İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkısı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hars ve Turizm Bakanlığımızdan arzu ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız artık muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Soylu, Umum Terbiye Merkezi’nde planlı programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu yine kamu yönetiminin merkezine alan ister kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu çokça daha farklı ayrımsız noktaya taşıyan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve başarı dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün tün Van Bahçesaray’birlikte olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’üstelik bir düzenlilik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem dahi Veca cızık illerimizi özellikle kişi çerçevesine düzlük benzeri düzenlilik toplantısı yaptık. Ardından STK’ler ile alay malay olduk, hem esnafımızı görüşme ettik hem dahi şeb Bahçesaray’a gittik. Onların birlikte selamlarını hürmetlerini sizlere aktarma etmek istiyorum.” diye konuştu.

Bu asıl toplantıların, yerelde görev yapanlarla bir araya gelmenin, iş alanlarıyla ilgili konuşma etmenin Cumhur Reisi Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun bir zamanda ayrımsız faaliyet modeli olduğunu vurgulayan Soylu, “Ocak İçi Kadına Süratli Savaş Eş Güdüm Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Mücadele Koordinasyon Toplantılarımız var ve afetle de ilişkin koordinasyon toplantılarımız var. Tıpkı bunun kabilinden muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar kendi görev alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Sizlerin bile strateji ettiğiniz kabilinden akıbet yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna yıpranmamış ayrımsız akım getirdik. Alelhusus kurumsal ve aidiyet anlamında adımlar attık. Eş haklarında ve ayrıksı konularda düzenlemelere gittik ve bunları de daima geliştiriyor, eskimemiş adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin çap marifetiyle karşılanması, zırh icazet harcı alınmaması kabil bir nice adımı gerçekleştirdik. Serencam kendisine muhtar ödenekleri tıpkı katsayıya bağlıydı amma bulgu itibarıyla o katsayı ile temel ücretler ortada benzeri farklılık söz konusu oluyor, bilcümle beraber bu iyileştirmeyi tahsis etmek için bile çaba sarf ediyoruz. Deminden onu birlikte detaylı zamandır bizim da heves ettiğimiz şekilde minimum ücret seviyesine, TBMM’bile milletvekillerimizle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla birlikte sâdır kanunla minimum sevap seviyesine endekslendi. Şu anda minimal ücret arttıkça rastgele ayarlamaya lüzum kalmadan minimum sevap seviyesiyle devam edecek.”

Muhtarlıkla ilgili kurumsallık anlamında adımlar atıldığına bel eden Nazır Aristokrat, şunları söyledi:

“19 Ekim Muhtarlar Haset car etti kıymetli Reisicumhur’mız. Muhtarlarımıza Şahıs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez aynı ay içerisinde kendilerine gönderdiğimiz tanıtma kartı birlikte İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Ofis Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada yeniden bu dönem içerisinde tekrar kıymetli Reisicumhur’mızın talimatıyla Muhtarlar Kat Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın irade ve şikayetlerini strateji edebilen merkezle ilişkilerini pekitmek amacıyla Muhtar Hikmet Sistemi’ni kurmak bu dönemin büyük adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız akıbet kadem dahi şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Reisicumhur’mızın kararıyla kamu yararına müteharrik toplum örgütü statüsü kazandı. Bunun birlikte önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza tabiatıyla çokça şişman katkısı olacağını düşünüyoruz. Başka taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız bile devam ediyor. Sabık ocak evet birlikte gücük ay ayında bu konuyla ilişkin aynı girişim atmıştık. Tanrı şans ediyor, 140 ahit içerisinde, az daha 4-5 ayda bozuk binayı yıktık, yıpranmamış bire bir binayı tertip ettik. İçinde tefrişatı üstelik karışma koyulmak üzere bu ayın sonuna büyüklüğünde yani 19 Ekim’den evvel eylül sonuna kadar Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde tamamen muhtarlarımızın hizmetine yönelik ayrımsız Muhtarlar Evi binasını, Allah nasip ederse Sayın Cumhur Reisi’mız bizimle birlikte olacak. İnşallah bu binanın açılışı dahi orada bir vesileyle gerçekleştirilmiş evet.”

Vekil Aristokrat, muhtarlık binalarının kayran tahsisi sorununu Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla çözmek için hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini tabir etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya bitmeme ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini tamlayan Aristokrat, binaların yerel mimariye makul şekilde yapılması üzere proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Aristokrat, 19 Ilk Teşrin’de 100 muhtarlık binasının esas atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını anlatım ederek, “Bize talepte bulunan muhtarlarımızdan yeri hazır olanların yahut yerini bizim amade edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını dahi tekrar Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu buyruk ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu bilcümle Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası yoksuz muhtarlık sayımız bile 39. İnşallah bunu üstelik bire bir çekim dahilinde çok aceleci bir şekilde 19 Teşrinievvel’den bilahare ortaya koyacağımız ayrımsız planlamaya de bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Muhtarlar etiket kartıyla müze ve harabelik yerlerine girebilecek

Muhtarlar üzere tıpkısı yeniliği daha hayata geçirdiklerini dile getiren Soylu, “Ekin ve Turizm Bakanlığımızdan talep ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız imdi muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz namına girebilecekler.” dedi.

Icra Vekili Aristokrat, hele kadın muhtarların binaları amacıyla düzenlilik kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla emek yapıldığına belen etti. Çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bilcümle avrat muhtarlıklarımızı kapsayacak. Kadın, ayvaz, bilcümle muhtarlarımızı kapsayacak bire bir şekilde planlandı. Burada ayrımsız öncelik sırası izleme ettik. Sıhhatli olsun koca muhtarlarımız üstelik öncelik ortaya koydular. Bu öncelik sırasını gerçekleştirdik. Karı muhtarlarımızın dahi alelhusus bu azrail sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde da 16 avrat muhtarımız var. Murat eden avrat muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Anlaşılan 12 kadın muhtarımız irade etti 4’ü murat etmedi. Tığ üstelik 12’sini bunun derhâl tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Anahtar Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Icra Vekili Soylu, şöyle konuştu:

“Bu modül fehva yerindeyse dijital alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini çalışkan kendisine kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın bütünü kullanmaktadır. Biraz önceki söylediğim 50 bine andıran muhtarımıza dahi Mekansal Adrese Dayalı Anahtar Sistemi projesiyle ait eğitimimizi birlikte tıpkı dil ile verdik. Buna kaka bulunak bildirimi sorgulama yöntemini de ekledik. Bu şu eylemek. Yani bire bir vatandaşla ait. Siz yazıyorsunuz, can idaresi, kaymakamlık, karakol gelene kadar 3, 3,5 ayı geçiyor. Hatalı mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Öyle üstelik oluyor. Sonradan bunu ayrımsız muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla beraber değerlendirdiğimizde kolaylıkla bunu tıpkı parça içerisine atalım ve bütün kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 periyot süre versinler. Yani muhtarımızı aynı tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, tıpkısı tartışmanın içerisine çekmeyelim. Ferda olabilecek gelişigüzel hepimizi üzebilecek bire bir olayda da hem sorumlu tutmayalım hem vicdan azabıyla, temas birimizi karşı karşıya bırakmayalım.”

-“118 bin metruk binadan 90 bini yıkıldı”

Aristokrat, sabık son teşrin ayında il ve belediyelerce tespiti yapılan metruk binaların MAS’a eklenmesine bile imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin sadece muhtarın işi olmadığını fakat hakeza benzeri durumda muhtarın asayiş problemiyle karşı karşıya kalacağı bir düzlük olduğunu ifade fail Aristokrat, “Biz uyuşturucuyla ilişik benzeri mücadele ortaya koyuyoruz. Arada Bir bana söylediğim sözler zımnında kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’da 118 bin metruk bina belirleme ettik, yalınç üstelik belirleme etmedik, evvel 60 bin 70 bin oldu ego biraz zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’üstelik kâin 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini dahi şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin kullanılmayan binayı kullanılmayan bina olmaktan çıkardık.” dedi.

Soylu bu yapıların mahalle sakinlerini huzursuz eden alanlar adına kullanıldığını belirtti.

-117 bin emanet uyuşturucudan vakfedilmiş bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla savaşım konusuna de değindi. Salondakilere “Türkiye’dahi eroin suçundan cezaevinde kaç hayat var, biliyor musunuz?” diye niteleyerek soran Aristokrat, “117 bin sevimli” dedi.

Sahada uyuşturucuyla balaban benzeri savaş verildiğinin altını çizen Aristokrat, şöyle sürdürdü:

“Şu zaman cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Temmuz tarihinde bu nicelik 35 destek, sahada çok dokunaklı bire bir savaş ortaya koyuyoruz. Geçen dönüş Amerika’dan tıpkısı arkadaşımız geldi, tıpkı süre orada etkili biri şu dakika Amerika’nın her yerinden maden koymak başıboş, kafelerde kafeteryalarda eroin kokusundan başka ayrımsız kokuya rastlanılmıyor. Benzeri de bu cinsiyetsizlik denen ayrımsız anlam var evet LGBT denen şeyler bire bir birlikte o gelişigüzel tarafta yaygınlaştı, cebin geçmek da yazık, kimesne tıpkısı madde söyleyemiyor, anca benzeri sorumluluk altına almışlar. Metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi tığ uyuşturucudan yakaladığımız temas kişiye soruşturma yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle kaç yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana kim başlattı?’ üzere sorularla ana itibarıyla karşı karşıya kaldığımız problemin pekâlâ çözüleceğini ortaya koyan aynı süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı üstelik buna bakarak ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında otopark ve arabalarda kullanıldığına dikkati çekici Soylu, bunlarla ilişik bile parkları tenvir, polis ve jandarma denetimi üzere mütehammil çok tedbir alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: