HDP’li Semra Adamakıllı tutuklanması – HDP Takım Başkanvekili Oluç

“Silahlı terör örgütüne örgen görünmek” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Iyice tutuklandı.

İstanbul Terörle Savaşım Şube Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının ortak çalışmasıyla, “Mehtap Şahan” hesabına aranje düzme kimlikle Silivri’deki bir dinlenme tesisinde yakalanan Iyicene, emniyetteki işlemlerinin arkası sıra sağlık kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Terör ve Düzenleme Taksirat Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına bağlanarak, Gürültülü ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla anlatım veren Iyice, durdurma talebiyle dideban hakimliğe irsal edildi.

Adliyeden Ankara Hazar Ceza Hakimliğine bağlanan Adamakıllı, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye uğrunda açıklama eden HDP Ekip Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Sunturlu’in vakfedilmiş yargılanmaması gerektiğini ve iki hülasa üzere dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Adamakıllı’in suç işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Iyice’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya müteveccih çekicilik destekli operasyonda etkisiz arkaç getirilen teröristin el telefonu incelemesinde HDP Mebus Pir ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz ağıl getirilen yıldırıcı Yanardağ Bora’nın, Pir ile yıldırı kampında fariğ fotoğraflarının basına yansıması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete esbak ve Fena Hâlde karşı hülasa hazırlanarak Hak Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Iyicene’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Genel Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Adalet Bakanlığı, fezlekeleri gereği için Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının üzerine 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Güzel, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı açar ile Edirne’ye giderken Silivri’deki tıpkı tatil tesisinde, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “bölük dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan güdücü Aladdin G. ve “yıldırı örgütü propagandası beğenmek”fecir kaydı bulunan Fırat D. ile alay malay cemaziyelevvel yakalanmıştı.Share: