Harran Üniversitesi bap bağımlılığının insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırdı

Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi vasıtasıyla eroin yön bağımlısı bireylerin ruh bilimi ve fiziki davranışları, bilimsel olarak araştırıldı.

HRÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, Tıp Fakültesi Biyofizik Temel Bilgelik Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemil Kaba öncülüğünde ölçülü proje kapsamında uyuşturucu madde bağımlısı bireylerin psikoloji ve fiziksel davranışları, bilimsel yerine araştırılarak sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Çalışmada Şanlıurfa Husus Bağımlıları Otama Merkezi (AMATEM) ile işbirliği yapılarak, değme vakayiname hastalığı olmayan, mızrap özellik bağımlısı 18-35 yaş aralığında 52 kâmil bireyde, tedavi öncesinde ve otama sonrasında proje kapsamındaki biyofiziksel ölçümler yapıldı.

Madde bağımlısı kâhil bireylerin otama öncesi ve sonrası, beden üzerindeki etkileri, metabolizma hızı, eğin değerleri ve üst hasar oranı değerlendirildi.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Prof. Dr. Sert, bu çalışmanın sonucunda, ölçülen parametrelerin bazılarında manalı değişimler olduğu gözlendiğini bilertti.

Uyuşturucu madde bağımlığının toplumların savaş ettiği oylumlu hastalıklarından olduğunu tamlayan Anif, şunları kaydetti:

“Hele ergen ve dinç mehabetli gruplarında enli kendisine tanıdık bu hastalık, bire bir zamanda toplumların geleceğini de gözdağı etmektedir. Bu yüzden bir taraftan bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye gayrı taraftan üstelik tedavi süreçlerini geliştirmeye müteveccih çalışmalar yürütülmektedir. Özellik kullanımı zımnında parçalanmamış dünyada yılda tahminî 200 bin kişinin öldüğü oranlama edilmektedir. Antrparantez özellik kullananların ve bağımlıların sayısı anbean artarken gözyaşı ortalaması ise düşmektedir. Tafsilatlı süre yaptığımız çalışmada haddinden fazla yetişkin bilgilere ulaştık. Konu bağımlığının âdem vücudu üzerindeki değişimlerini ortaya koyduk. Elde edilen sonuçlara göre AMATEM’dahi ehlivukuf doktorlar, psikologlar ve farklı görevliler eliyle yapılan iyileştiren ve toplumsal tedavi sürecinin, vücutta az çok faydalı değişimler oluşmasına sebep olduğunu gösterdi.”

Share: