HDP’nin kapatılması istemli davada proses bitmeme ediyor

Kanunuesasi Mahkemesi Umumi Oturmuş, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemli davada, HDP’nin katma savunmasındaki taleplerini değerlendirdi, partiye ekleme savunmasını yapması için 30 çağ elan müddet verdi.

Esas Mahkemesi Genel Oturmuş toplantısında, HDP’nin melfuf savunmasındaki talepler ele alındı.

Yüksek Mahkemeye eklenmiş savunmasını sunan HDP, Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığının gönderdiği gürültülü kayıtlarına ilgili savunma yazmak üzere bekletme süresi istedi.

Parti ayrıca, Kanunuesasi Mahkemesi üyelerinden biri hakkında reddi bilgili talebinde bulundu.

Temel Mahkemesi Umumi Kurulu, partinin munzam delillere ilgili taleplerinin incelenmesini tamamladı. Efdal Mahkeme, reddi bilge talebini reddetti, partiye ekleme savunması amacıyla 30 periyot daha müddet verdi.

Ek deliler dosyaya girdi

Efdal Mahkeme heyeti, “terör örgütüne üye başlamak” suçundan yargılanan bozuk HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ile maktul PKK’lı teröristle fotoğrafları basına yansıyan ve TBMM yoluyla yasama dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Saylav Semra Evire Çevire ile ait dosyaların davaya ekleme tanıt kendisine girmesine değişmeyen vermişti.

Davada aralık sözlü savunmalarda

Kapatma davasında çalışan süreçte, ek defans süresinin de bitmesinin arkası sıra belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Delice aday açıklama, HDP yetkilileri de sözlü defans yapacak.

Bu sürecin ardından, davaya ilgilendiren bilgi ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, ana hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işler sürerken, Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ve davalı HDP, ekleme kanıt yahut yazılı ekleme savunma verebilecek.

Raporun Faziletli Mahkeme üyelerine dağıtılmasının arkası sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, güruh amacıyla dönme belirleyecek, üyeler belirlenen günde bire bir araya gelerek, mantinota istemini esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan Temel Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69’uncu maddesinde sevgili hallerden dolayı partinin kapatılmasına yahut sav konusu fiillerin ağırlığına göre celal yardımından kısmen evet birlikte ağız ağıza yoksun bırakılmasına, 15 üyenin 10’unun oyu olan üyelerin 3’te 2 görüş çokluğuyla değişmeyen verilebilecek.

Share: