İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bayburt’ta vatandaşlara seslenme etti Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin gelecek 100 yılının altyapısını yaptığını belirterek, “Esbak 100 yılın de başımıza gelen felaketlerden kıran oluşan açığını kapatmaya çalıştı.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde olmak amacıyla kente gelen Aristokrat, Bayburt Valiliği uğrunda kendisini samimi karşılayan vatandaşlara seslenme etti.

Bakan Aristokrat, Bayburt’ta olmaktan itibar duyduğunu dile getirerek, vatandaşlara Cumhur Reisi Erdoğan’ın selamlarını iletti.

“Dünyadaki aynı mızıka ülkeler ona çelme tespit etmek istese bile dönüyorlar, dolaşıyorlar ayağına geliyorlar ve dünyada ayrımsız yerde problem varsa bunu ‘Tayyip Erdoğan, Türkiye çözsün’ diyorlar.” ifadesini kullanan Aristokrat, “Elden Türkiye’nin lideri değil, dünyanın dahi umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburtlu hemşehrilerimize selamları var, sevgileri var, muhabbetleri var.” diye niteleyerek konuştu.

Soylu, terörle her alanda savaş eden kahramanların komutanı Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Yaşar Güler’in de selamları ve muhabbetlerini hemşehrilerine iletti.

Dünyanın değişik aynı dönemden geçtiğinin altını çizen Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Tüm 2,5 yıldır korona denilen bire bir illetle dünya karşı karşıya. Suriye’dahi, Irak’ta, Libya’dahi, Yemen’birlikte ve etrafımızdaki az daha hep coğrafyada koronadan mutlak vekalet savaşları dediğimiz, özellikle Müslümanların bulunduğu coğrafyada bire bir karmaşıklığı oluşturabilmek için Günindi dünyası elinden geleni ortaya koyuyor. Bitti mi? Müfit. Çin bire bir taraftan istihsal bantlarını, üretim sıkıntısına döndürüyor. Gayrı taraftan Karadeniz’in şipşak üstünde Rusya ile Ukrayna arasında ihtimal de ‘geliyorum’ diye bağıran ve bilcümle dünyayı besin krizi başta atılmak için birçok süreçle etkileyen benzeri savaşın olduğuna tanık oluyoruz. Bunları hep bu arada yaşıyoruz. Tıpkı taraftan bu sıkıntıların içerisinde ‘Türkiye’yi acep soylu erki saldırılarla diz çökertebilir miyiz, Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde bire bir yıldırı devleti kurabilir miyiz?’ diye çekim, izlence ve baziçe kurmaya çalışanlar var.”

Soylu, PKK’nın, Amerika ve Avrupa aracılığıyla ihtimal da sunu çokça bu dönemde desteklendiğini, sonuç 3 yılda Amerika senatosunun PKK’ya 2 bilyon dolar resmi arkalama yaptığını aktardı.

“Onlar zannettiler ki milletimiz bu işi anlamıyor”

Milletin seçme şeyden haberi olduğuna dikkati çekici Vekil Aristokrat, şöyle devam etti:

“Zannediyorlar ki paralarıyla, oyunları ve tuzaklarıyla, PKK’lı teröristlerle benzeri araya gelerek bize diz çökertecekler. Onlar hangi adımı atarlarsa atsınlar, hangi oyunu kurarlarsa kursunlar… Tıpkı taraftan Yolculuk olaylarını yaptılar bizi diz çökertemediler. Tıpkı taraftan 17-25 Antrakt FETÖ darbesini yaptılar bizi diz çökertemediler. Onlar zannettiler ki milletimiz bu işi anlamıyor, onlar zannettiler kim Bayburtlu hemşehrilerim bu işleri izleme etmiyor. Ben bir şey biliyorum, şurada Bayburt’ta tıpkı kahveye oturayım, eğer Amerikalı Başkanına fesini karşıt giydirmezse benim hemşehrilerim başka bir özdek bilmiyorum. Dünyayı de strateji ediyor, Türkiye’yi bile izlem ediyor, dünyada neler olduğunu biliyor ve bize ne oyunların kurulduğunu biliyor.”

Soylu, Libya’dahi ve Şarki Akdeniz’birlikte varlığını ortaya koyan, kimi yerde huzuru, bazı yerde da barışı realizasyon fail bire bir Türkiye olduğunu belirtti.

Icra Vekili Aristokrat, onlar Türkiye’ye çelme takmaya çalışırken şehir hastaneleri, dünyanın genişlik şişman havalimanları, Çanakkale’deki köprüsü, insansız hava araçları, dünyadaki yeryüzü iri barajları ve Ayasofya’sı ile bu arada hep dünyaya varlığını ifade eden ayrımsız Türkiye olduğunu dile getirdi.

“Bu sıkıntıları Kemal Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer?”

Dünyada yaşanan sıkıntıların bazılarının Türkiye’ye da fehim ettiğine değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Şu tercihi tabii kim bu iri milletimiz yapacaktır. Bu sıkıntıları Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer? Bu sıkıntıları bugün, dünyanın karşısında çırağ kabil durduğu Tayyip Erdoğan mı çözer? Bugüne büyüklüğünde reise güven ettiniz. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımıza emniyet ettiniz. Değerlerimize taşlama edenlere alın milletinin birlikte olan kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiniz ve güven ettiniz. Tek bir zaman zat geleceği için huzur üzere bindi üzere hangi eğildi, ne birlikte büküldü. Hoppadak bu dünyanın, ülkemizin büyümesinin ve zenginleşmesinin değil, ben yaşıyorum ve görüyorum ki gayrı dünyanın dahi hesabını eden, bu milletin hep değerlerine erbap çıkmaya müteharrik, her soy oyunu ve tuzağı yemeden içmeden milletin iradesiyle ve sizinle beraber bozmaya çalışan Cumhurbaşkanımız var.”

Soylu, Almanya’dan İngiltere’ye, Amerika’dan Çin’e büyüklüğünde dünyada nazik geçinen ülkelerde iri karmaşıklıkların olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alışmışlardı bedavacılığa. Problemlerini, sorunlarını Dindar ülkelerin üstüne yık, Türkiye’nin üstüne yık, Türkiye ile beraber çekişme, özlük ülkelerinin insanlarını abat yol açmak amacıyla buralarda ihtilat oluştur. Onların fotoğraflarda foyaları ortaya bundan sonra. Afganistan’dan kalkan uçağın fotoğrafını bilcümle beraber gördük. Öyle tıpkısı kaçtılar ki dünyada Amerika’nın rezilliğini kendilerinden sonraları gelecek nesillere tasarruf etmek zorunda kaldılar. Herkesin aynı hesabı var. Yaptığın zulümlerin hesabını Cenabıhak agâh ve sana gösterir. Onun üzere içerisinde bulunduğumuz güçlük ve sıkıntılar var. Bize güvenlik edin ve güvenin. Etrafımızdaki coğrafyada sıkıntılar var, bize güvenlik edin ve güvenin.”

Nazır Soylu, Tunceli Pülümür’deki düzenlilik kulelerinin yapımı öncesinde yaşanan tıpkısı olayı de vatandaşlarla paylaştı:

“Hatırlarsınız bundan 4-5 yıl ilk Yaşar Paşamızla bu arada Tunceli’den Bayburt’a gelmiştik. Tunceli’de o çevrim 300’ün üzerinde yıldırıcı vardı. Tunceli Valiliğinde tıpkısı toplantı yaptık, dedik ki ‘Şu Tunceli Pülümür yolundan kimse geçemiyormuş, bilcümle bu arada atlayayım Tunceli Pülümür yoluna gidelim.’ Etrafımızdakilerin gözleri hakeza açıldı, ‘Efendim gidilemez’ dedi. Devletin Güllabi Genel Komutanı ve devletin İçişleri Bakanı gidemezse millet ne yapsın? Biz beraber oraya gittik, sunma kritik yerde durduk. Aşağıya indik ve orada bir cazibe yaptık. Dedik ki ‘Bu yolun sağına, soluna, sunma tepesine, değme tarafına kuleler yapacağız, vatandaşımız buradan abat tıpkısı şekilde geçecek teröristi birlikte burada tertemiz edeceğiz, ortadan kaldıracağız.’ İlk etapta 21 kule yaptık ve Tunceli Pülümür yolundan bütün şen tıpkı şekilde geçmeye başladı. O periyot 300’ün üzerindeki yıldırıcı sayısını söyleyeyim yakında elimize düşerler, 5’e düştü. Onların de peşindeyiz.”

“Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde ayrımsız biricik terörist kalmayacak”

Pülümür’ün yanında gayrı bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetlere de değinen Bakan Aristokrat, “Tendürek Dağı tertemiz. Mersin’den Adıyaman’a büyüklüğünde Amanoslar tertemiz. Yine Kars’ta Çömçe Madur tertemiz. 2023, 29 Ekim’da bire bir evladınız ve kardeşiniz yerine söylüyorum, Allah nasip ederse rahmetlik dedem öyle söylerdi, sağsak ta yaşarsak, Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde bir tek terörist kalmayacak. Şarki ve Güney Maşrık’dahi bu ülkenin vatandaşları sokağa çıkmaya korkarlardı. Çocuklarını okula göndermeye korkarlardı. İş yerlerine gelir onlardan haraç alırlardı. Baç alanları üstelik tepeledik, çocukları korkutanları dahi tepeledik. Huzuru, güveni, kalkınmayı ve herkese hürriyetini ve özgürlüğünü getirdik. Sizin sayenizde ve sizle bu arada.” diye niteleyerek konuştu.

“Tığ ne Amerika’ya güveniyoruz, ne Avrupa’evet güveniyoruz”

Türkiye’nin beraberinde etrafındaki coğrafyadan üstelik mesul olduklarını rapor fail Aristokrat, bu coğrafya erinçli olmazsa, bura üzerinden Türkiye’yi karıştırmaya çalışacaklarını vurguladı.

Soylu, bu coğrafyaya huzuru gine Türkiye’nin getireceğine meni ederek, “Yeniden burada Tayyip Erdoğan’ın defa arkadaşı, bire bir evladınız, bu ülkeye güvenen ayrımsız kardeşiniz namına söylüyorum, Suriye’birlikte da Şam’dahi bile huzuru biz getireceğiz. Irak’ta, Bağdat’ta huzuru tığ getireceğiz, etrafımızdaki coğrafyaya de huzuru biz getireceğiz. Mutekit coğrafyanın konusunda biçilen bu karışıklık tohumlarını Tanrı’ın izniyle bu millet kaldıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlardan kendilerine güvenmelerini ve inanma etmelerini isteyen Aristokrat, şunları kaydetti:

“Eksiğimiz tür tığ insanız. Eksikten mahrum Cenab-ı Allah’tır. Amma bu millete ihanetimiz, bu millete yalanımız, bu millete dolanımız ve bu millete yanlış tıpkısı işimiz bugüne büyüklüğünde olmadı, Tanrı nasip etmesin, çıktı üstelik mümteni. Tığ ne Amerika’ya güveniyoruz, hangi Avrupa’evet güveniyoruz. Benim liderim Recep Tayyip Erdoğan benzeri yegâne molekül söylüyor, ‘Ego çabucak milletin ve Allah’ın önünde eğilirim’ diyor.”

Soylu, Bayburtluların koca, külhanbeyi, vatanperver olduğunun altını çizerek, “Hani ayrımsız otağın ılımlı direği tamam evet Bayburt benim milletimin otağının mutedil direğidir. Tek uzatmaya, lafı başka yere götürmeye lazım yok. Siz elden bu ülkenin otağının arz ateş parçası ölçülü direği değilsiniz. Bu memleketin değerlerinin sahibisiniz. Birisi tıpkı özdek yapmaya kalkarsa, ‘Tığ buradayız’ diyerek haykıranlardansınız. Bu millete yön ve yön veren bilcümle benzeri anlayışın sahibisiniz. Cenab-ı Cenabıhak bizi size utangaç etmesin inşallah.” dedi.

Nazır Soylu, “Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılının altyapısını yaptı. Önceki 100 yılında başımıza gelen felaketlerden âlem oluşan açığını kapatmaya çalıştı. İki aksiyon yaptı yani. Demin Cumhuriyetin birinci asrından sonraları, 2023’den sonraları hem Türkiye’yi tutamayacaklar, hem etrafımızdaki coğrafyayı tutamayacaklar, dünyaya medeniyetimizi nakşeden bire bir mevki olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Halk İttifakı’nın hemen benzeri seçim ittifakı namına değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte bu ülkede doğrunun, hakkın ve hakkaniyetin savunucusu olan Ulusalcı Hareket Partisi Umumi Başkanı Dr. Heybet Bahçeli’ye birlikte minnetlerimizi ve şükranlarımızı anlatım ediyoruz. Cumhur İttifakı bilmenizi isterim kim 2023’de gireceğimiz ayrımsız seçimin ittifakı değildir hoppadak. O tıpkı seçimdir, hakeza ayrımsız uyuşma cins. Tığ tıpkı değerler ittifakıyız. Tığ, bize bırakılan tarihin emanetlerine ehil çıkan bir anlayışın ittifakıyız. Bu memleketin geleceğine, ati nesillerine dinç aynı Türkiye, büyük bir Türkiye, ayakları üstünde duran aynı Türkiye ve dünyadaki saldırılardan aynı elan etkilenmeyecek tıpkısı Türkiye çoğaltmak amacıyla ortaya koyan tıpkısı anlayışın temsilcileriyiz.”

Aristokrat, konuşmasının ardından Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ve Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci’yi makamlarında görüşme etti.

Share: