HDP’li Semra Güzel’in tutuklanmasına ilişkin hakimlik kararına ulaşıldı

HDP Diyarbakır Saylav Semra Güzelce’in tutuklanmasına ilişik hakimlik kararında, “şüphelinin tekmil aramalara rağmen bulunamaması konusunda üzerine yakalama kararı matrut ve bu karara istinaden ifadesinin münfail olmasıyla, eylemin çakılı görülmesi halinde alması beklenen ceza miktarı de dikkate alındığında kaçma şüphesi bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın ölçülü olduğu” belirtildi.

İstanbul Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının eş çalışmasıyla, Silivri’deki aynı tatil tesisinde yakalanan Pir, emniyetteki işlemlerinin ardından atıf edildiği İstanbul Adliyesinde, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) eliyle bağlandığı Ankara 3. Barış Ukubet Hakimliğince tutuklandı.

Pir, hakimlik ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

İfadesinde, yargılama sürecini ağız ağıza siyasal ayrımsız süreç adına değerlendirdiğini argüman fail Pir, “Tıpkısı hane fotoğrafların de içre bulunduğu bilinmeyen şahit beyanlarıyla içi doldurulmaya çalışılmış tıpkı sormaca yürütülmüştür. Bu fotoğraflara ilişik benzeri yegâne ego yargılanmıyorum. Farklı yargılananlar tutuksuz yargılanmaktadırlar. Zaman benim üzerimden yargılanan HDP’dir. Benzeri seçme propagandası yerine değerlendiriyorum.” dedi.

Beraatla sonuçlanan analog kararlar olduğunu savunan Pir, ifadesinde serbest bırakılmayı istediğini kaydetti.

Hakimlik kararında, kaba Iyice aleyhine beyanlar, HTS kayıtları, baz bilgileri, yıldırı örgütü mensuplarıyla alay malay sanki askeri yetişek alanında fariğ fotoğrafların bulunması ve birlik dosya kapsamında şüphelinin suçu işlediğine dair sağlam cürüm şüphesinin bulunduğu ve delillerin henüz birlik kendisine toplanmadığı belirtildi.

Kararda, “şüphelinin tamlık aramalara rağmen bulunamaması konusunda karşı yakalama kararı çıkarılmış ve bu karara istinaden ifadesinin alınmış olmasıyla, eylemin sabit görülmesi halinde alması beklenen ukubet miktarı birlikte dikkate alındığında kaçma şüphesi bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın ölçülü olduğu” kaydedildi.

Share: