İçişleri Bakanı Soylu, Kırklareli’nde gençlerle buluştu: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “(Suriye’de) Bu büyüklüğünde bala öldürüldü. Angelina Jolie’yi oraya gönderiyorlar, bire bir ışık çektiriyorlar kampta, ‘Tığ yardım ettik’ diyorlar. Oraya bile yardım eden, yer haddinden fazla yardım eden bir yegâne millet var o da bu iri kavim.” dedi.

Bakan Aristokrat, Kemiksiz Basket Sahası’nda planlı gençlik buluşmasında, Türkiye’nin baskı bire bir coğrafyada bulunduğunu belirterek, “Bu coğrafyada bulunduğumuz dilim içerisinde üstelik bulunmadığımız ahit dilimi içerisinde bile bu çaplı insanlar topluluğunun, bu değerlerine erbap insanlar topluluğunun hem ulus olmasını, hem dahi kerem olmasını istemediler.” dedi.

Aristokrat, dünyada bütün bu mücadeleyi veren benzeri coğrafyada yaşadıklarını vurgulayarak, “Bir Nice devletimize saldırdılar ve yıktılar. Amma baştan bu çaplı insanlar, iddiası olan insanlar yani bizim geçmişlerimiz, hepinizin geçmişleri yeniden kendi devletlerini kurdular.” diye konuştu.

Güzeşte hafta Balkanlar’a gittiklerini anlatan Soylu, “Bari bir almaç olsaydı bile Cumhurbaşkanımızın yani tıpkı Türk mehabet başkanının orada rastgele santimetrekaresinde izi olan Sırbistan’dan, Bosna Hersek’e, Hırvatistan’a elan ilk gittiğimiz Arnavutluk’ta bittabi geçmişin bize bıraktığı emanetlerin temsilciliğini yaptığını aynı görseydiniz. Oradaki celal başkanlarının kendisi ile konuşurken hangi hassasiyetleri ortaya koyduklarını keşke tıpkısı görseydiniz.” ifadelerini kullandı.

Güzeşte hafta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Srebrenitsa katliamının olduğu noktaları ve mezarları mülakat ettiklerini anlatan Aristokrat, “Avrupa birden yanı başlarındaydı biliyorsunuz. İnsanların etken enerjik öldürüldüklerine ses çıkarmadılar. Lacerem bugün Suriye’dahi milyonlarca koca yerlerini değiştirmişse patırtılı çıkarmamışlar. Nasıl sabık periyot Asım diyerek bire bir yavru, 9 maaş, 4 yaşında Abdülvahap diye niteleyerek bire bir ağabeyi denizin ortasında Yunanistan’ın yaka asayiş görevlilerinin onların botlarını batırıp, onları ölüme infirak ettikleri kabilinden patırtılı çıkarmadılar.” değerlendirmesini yaptı.

Dünyanın bire bir bölümünün çok imansız olduğunu belirten Aristokrat, şöyle devam etti:

“Kul Isaura filmi çıktığı ant bütün televizyonu olanlar ona kitlenirlerdi. Onun o halini içselleştirirlerdi ve itiraz ederlerdi. Hem sömürdüler, hem madenlerini sömürdüler, hem emeklerini sömürdüler. 2 Afrika asıllı devlet birbiriyle komşu, biri Frenkçe konuşuyor, biri İngilizce konuşuyor. Kişi dillerini konuşamıyorlar. Sabık gün Macron Cezayir’e gitti, Cezayir’de onu protesto ettiler. Fransa’nın Reisicumhur, Cezayir’e gitti. Cezayir’de onu ihtarname ettiler. Oysaki tığ Balkan ülkelerine, Cezaeyir’e üstelik gitsek, bu coğrafyada hangi ülkeye gidersek gidelim herhangi bir birinin halkı, seçkin birinin milleti göçüm parası almadığı tıpkısı ulus kendisine tarihe geçiyoruz. Diyorlar kim sizin ücretinizi ecdadınız ödedi. Bugün Balkanlar’ı karıştırmaya çalışıyorlar. Size sadece neyle karşı karşıya kaldığını dünyanın anlatmaya çalışıyorum. Pekâlâ Suriye’yi Irak’ı karıştırdılar, zahir Libya’yı karıştırdılar, nasıl Lübnan’bile bugün yoksulluk var. 0-2 yaşındaki dallar ki Beyrut, Itidalli Doğu’nun sunu fena hâlde yerlerinden aynı tanesidir ama 0-2 yaşında kim çocuklar benzen içemiyorlar. Bilcümle sütlerini o çocukların Türkiye’den biz gönderiyoruz.”

“Orada üstelik ayrımsız yegâne mutluluk var, onun adı Türkiye”

Benzeri süre önce Yer ve Şehircilik Bakanı Kasıt Alım ile Pakistan’a gittiklerini, arkası sıra 2 saat Karaçi’ye uçtuklarını anlatım fail Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilahare 1,5 saat helikopterle gittik. 250 milyon insanın yaşadığı benzeri ülkeden bahsediyorum. Senelerce Amerika, Gün Batısı orayı sömürmüş ve suların birlikte sonsuz yükseldiğini düşünün. Orada bile aynı yegâne mevki var onun adı Türkiye. Ay sarih bayraklarla bu arada benzeri bir tane ülke. Biz oraları sömürmedik amma onlar üstelik bize bire bir özdek yaptılar. O ahit Hindistan’a bağlıydılar. Tığ kurtuluş mücadelesine giderken ellerindeki bilezikleri sattılar Türk halas mücadelesinin zırh paralarını onlar gönderdiler. Kalanları oldu kalanlarından bile ne kuruldu biliyor musunuz? Bugünkü İş Bankası var evet, Bugünkü İş Bankası Hindistan’ın Pakistan’daki o yani Pakistan. Müslümanların, bizim özgür olmamız üzere, bizim hür ve mutlak olmamız amacıyla, az buçuk önceki okunan ezanın bu ülkede okunması amacıyla, şurada asılan dünyanın en iyice bayrağının bu ülkede asılabilmesi için bize bindi olurlar. ve biz onu şimdi düşüncesiz ödemeye çalışıyoruz.”

“FETÖ’yü biz buluş etmedik. PKK terör örgütünü dahi tığ buluş etmedik. DEAŞ’ı dahi tığ buluş etmedik. DEAŞ’ı Amerika Afganistan’bile Ahali Kaide’yi üreterek Rusya’ya alın buluş etti. Sonra getirdi bizim coğrafyamıza bela etti.” diyen Aristokrat, şu değerlendirmelerde bulundu.

“PKK’yı ülkemizi tahsis etmek ve parçalamak amacıyla buluş etti Amerika. Illet biliyor musunuz? Sorunları öz ülkelerinde olmasın. Sorunlar Doğu’da olsun. Tamam Doğu’da ne var? bundan sonra Müslümanlık var, daha çok kişi değerlerine merbut insanlar var. Oyunu başından itibaren hakeza kuruyorlar. Kendilerinde el erki var. Ama elbet demokrasi var. Başkanlarının düşünce sayımında istediklerini istedikleri öne geçirebilecek haksızlıkları yaptıkları devir kimsenin eleştirmediği benzeri demokratlık var. Macaristan’da sabık periyot seçme oldu. Başbakan seçildi. Avrupa Parlamentosu geçmiş karar verdi. Hem dahi facia kırana ayrımsız seçim oldu. Neden biliyor musunuz? Amerika’nın desteklediği namzet kazanmadı diyerek Avrupa’evet, Amerika mir verdi. Dedi kim orayı otokrat bir demokrasi adına tanımlayacaksınız. Yani demokrasiye uygun sıfır tıpkı yönetim yerine tanımlayacaksın. Meğer kıyamet kırana benzeri intihap oldu orada. Orada dahi aynı altın masa kuruldu Macaristan’bile ben yakından izledim. İçişleri Bakanı dahi benim arkadaşım. İstediklerinde istediklerini yapamayınca tuh dalavereli özne bir Garp dünyasıyla karşı karşıyayız.”

Vekil Soylu, Suriye’de birçok insanın hayatını kaybettiğini anlatarak, “Bu kadar yavru öldürüldü. Angelina Jolie’yi oraya gönderiyorlar, benzeri foto çektiriyorlar benzeri kampta, ondan bilahare kendi vicdanlarını temizliyorlar. ‘Tığ arkalama ettik’ diyorlar. Oraya da yardım fail, yer haddinden fazla arkalama eden tıpkı yegâne budun var o da bu balaban kavim. İnanın kim orada aşağılık torunlar var. Vakit Kaybetmeden 4 milyon eş İdlib’dahi yaşıyor. Bizim yaptığımız briket evler olmasa çadırlarda yaşayacaklar kış, yaz. Şu ana büyüklüğünde 75 bin briket evi tamamladık. Cumhurbaşkanımızın talimatıydı. Yine bu millet yaptı. Apayrı kimesne değil. Peki orada olan olmazsa ne yapacaklar? Türkiye’ye gelecekler değil mi? Biz hem sınırlarımızı zorlamasınlar hem birlikte orada elan insancasına yaşasınlar diyerek ana itibariyle onları orada tutmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye Türk insanının ve sivil sosyete örgütlerinin, AFAD’ın, Kızılay’ın ve insanca arkalama derneklerinin arkalama ettiğini vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle tamamladı:

” ‘Radikalleşmeden dünyayı istisna etmek lazım’ diyorlar. Bunu belirten kim? İngiltere, Fransa, Almanya, Avrupa, Amerika… Olur bu füru orada şayet okumazlarsa, bu ayrıntılar eğer orada bu savaşın hep zorluklarını yaşarlarsa dünyaya kızmazlar mı? Radikalleşmezler mi? Onlar apayrı kalem kullanılma eylemine girmezler mi? Evet niye cevaz ediyorlar hakeza olmasına? Hemen tıpkısı biricik öz amacıyla. Müslümanlığı dağ belirtmek amacıyla. Bu kadar küşade ve kemiksiz. Oyunlarını gani kurmuşlar. Bu coğrafya pimpirik olsun istiyorlar. Türkiye üzere ne istiyorlar? Türkiye dahi değiştirmeden Irak kabilinden, aynen Suriye üzere, motamot Yemen üzere, aynen Libya kabil, aynen Balkanlar’daki istikrarsızlıklar kabil… Bakın Bulgaristan’birlikte 2 Ekim’de seçim var. Serencam 2 yılda 4. seçme. 6 parti koalisyon hükûmeti oldu, 7 kamer yürütemediler.”

(Sürecek)Share: