İçişleri Bakanı Aristokrat, Kırklareli’nde gençlerle buluştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Şarki Akdeniz’üstelik doğal gaz var ‘giremezsiniz’. Sebep giremeyiz? Yani Gün Doğusu Akdeniz sizin olduğu büyüklüğünde bizim da denizimiz. Bizim üstelik orada alanımız var. Sen hangi hukuku kullanıyorsan ego birlikte kullanıyorum.” dedi.

Icra Vekili Soylu, Belirgin Basketbol Sahası’nda planlı bilgisizlik buluşmasında, Türkiye’nin kurtuluş mücadelesini kazanmasının ve cumhuriyeti car etmesinin hazmedilemediğini söyledi.

“O günden itibaren kafamıza aksetmek için ellerinden mevrut gelişigüzel şeyi yaptılar.” diyen Soylu, “Hangi devir kafamızı kaldırdık, o zaman bizi idraksiz düşürebilmek üzere birçok problemleri ortaya çıkarttılar. ‘Kürt, Türk’ dediler, bizi birbirimize bölmeye çalıştılar. ‘Alevi, Sünni’ dediler, bizi birbirimize bölmeye çalıştılar. Başı vazıh, başı sınırlı dediler, insanların tıpkı bölümünü ötekileştirdiler, bizi bölmeye çalıştılar.” diye konuştu.

Aristokrat, Türkiye’nin kendine ilişkin büyük tıpkı medeniyeti ve zenginliği olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin tarihten gelen gücüyle var olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu ülkenin sosyolojisi var, iri tıpkı geçmişi var, bu ülkenin komşuları var, bu ülkenin dostlukları var, bu ülkenin yakınlıkları var. Kâffesi bizim üzerimizde bunlar. Şüphesiz anneniz, babanız, teyzeniz, amcanızın oğlu, amcanızın kızı sizi bittabi etkiliyorsa, kelimesi kelimesine ülkeleri, devletleri, milletleri aynı şekilde etkilenir. Şu ağaç tek başına yeşermedi. Allah yarattı onu ve onun yarattığının zat üstünde yarattığı sarıkız var.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’nin sağlıktan eğitime dayanıklı çok alanda sonuç 20 yılda bereket yaşadığını anlattı.

Bakan Soylu, dünya sıkıntıya girerken Türkiye’nin özgürlükler noktasında yüce icraat yaptığını, dirimsel farklılıklarını birbirine yaklaştırdığını ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 yıldır Türkiye’yi sıkıntıya sokmaya etkin gelişigüzel durumu düzeltmeye çalıştığını anlatan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“beherglas kırık hattını, o tetiklemeyi engellemeye çalıştı ve bunu başardı. Bu ülkenin başörtülü kızları niçin üniversiteye gidemesin ya? Tığ hakeza yaşadık. 1986 ego üniversiteye girdim. On Paralık böyle aynı molekül bilmiyordum. Sınava girmeye çalıştım. Benzeri sarıklı geldi. Yanımızdaki başörtülü kıza ‘Sen bununla giremezsin’ dedi. İkinci sınıf kayırıcı muamelesi. Bu ülkede askeri kışlaların içerisinde eğer bire bir başörtülü varsa oğlunu askeri gönderiyor. Oğlunu subay yapmış. Anne, onun düğünü var. Orduevinde yapacak düğününü. ‘Sen buraya giremezsin’ diyor. Bunu böyle tanımlamışlar. Tayyip Erdoğan bunların hepsini ters yüz etti. Bunlar yalın kat işler değil ihvan.”

Bakan Aristokrat, Türkiye’da sonuç 20 yılda ihata değiştiğini, gençlerin dünyayla rakiplik etmesi amacıyla birçok çalışma yapıldığını vurguladı.

Türkiye’bile eğitimi bir numara maslahat adına gördüklerini dile getiren Soylu, 81 ilde üniversiteler açıldığını, gençlerin saf atılganlık kaybı yaşamaması için dünyada hangi varsa sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Soylu, pandemi döneminde Türkiye’nin dünyadaki farklı ülkelere destekte bulunduğunu, sağlık sistemiyle dünyaya denk olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Amerika’üstelik insanları hastanelere almadılar. Bizim site hastanelerimiz yapılırken itiraz edenler ‘bunları ne yapıyorsunuz’ diyenler utangaç oldular. Biz nitelikli otellerde hiç kimseye utangaç olmadan Allah’a şükürler olsun yaşlımıza baktık. Avrupa yaşlarını ölüme metrukiyet etti. Biz burada bu sivil toplum örgütleriyle, devletle, polisle, jandarmayla, doktorlarla bilcümle bu arada sağlık çalışanlarıyla büyük tıpkı kalaba oluşturduk. Yaşlılarımızı serbest bırakmadık. Dünyada yaşlısı arz az ölen büyüklük Türkiye’dir. Zira biz yaşlılarımıza baktık.”

“Maşrık Akdeniz sizin olduğu büyüklüğünde bizim birlikte denizimiz”

Icra Vekili Aristokrat, yapılan çalışmalarla gençlere 21. yüzyılın altyapısını kurduklarını rapor ederek, şunları kaydetti:

“Altyapınız hayat dolu olursa düşmezsiniz rüfeka, düşmeyin. Zaman ayakta kalmamızın esas sebebi budur. Ayasofya’yı açtırmıyorlardı. Fatih Sultan Mehmet mevrut açmış. İstanbul’u fethetmiş. Tığ buna vesayet diyoruz. Diyorlar ki ‘açamazsınız’. Niçin açamayız? Biz öyle istiyoruz. Tayyip Erdoğan zamanını buldu, fırsatını buldu. Türkiye’nin altyapısını kuvvetlendirdi. Zaman Ayasofya’yı açtı. Bu kadar gösterişsiz. Doğu Akdeniz’de gaz var ‘giremezsiniz’. Münasebet giremeyiz? Yani Maşrık Akdeniz sizin olduğu kadar bizim da denizimiz. Bizim birlikte orada alanımız var. Sen ne hukuku kullanıyorsan ego dahi kullanıyorum. Fırsatını bulduk, Alpaslan’ı bile gönderdik, Abdülhamit’i dahi gönderdik. Deminden orada arıyoruz. Bulacağız. Onlar esasen tıpış tıpış bize gelecekler ve bizden gaz alacaklar.”

Bakan Soylu, programa katılan gençlerin sorularını üstelik cevapladı.

Kadına karşı hovarda uğraş üstüne yapılan çalışmalara ilişkin soruya Soylu, şu yanıtı verdi:

“Bu ülkede Tayyip Erdoğan eşiyle bu arada televizyonlara bundan sonra. Kadına cebin takat ve familya içi şiddete yönelik kamu spotu çekti ve toplumsal bir bilinçlendirmeye akıllıca gidiyor. Daha sabık dolaşma 2-3 saat kadın, sivil toplum örgütleriyle ayrımsız araya geldik ve çözüm üretmeye çalıştık. 1120 hem polis güçleri hem jandarmada ocak içi takat ve kadına müteveccih yol önleme bürosu kurduk. KADES’i oluşturduk. Yani familya içi acul, kadına şiddette tıpkı medet butonu. Akil telefonlarda var. Bastığın andan itibaren yeryüzü aşkın beş zaman içerisinde polis görüngü yerinde. Mecmu 4 milyon avrat kaydoldu buna. Bugüne kadar 420 binin üstünde ihbar geldi. Bu 420 bin ihbara gidildi. Bunun 260 bini kökenli ihbar. Yani takkadak olaya engelleme etmeye yönelik tıpkısı zekâ var. Yılda Türkiye’da 2 bin cinayet işleniyor ortalama. Yani bu 4-5 bindi, yukarıdan aşağıya adım adım inmeye başladı. Bunun birlikte averaj 400-500’ü eş. Yani dörtte biri kadın. Bunların hepsi aile içi şiddetten olmuyor. Aile içi acul 270-320 beyninde. Bize dediler ki ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıktınız, avrat cinayetleri arttı.’ Sabık yılın şu anda yüzdelik 8’in altında. Biz benzeri tanesine birlikte tahammül edemeyiz. Ama bunun İstanbul Sözleşmesi’yle ilgisi yok.”

Soylu, kadına müteveccih şiddetin önlenmesi üzere mutluluk genelinde eğitim ve farkındalık çalışmalarının sürdüğünü ve yıl sonuna büyüklüğünde 5 milyon erkeğe terbiye vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

(Bitti)

Share: