandaşımıza yansıtmadık. 1 milyon 600 bin basmış olduk amma zaman basılanlarla domestik taleplerin 20-22 çevrim gerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Ocaktan bu yana 1 milyon 600 bin pasaport pestil, bunların %58’i yurtdışına çıkmadı”

Tahminî 112 bin yeşil pasaport talebi olduğunu nâkil Soylu, “Yılbaşından itibaren 1 milyon 600 bin pasaport verdik ve bunların %58’i yurtdışına çıkmadı. Icabında acillerde günlük pasaport veriyoruz. Bu imkanı dahi ortaya koyduk amma bunu üstelik manipüle ettiler. Mufassal kuyruklar oluşuyor dediler. 112 bin yeşil pasaportun 57 bini uzatma. Tığ de Mayıs ayında değişmeyen aldık, yeşil pasaport süresi 5 yıldı, 10 yıla çıkarttık. Demincek 5 almanak olanları veya henüz beş altı süreyle pasaport sahibi olanların 10 yıla uzatmalarına imkan sağladık. Faziletli istek var. Ortalama günce temenni 7-8 bin. Acayip benzeri öz oldu. Sonuç 4-5 aydır arzu 10-15 bin arasında gidip geliyor. Mülk ödemeden 5 yahut 3 almanak süresi dolan pasaportları 10 yıla çıkartabilecekler. Bu bizim hem hazırlık hem temkinimiz. Bunu dünyaya üstelik bildirdik” diye konuştu.

” Macaristan’ın yıllık 250 bin pasaportunu basacağız. Onlar dahi bizim 250 bin pasaportumuzu basacak”

Pasaport çiplerini dışarıdan aldıklarını tabir eden Aristokrat, “Macaristan ile barışma yaptık. Anlaşmaya göre tığ Macaristan’ın 250 bin pasaportunu basacağız, onlar birlikte bizim 250 bin pasaportumuzu basacak. seçkin doğal afetten kaynaklı dava olursa pasaport ihtiyaçlarını bire bir büyüklük gayr namına karşılamış olacak. İhtiyacı karşılamak amacıyla değme şeyi yaptık. Bundan sonraki yarı mamuller amacıyla Macaristan ile anlaştık. Macaristan’de basacağız. 2. soy sop pasaportun darphanede üretilmesini aksatmayacağız. Fransa’dan mevrut ikinci nesil pasaportları orada basacağız. Önümüzdeki kamer sonuna büyüklüğünde 170 bin pasaportu basmış olacağız. Daha sonraları 250 bin, elan sonra 300 bin, daha sonraları terfian bitmeme edecek. Çip Türkiye’birlikte dahi üretilmeye başladığı andan itibaren ayrıksı safhaya geçişimiz demektir” dedi.

“Türkiye zat yerel ve milli pasaportunu bu akşam ezanı bakımından basmaya başlıyor”

Yerel ve milli pasaportun içeriğini ve detaylarını anlatan Aristokrat, “Burada kullanılmamış pasaportun kendine ilgilendiren özellikleri var. TC ve tekrar altında İngilizce “Türkiye” yazıyor. Lale motifi var. Önceki pasaportun 27 güvenlik öğesi var. Eskimemiş pasaportun + 36 öğesi henüz var. Kalite adına dahi farkı çiplerin ayrıntı ve kalınlık farkı var. Eskimemiş pasaport elan nitelikli, henüz çağdaş. Pasaportun kül ortasında Ayasofya var. Yeniden eserlerimizden Çanakkale Köprüsü, Çamlıca Camiisi, İshak Ağır Sarayı, İkinci Divan, Amasya Evleri, Erzurum Tekme Minare ve Mevlana var. Türkiye kişi domestik ve milli pasaportunu bu şeb bakımından basmaya başlıyor” açıklamasında bulundu. – ANKARA

Share: