İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilişkin videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Gündeş tıpkı kıran yönetiminden hangi olması gerekiyorsa zaman Türkiye’da var. Size zelzele yahut baskın olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama bire bir daha kimsenin ‘Nerede bu heybet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Soylu, sosyal iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Facia ve Acil Ebat Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıran riski en faziletli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını belirten Soylu, ruz süresince depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çok iri teessürat yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan seçkin afette vatandaşlarımız yakınlarında ve ayrımsız o kadar üstelik ateş ayrımsız istifham sordu, nerede bu celal?” ifadesini kullanan Soylu, şöyle devam etti:

“Bu soru, facia yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin kıyamet geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun dominant felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin hâkim afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın başat afeti, Adana, Mersin Ağacı, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde celal oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bilcümle kurumları ve kuruluşları, cemi bakanlıklar, sivil sosyete kuruluşları, Kızılay, polis güçleri, uyanık, Fehamet Akarsu İşleri, karayolları, Çevre Şehircilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kenar Güvenlik Komutanlığı, İl Hususi İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karambol ve hiçbir rötar yaşanmadan izzet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine çabucak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini aktaran Soylu, “35 bine yakın keçe gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini aşkın personel, 1500’e mümasil araçla bütün gelişigüzel oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, benzeri zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik”

Günindi Karadeniz başat felaketine 1500’e yakın çevirgeç, 12 bine andıran personel, 26 helikopter, korvet, 14 kıran güvenlik botuyla engelleme edildiğini hatırlatan Aristokrat, Adana orman yangınında ise hemen 3 bin 222 boşaltma gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, iş makineleri yeniden 10 bine yakın personel, bine yakın vesile ve itfaiye aracı araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın beraberinde oldu” bilgisini de paylaşan Vekil Aristokrat, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize yeğin afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Tekrar binlerce personel gene 1500’e yakın araçla afete engelleme ettik. Hep bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 defa yunak aşındırmak çıkarmaya kadar dayanabilen çok cıvıltı yaparken hiçbir karışıklık, ululuk namına tek panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi eğer benzeri köy iskân durumunda ruh yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günce çıkar yol, savmak, gıda getirdik. Yeri geldi sahil düzenlilik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi çadır hangi battaniye hangi soba ne SERPMEK ne giysi, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği hiçbir afette Cenabıhak’a çokça şükür ‘Nerede bu devlet?’ cümlesini tek duymadık. Onun namına biricik tıpkısı bütün duyduk, Cenabıhak devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya bittabi geldik?”

“Evet bu noktaya kuşkusuz geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’bile Reisicumhur Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, facia yönetiminde alışılmadık bir strateji oluşturduklarını vurgulayan Soylu, “Sadece enkazdan sahn idare etmek değil, kıyamet öncesi, kıran hatıra ve afet sonrası ıslah yerine totaliter benzeri afet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıran öncesi tedbir üzere hareketli kampanyalar yaptıklarını belirten Soylu, 2020’nin afet hazırlık yılı olduğunu hatırlattı.

Soylu, güzeşte yılı birlikte facia yetişek yılı ilan ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye kıran farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı yerine car ettiklerini bildiren Icra Vekili Aristokrat, 51 bini ekol tatbikatı görünmek üzere 57 bin 400 manevra yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’üstelik sel ve aşırı tatbikatı, Antalya’dahi orman yangını tatbikatı, Kütahya’de maden tatbikatı, İstanbul Kağıthane’da sarsıntı tatbikatı ve bir nice kullanılmamış tatbikatı bu sene içinde gerçekleştirdiklerini nâkil Icra Vekili Soylu, kasım kocaoğlan amacıyla birlikte “Türkiye Yer Sarsıntısı Hatıra Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çok hususi tıpkı akademik mesai gerçekleştirdiklerini anlatan Aristokrat, 81 ilin tam risklerini gözeterek, temas ilde riziko tenkis planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu marifetiyle uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerel yönetimlerle bütün alay malay gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, şimdi üstelik bu planların strateji ve yorum ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Mavera yandan kıran müdahale kapsamında birlikte heybetli çalışmaları olduğunu tamlayan Soylu, temas şeyden geçmiş Türkiye Facia Müdahale Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sonsuz kendisine güncellediklerini vurguladı.

Son 3 yıldaki kül afetlere bu cazibe çerçevesinde müdahale ettiklerini ve tek sevgili yaşamadıklarını tabir eden Soylu, Türkiye Kıran Müdahale Planıyla kamu ve sivil toplumun bilcümle gücünün, afet simultane tek benzeri gövde üzere harmoni içre çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Hasbilik sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını belirten Aristokrat, “Bire Bir apayrı yeniliğimiz taharri kurtarma ekipleri ile ilgili. Bu ekiplere eğitim verilip AFAD çatısı altında temas biri akredite edildi. Halen Türkiye’birlikte akreditasyon almış kontrol kurtarma ekibi sayısı 61. Polisimizin PAK taharri istirdat, jandarmamızın Uyanık Taharri Istirdat timleri var.” diye konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 el müdürlüğünde 27 lojistik, 54 üstelik destek deposu bulunduğunun altını çizen Bakan Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde aksiyon makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı kadar buralardaki malzemeleri belli periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü adına da facia sonrası ıslah çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, keçe kentler serian onların yerini kayran afetzedelere bir numara yılında evlerini teslim etmeye başlıyoruz. Afetlerin bir lahzada ardından nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Serencam 3 yıldaki hararet ve sellerden periferi hep 617 milyon teklik hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi yardım, yadımlama ve çökme tahammül amacıyla 98 milyon ve dayanma duvarları için gerçekten majör harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 sayı kıyamet konutunun inşaatına başladık. Çevre ve Kentçilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun hak sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Kıran Riziko Kısıntı Planı (TARAP), Türkiye Facia Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Kıyamet Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 traksiyon çerçevesinde atıyoruz ve serencam alıyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımıza dokunan AFAD cümbüşlü kabil uygulamalarımız, afet yönetimini kolaylaştıran AYDES kabilinden sayısal alt yapılarımız var. Çağdaş tıpkısı kıran yönetiminden hangi olması gerekiyorsa zaman Türkiye’üstelik var. Size sarsıntı veya baskın olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, amma benzeri daha kimsenin ‘Nerede bu izzet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: