Hüseyin Baş’ın Mahirane Ünal’a müteveccih tepkisi görüngü oldu: Bunları tarihin yararsız sepetine atacağız

YANLIŞSIZ Fırka Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Yırtıkça Ünal, geçtiğimiz dönüş Kahramanmaraş Uluslararası 8. Betik ve Kültür Fuarı’nda yaptığı konuşmada “Tarihteki genişlik kaba kültürel devrim Türkiye’birlikte yaşanmıştır. Bilfarz Fransız devrimi seçme şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yeniden sunu sert devrimlerden ayrımsız tanesi Mao’nun Çin hars devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Amma maalesef aynı firez devrimi adına Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi kısacası hep hatır setlerimizi namevcut etmiştir” demişti.

“BURADAN BİR DÜŞMANLIK ÇIKARAMAZSINIZ”

Bu sözlerin arkası sıra sosyal medyada yapılan tepkilere fiyat Ünal, “Zaman ‘Tıpkısı Pusula Okudum’ etkinliğinde gençlerle Cemil Meriç’in Bu Ülkesini konuştuk. Kamus aynı milletin hafızasıdır cümlesinden yola çıkarak yaptığım yorum Cumhuriyet Altını’e dönük değil ekin devrimi kendisine yapılanlara dayalı bir tespittir. Buradan bire bir düşmanlık çıkaramazsınız” açıklamalarında bulunmuştu.

“DUYUNCA ADI İÇERLENDİM”

Müstakil Türkiye Partisi (BTP) Umumi Başkanı Hüseyin Saksı, Antalya’da planlı “Husus Tutum: Çözüm Milli Ekonomi Modeli” programında konuştu, aktüel konular konusunda dikkat gururlu açıklamalar yaptı. Sarrafiye buradaki konuşmasında Ünal’ın reaksiyon çeken sözleri karşı konuştu.

Saksı, Ünal’a reaksiyon göstererek “Cumhuriyetin imkanlarıyla hükümet reşit eşhas cumhuriyete bu lafı ediyor. Bunu duyunca oldukça haddinden fazla içerledim. BTP kurulduğundan beri ‘Bu hükümetin Cumhuriyetle benzeri problemi vardır, bakın bunlar bizim başımıza bela açar’ diye niteleyerek husus kapı anlattık. Bugün gördüğümüz resim bunun bir ispatıdır. Demin bu eş, ‘bizim düşünme setlerimiz elimizden alındı’ diyor. Ego dahi dedim kim, bunlar düşünürken ne yaptı? Bunlar tefekkür setleri elindeyken ülke işgale uğradı! Bu topraklar kimin karın yöntemleriyle nehiy edildi. Aynı kayırıcı öldüğü devir bıraktığı mal varlığına miras deniyor. Mirasın türel terimdeki karşılığı terekedir. Osmanlı’daki terekede bırakılan pusula az daha yoktur. Osmanlı’da kitap namevcut, Osmanlı’da matbaa yok, Osmanlı’da okuma yazma oranı yüzdelik 5 civarında. Böyle tıpkı coğrafyadan bahsediyoruz. Anadolu’da halk cahil bırakılmış, Anadolu’da el zavallı bırakılmış, açgözlü bırakılmış. Ne için? Saltanatı sorutmak uğruna. Bu yüzden bütün tıpkısı ahali aymaz bırakılmış. Ne yapıyor Atatürk? Böyle tıpkısı ortamda tıpkısı Cumhuriyet kuruyor ve yetişek seferberliği başlatıyor. Başka ne yapıyor? Fabrikalar açıyor, tümce iş gösterişli sahibi oluyor. Bakın Atatürk’ün yaptıklarını saymakla bitiremeyiz. Benim size sunma şanlı tavsiyem okuyun arkadaşlar zira mürekkebin akmadığı yerde soluk akıyor. Sizin tefekkür setleri dediğiniz şeyler bize bilisizlik getirdi.” dedi.

“BU SÖYLEYIŞ MİLLİ GÜVENLİK PROBLEMİDİR”

BTP lideri açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hasılıkelam tek özdek namevcut beyninde. Olgun bulunmayan, Türkçe im bulunmayan, doğrusu kıraat yazmayı alim namevcut. Hakeza aynı ortamda sanki efendim Cumhuriyet bunları elimizden almış. Demincek bu izah, bu tabir tıpkısı milli asayiş problemidir çokça vahim söylüyorum ve bu insanlar bu ülkeyi yönetiyorlar. Şayet siz erte bu ülkenin egemenliğine eş olmayı bitmeme yol açmak istiyorsanız, Türk milleti bu ülkenin egemenidir, bu ülkenin yönetiminde bayram sahibidir gelmek istiyorsanız bu hükümeti fark etmek zorundayız. Atatürk saraylar yıktı, bunlar saraylar yaptı. Önümüzdeki seçimde… Ilk bunları tarihin gübür sepetine atacağız.”

TOPLUMSAL MEDYADA RUZNAME OLDU

Bu izahat güdük sürede içtimai medyada gündem oldu. “Haydar Sarrafiye” ismi Twitter’da TT olurken kullanıcılar dikkat çekici yorumlarda bulundu.

Share: