İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Gaziler Günü dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Belediye Reisi Mehmet Deveci ile Nevşehir Yurt Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Maraba, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra utanmak atışı yapıldı.

Törende, ebediyete anlamaklık etmiş gaziler ve şüheda üzere Kur’an-ı Semih okundu.

Maraba, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı esaslı aşınmış ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan benzeri çevrim olduğunu rapor etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Antrenör, Belediye Reisi Emrah Özdemir ile Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, tekmil gazilerin gününü kutlayarak, “Güzeşte olduğu kadar zaman bile ayrımsız inançla, bu ermiş vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı temas zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi doğmak büyüklüğünde adamakıllı bire bir kavram olmaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acar, günün anlam ve önemini tamlayan istişare yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Şehremini Mehmet Hürmetkâr, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Mualla Durmuş, tören düzeni üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme fail programda, kaçınmak atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Verimli tilavetinin ardından yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için üstün görev anlayışıyla kahramanca uğraş ederek, bu yolda hayatlarını feda eden aziz şehitler, alp gaziler ve ailelerinin hava kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Hürmetkâr ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’bile, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra korku duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Yazıhane Başkanı Bahattin Kayaç, kutsi değerler önünde mücadele ederek canını ortaya koyma fedakarlığını ifade fail gaza anlayışının güneş boyunca milletin erbap olmakla iftihar ettiği sunu makro hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara birlikte kahramanlıklarıyla gururlandıran martir ve gazilerin ebediyete büyüklüğünde unutulmayacağını söyledi.

Törene, AK Tümen Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Parıltı, 5. Piyon Yetişek Liva Başkan Vekili Yaya Albay Önder Özcan, Belediye Başkanı Hilmi Bilim Adamı, Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Şimşek, vilayet şeref defterini imzalayarak günün önemine dayalı istişare yaptı.

Törene, AK Tümen Sivas Mebus Semiha Rençper, ofis müdürleri ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna sunulan yemekle son buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Sancak Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler yeryüzü büyük gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün dinamik birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve anne taşlarısınız.” diye niteleyerek konuştu.

Törende ortaöğretim öğrencisi Kutay Yavuz, şiir okudu.

Buradaki törenin arkası sıra program, Kartal Şehitliği’nde bitmeme etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Jandarma Komutanlığında vazifeli Bitirmiş Üsteğmen İzzet

Görenli, günün medlul ve önemini tamlayan meşveret yaptı.

Daha bilahare Ilbay Nur Polat ve diyar protokolü, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği’ni musahabe etti.

Program, şehit yakınları ve gazilere verilen yemekle sona erdi.Share: