Hatay’dan Başlayan Transanatolıa Yarışı İkinci Gününde

EXPO Antakya alanında 20 Ağustos haset başlayan ve dünyanın yeryüzü dayanıklı rally raid yarışlarından biri olan TransAnatolia ikinci gününe girdi.

Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) ile Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) destekleriyle düzenlenen TransAnatolia’nın seramonik startı, Hatay Büyükşehir Uray (HBB) Başkanı Lütfü Cenk, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar ve TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen tarafından verildi. Yarışmaya; motosiklet, quad, SSV, otomobil ve kamyon kategorilerinde 56 rally ve 28 raid görünmek üzere toplam 84 konkur uzlaştırıcı ve 115 yarışçı katılıyor.

Hatay EXPO alanından verilen bidayet öncesi konuşan Başbuğ Çarpışma, “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu sene ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın sunu balaban ikinci şehri olan Hatay’ımızda başladı. İlk tarımın yapıldığı, geçmiş buğdayın ehlileştirildiği, önceki zeytinin makat ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı bir şehir burası. 12’ncisi planlı arsıulusal tıpkısı organizasyona böyle özel tıpkısı yerde, artımlı Hatay topraklarında ev sahipliği yapmaktan ufuk çok mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız ayrımsız konkur olmasını diliyorum” dedi.

TransAnatolia Genel Koordinatörü Büyükpınar ise “TransAnatolia Rally Raid organizasyonu ile 12’nci yılımızda yerli ve ecnebi katılımcılarımızla hazırladığımız heybetli rotada unutulmaz bire bir repertuvar arz etmek amacıyla toplandık. 84 açar ile avantür komple benzeri yolculuğa çıktık ve tarihin tozlu sayfalarında, geçmişe gezi yapacağız” diye niteleyerek konuştu.

Hatay’dan başlayan yarış; Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Sazak, Karaman, Aksaray, Konya ve Ankara illerinden geçilerek 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.Share: