Hilvan’da kurulan takım 2 yıldır nemli ve engellilerin bakımını yapıyor

Hilvan’dahi kurulan kadro 2 yıldır nemli ve engellilerin bakımını yapıyor

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde ilçe yoluyla kurulan ekip iki yıldır ahenkli yerine yaşlı ve engellilerin bakımını yapıyor. Ekipler, evde ulaşamadığı insanları ise tarlada çalışırken tıraş ediyor.

Hilvan Kaymakamlığına mecbur Sosyal Teavün ve Dayanışma Vakfı ve Halk Terbiye Merkezi vasıtasıyla kolektif planlı projede 2 yıldır kırsalda etkili nemli ve engelli vatandaşların bakımı gerçekleştiriliyor. İçerisinde erkek berberi, kadın kuaförü, cilt bakım uzmanları ve esenlik görevlilerinin yer aldığı grup, araçla kırsal bölgeleri gezerek hayatları süresince berber dükkânı yüzü göremeyen evet bile çeşitli sağlık ve hizmet ihtiyacı olan vatandaşların yanında oluyor.

Tarlaya yülüme bakını

Daha önceden tespit edilen yaşlıları sağlık kontrolünden geçiren ekipler, sülale temizliği, deri bakımı ve tıraşlarını bile gerçekleştiriyor. Ekipler, evde bulamadıkları vatandaşları ise çalıştıkları tarlada yakalayıp tıraş ediyor. Rustik bölgenin yanında ‘Yaşlılarımız Boydak Değildir’ projesiyle kaymakamlık merkezindeki gerekseme sahibi vatandaşların dahi bakımlarının yapıldığı belirtildi.

Devletin sebebiyle yüzleri gülüyor

İlçede iki yıldır bu projeyi yürüttüklerini belirten Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan, “Hilvan Kaymakamlığı yerine 2020 yılında başlatmış olduğumuz buğulu hizmet projemiz 2’nci yılını doldurmuş durumdadır. Hayata geçirmiş olduğumuz buğulu hizmet projemizle Hilvan ilçesinde toplanmış 70 mahallede 750 karı ve ortalama bin 500 yaşlı ve mânialı vatandaşımıza ulaşıyoruz. Ekibimizde bir bacı, bire bir toplumsal hizmet uzmanı, ayrımsız karı kuaförü, aynı buğulanmış kuaförü, aynı dahi taşıtçı kayran almaktadır. Projeyle ayvaz buğulu vatandaşlarımızın saç ve sakallarını tıraş ediyor, deri bakımlarını yapıyoruz. Karı nemli vatandaşlarımızın ise çift bakımlarının yanında saçlarına kına yakıyoruz. Ekibimizde bulunan abla arkadaşımız vatandaşlarımızın koku ve gerginlik ölçümlerini gerçekleştiriyor. Şayet bir anormallik tayin edilirse bu format Hilvan İlçe Esenlik Müdürlüğüne bildiriliyor. ‘İnsanı yaşat ki cesamet yaşasın’ anlayışıyla bu projelerimizi uygulamaya devam edeceğiz ve değme zaman vatandaşlarımızın birlikte olacağız” diye konuştu.

Evde hizmet ve kovanlık hizmeti kayran vatandaşlar da bu güzelce hizmeti sunan Kaymakam Ateşli Doğan ve ekibine teşekkürname etti.

Share: