Hdp’li Işık’tan Icra Vekili Kirişci’ye: “Van’da Bütün İlçelerde ve Mahallelerde Halk Savsaklamak Dağıtımı Ne Ant Yapılacaktır?”

HDP Van Mebus Ermiş Orhan Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye, “Van’da tekmil ilçelerde ve mahallelerde umum savsaklamak dağıtımı hangi zaman yapılacaktır” sorusunu yöneltti.

HDP Van Saylav Aziz Orhan Işık, hesaplı kriz nedeniyle el savmak üretiminin yapılmadığı Van’dahi tüvana yurttaşların kavil sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Orhan Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye genelinde derinleşen konuşu akse yurttaşların günce yaşamında önemli sorunlara kere açmaktadır. Maliyet artışları nedeniyle işletmeler iflas ve kapanma durumları ile karşı karşıya kalırken birçok girişimci ise işini sürdürememektedir. Iktisadi kriz işletmeler açısından da haddinden fazla boyutlu namına derinleşmektedir. Van’dahi İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri için ekmek üretip dağıtan el paketlemek fabrikası de kalan maliyetleri gerekçe göstererek savmak üretimini durdurmuştur.

“BELEDİYELER MALİYET ARTIŞI GEREKÇESİYLE KÂM EDİLEN FİYATIN SÖZLEŞMEYE AYKIRI”

Belediyeler kamuoyuna yaptıkları açıklama ile yurttaşlar üzere balaban bir sorun olan bu durumu doğrulamıştır. Belediyelerin açıklamasına bakarak; “Van’ın İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri, bu belediyeler ile imzalanan protokol göre müteahhit firmayla bedel üzerine uzlaşılamamış ve halk ekmek satışı hizmetini durdurma kararı almıştır. 3 belediyeden yapılan kuma açıklamada, henüz ilk yapılan konvansiyon gereği müteahhit firma aracılığıyla üretilecek benzeri skor ekmeğin 210 gram olup tamam giderler karışma vahit maliyetinin piyasada satılan savuşturmak fiyatlarından yüzdelik 20 tenzilatlı kendisine belirlendiği belirtilmiş fakat ‘Yüklenici firma aracılığıyla girdi fiyatlarında meydana gelen artışı” gerekçe göstererek eşit artışı istek etmiştir. Belediyeler maliyet artışı gerekçesiyle rica edilen fiyatın sözleşmeye uymaz olduğunu belirtmiş ancak çözüm göstermek adına umum savmak üretimi ve dağıtımını durdurmuştur. Bu nedenle özellikle fırın namevcut kâh bölgelerde savuşturmak temininde çok şişman sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. 3 ilçede birlikte özellikle merkezi yerlere çokça ırak mesafede olan mahallelerde savmak temininde sorun yaşanmaktadır. Birçok yerde yaşanan bu sorun alelhusus Tuşba ilçesinin Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Zemin, Amik ve Ayanıs bölgelerinde günce olarak atlatmak temini sorununa kez açmıştır. Bu mahallelerde fırın işletmesi ve aynı unlu mamullerin üretimi kısıtlı veya hiç yok durumundadır.  Hele bu bölgelerde halkın savmak ihtiyacı geciktirilmeden sağlanmalıdır.

“HALKI GÜNLÜK EKMEĞE KADIN FAIL SİYASET HALK ALDATMAK ÜRETMEMEKTE ISRAR EDEREK YAŞANAN SORUNU DAHA BIRLIKTE DERİNLEŞTİRMEKTEDİR”

Van kabilinden verimsiz sayısı resmi verilerle 400 bin hayat üstünde olan tıpkı ilde umum atlatmak üretimi zorunlu bir ihtiyaçtır. Birçok ilde bu yönde bölüt toplumsal destek çalışmaları geliştirilmiştir. Van’dahi bile geciktirilmeden bu yönde aynı emek yürütülmelidir. 30 büyükşehir içerisinde halk savmak üretimi yapılmayan yerler kayyum yönetiminde küsurat Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyeleridir. Konuşu kriz zımnında toprak halkının avarelik ve yokluk sorunu derinleşmiştir. Halkı günce ekmeğe kadin eden politika el savmak üretmemekte ısrar ederek yaşanan sorunu elan birlikte derinleştirmektedir.

“VAN’DAHI CÜMLE İLÇELERDE VE MAHALLELERDE UMUM SAVUŞTURMAK DAĞITIMI HANGI ZAMAN YAPILACAKTIR”

HDP’li Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye şu soruları yönetti:

Van’nın Tuşba, İpekyolu, Edremit ilçelerinde el ekmek üretimi ve dağıtımının durdurulma gerekçeleri nelerdir? Ekmeğini bu yolla alan halka hangi antlaşma mütenavip bire bir aşama başlatılacaktır? İpekyolu ve Edremit’e vabeste uzak mahallelerde ve Tuşba’ya sadık Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Mefruşat, Ayanıs ve Amik mahallelerinde halk paketlemek dağıtımının durdurulması dolayısıyla ve mail fırın olmaması nedeniyle ortaya çıkan savuşturmak temini sorununu kuşkusuz çözeceksiniz? Van’da tam ilçelerde ve mahallelerde umum aldatmak dağıtımı ne ahit yapılacaktır?

“2022-2023 YILINDA EKMEĞE VE UNLU MAMULLERE KAÇ EL DAHA ZAM GELECEKTİR”

Van’de ve birçok ilde son tıpkısı sene içerisinde ekmeğe 3 el bindirim gelmesinin gerekçeleri nedir? Bu zamlar dolayısıyla halkın günce ekmeğe erişiminde ortaya sâdır sorunlara dair bakanlığınız yaptığı benzeri araştırı mevcut mudur? 2022-2023 yılında ekmeğe ve unlu mamullere kaç el daha zam gelecektir? Yıpranmamış zamların halkın beslenme ve kıtlık sorununa etkilerinin azaltılması amacıyla ne tedbirleri alacaksınız? Fırın ve unlu mamuller alanında işletmelerin elektrik, un ve ayrıksı çakılı giderlerindeki artım son aynı yıl içerisinde hangi kadar olmuştur? Bu maliyetlerin azaltılması amacıyla ne önlemleri alacaksınız?”

Share: