Her 10 kişiden 3’ü tiroid hastası olduğunu bilmiyor

Her 10 kişiden 3’ü tiroid hastası olduğunu bilmiyor

Uzm. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu:

“Kendisi küçük ama tiroidin gövde metabolizmasında büyük fonksiyona cemaat”

“Tiroid hastalığının olduğunu bilmeyen sokakta gördüğünüz gelişigüzel 10 kişiden 3’ünde esasen bu çor var”

ANTALYA – Endekrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, gerçekten tıpkı uzuv olan tiroidin, cisim metabolizmasında balaban bir öneme sahip olduğunu, tiroidin beş altı evet bile çok çalışması halinde ise mütenevvi hastalıkları yanı sıra getirebileceğini söyledi. Yazıcıoğlu, çoğu insanın kendinde tiroid hastalığından bilgisiz olduğuna birlikte meni ederek, “Tiroid hastalığının olduğunu bilmeyen sokakta gördüğünüz seçkin 10 kişiden 3’ünde gerçekte bu hastalık var” dedi.

Memorial Antalya Hastanesi’nden Uzm. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, tiroid rahatsızlıklarına ait açıklamalarda bulundu. Amiyane benzeri aza olan tiroidin üzeri metabolizmasında büyük fonksiyona sahip olduğuna dikkat çekici Yazıcıoğlu, “Metabolizma üzerine hareketli en cesim hormonlardan ayrımsız tanesini salgılıyor. Metabolizma çalışmasını sağlayan, azlığında evet da fazlalığı olması halinde sorunların çıktığı bir organımız” dedi.

“Birkaç evet birlikte çok çalışırsa vücuda büyük zararları var”

Tiroid hastalıklarının işlevsel ve anatomik oluşmak amacıyla iki gruba ayrıldığını kaydeden Uzm. Dr. Yazıcıoğlu, “Fonksiyonel hastalıklarda tiroid beş altı evet bile çokça çalışması. Tiroid birkaç çalıştığında metabolizmamız yavaşlar, kilo almamız kolaylaşır, cildimiz kurur, çöz tembelliği ve buna sınırlı kabızlık, saç ve tırnaklarla ilgilendiren sorunlara sefer açacak. Otama edilmediği takdirde üstelik bu sorun giderek artar ve halsizlik, vücutta ödem toplaması kabilinden sorunlar ortaya kazanç. Bilcümle tersi çok çalıştığında bile, özellikle kemik ve önsezi konusunda mefret zararları vardır. Hele yaşlı ve alttaki kalp hastalığı olan kişilerde tabloyu henüz dahi ağırlaştıracak sonuçlara öğün açabilir. Mızrap erimesi yetişkin aynı sorun kendisine de karşımıza çıkabilir. Kesinlikle bu garip hastaların Endekrinoloji uzmanına görünüp tedavi olması gerekiyor” ifadelerine meydan verdi.

“Guatrın hangi huyda olduğu koca”

Anatomik olan gruptaki hastalığın cedre olduğunu aktaran Yazıcıoğlu, hakeza bire bir durumda tiroid nodüllerinin hangi huyda olduğunun önemine aksan yaptı. Yazıcıoğlu, “Bizim üzere sunma öneli tarafı mebzul mi ızdırap mü kuşkulu olduğu. Bunu çokça kolay bire bir yöntemle tiroid nodülünün içine girip örnek alıp, çokça gelişmemiş aynı sürede hastanın günlük yaşamını etkilemeyecek şekilde teşhisi koyabiliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Gelişigüzel 10 kişiden 3’ü tiroid hastası olduğunu bilmiyor”

Sokaktaki değme 10 kişiden 3’ünün tiroid hastası olduğunu bilmediğini kaydeden Yazıcıoğlu, “Tiroid hastalığının olduğunu bilmeyen sokakta gördüğünüz değme 10 kişiden 3’ünde esasta bu çor var. Bölgemiz dahi endemik ayrımsız cedre bölgesi olduğu üzere, muhakkak sağlıklı bireylerin elan geçmiş tiroidlerini taratmamışsa, ultrason ve nefes tahlilleriyle alay malay tiroid bezinin taranması gerekiyor. Fonksiyonel ya de anatomik ülkü olup olmadığına bakılması gerekiyor” dedi.

Yazıcıoğlu, tiroid hastalıklarında tedavinin nedene müteveccih gerçekleştirildiğini birlikte belirterek, bu yöntemlerin derman, iyot yahut cerrahi seçenekler olduğunu kaydetti.Share: