Hayme Asıl 741. yol anıldı

Hayme Ana 741. kez anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine sadık Çarşamba köyünde planlı Hayme Temel’yı Yâd ve Kafile Şenlikleri ağır sıklet katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Anne (Mehabet Temel), 741. kez düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Büyük Polat ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı Sadir Durmaz, DOĞRU Tümen Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Vahim Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Saylav Ulvi Fazıl Etçi, Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Bilici Işık ve binlerce vatandaş katıldı. Resmi merasim öncesi TRT sanatçıları Türk Islam Gizemciliği Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile resmen başlayan merasim, Kur’an-ı Bonkör tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Şanlı Çelik, yaptığı konuşmada, “Hayme Anne, Konya- Karaman’birlikte Zübeyde Karı, Kütahya’da Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’birlikte Şerife Abla, Erzurum’birlikte Valide Karı, Malatya’de Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Bağ Sezen, Çorum’birlikte Aybüke hoca, Diyarbakır’de uşak nöbeti tutan külhanbeyi analardır. Hayme Temel’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, aynı bayram karşılar sizi. O neymiş Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça henüz büyük işlemler düzenlemek üzere kendinde kuvvet bulacaktır’ der. Zaman burada bir arada oluşumuzun sebebi de aha bu önsezi ve düşüncedir. Şayet ecdadımızı tanır, bilir, anlar ve buna göre bir vakfe ve egemenlik gösterebilirsek geleceğimizi bile güvenle düz yazı ederiz. Bu sene burada Hayme Temel’yı 741. öğün anarken Domaniç’in bile düşman işgalinden kurtuluşunun dahi 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Anne’nın benzeri zamanda devletin bekası yerine verilen emeğin en koca örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız dağılma noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar sağ esen getirmesiydi. Devletin bekası adına o mualla mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek cins olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, arazi Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve asaletli gönlü kadınlarımıza sabah yeli reşit, asırlar sonradan birlikte cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan tıpkısı ufuktur o, inan ile idealini var eden, akide ile tarihi rahat fail aynı kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra, hayal düz Domaniç folklor gösterisi ve arkası sıra süvari okçuluk ekiplerinin gösterileri ile bitmeme fail şölen, Söğüt’e temsili göç yürüyüşü ile sonuç buldu.Share: